Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Radość dzielenia się wiedzą – wolontariusze z Sii Polska prowadzą zajęcia informatyczne dla dzieci

W ramach programu Sii Power Volunteers inżynierowie z Sii Katowice od ubiegłego roku regularnie prowadzą lekcje informatyki dla dzieci i młodzieży w świetlicy parafialnej św. Franciszka w Panewnikach – najdalej na zachód wysuniętej dzielnicy Katowic. Zapewniają, że każda godzina poświęcona na dzielenie się wiedzą z dziećmi zagrożonymi technologicznym wykluczeniem, przynosi ogromną satysfakcję i jest cennym doświadczeniem dla obu stron. Jest to jeden z kilku projektów realizowanych przez pracowników firmy. W tym roku Sii Polska przeznaczy na działania wolontariuszy aż 190 000 zł.

Co Was zainspirowało do zaangażowania się w akurat taką działalność?
Malwina Bartków, Account Resource Manager, Robert Goleniec, Service Delivery Manager: Pomysł kółka informatycznego był odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby dzieciaków. Robert, który od pewnego czasu współpracował ze świetlicą jako wolontariusz, zauważył u podopiecznych placówki duże zainteresowanie podstawami IT i ogromny potencjał na ich rozwój w tym obszarze. Świetlica prowadzi szereg działań dla dzieci i młodzieży przede wszystkim z rodzin uboższych i środowisk patologicznych. Wykluczenie technologiczne to jeden z problemów, który ich mocno dotyka – żyjemy w czasach, w których prawie wszystko organizuje się za pośrednictwem komputera i Internetu. Nasz projekt pozwolił podzielić się wiedzą, która w przyszłości będzie dla nich niezbędna i bardzo pomocna w szkole, życiu prywatnym i zawodowym.

Jak często prowadzicie zajęcia?
M.B., R.G.: Zajęcia są prowadzone od września 2018 roku. Staraliśmy się, aby spotkania miały miejsce przynajmniej raz w miesiącu. Grupy liczą od 6 do 8 osób – taka liczba zapewnia maksymalny komfort na zajęciach zarówno uczestnikom, jak i prowadzącym. Każde dziecko jest mile widziane, zakres zajęć obejmuje zagadnienia z podstaw obsługi komputera czy bezpiecznego używania Internetu.

Podczas naszych zajęć dzieci korzystają z niezbędnego sprzętu, który podarowała Sii Polska jako wsparcie w ramach Sii Power Volunteers. Potrzebne nam były biurka, krzesła, 2 podstawowe stanowiska komputerowe oraz drukarka, co umożliwiło zbudowanie niewielkiej sieci wewnętrznej z możliwością podłączenia do Internetu.

Jakie macie dalsze plany związane z wolontariatem?
M.B., R.G.: W okresie wakacyjnym świetlica jest zamknięta ze względu na liczne wyjazdy organizowane przez placówkę. Dla nas to dobry moment na podsumowanie zeszłego roku szkolnego i ustalenie dalszego planu działania. Będziemy promować nasz program w Sii Katowice – mamy nadzieję, że znajdzie się więcej osób, które zechcą do nas dołączyć. Dlaczego warto? Zadowolenie na twarzy dzieciaków, ich radość i postępy w nauce jest największą nagrodą dla wolontariusza. To, że można podzielić się swoją wiedzą i pasją, dać od siebie trochę serca i energii – to wraca do nas z podwójną siłą.

Program Sii Power Volunteers – 6. edycja w toku!

Warsztaty dla dzieci w świetlicy parafialnej w Panewnikach są jednym z kilku projektów prowadzonych w ramach Sii Power Volunteers. Obecnie realizowane są pomysły w ramach 6. edycji Programu – kolejny nabór odbędzie się we wrześniu.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?