Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Reskilling i upskilling – Sii Polska przekształci Twój zespół tak, aby spełniał potrzeby biznesowe Twojej firmy

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy jest wyzwaniem dla pracodawców i pracowników. Ci pierwsi zmagają się z brakiem wykwalifikowanych specjalistów, dla drugich wyzwaniem jest pozyskanie nowych, niezbędnych do pracy umiejętności. Eksperci Sii Polska udowadniają, że rozwiązaniem tego problemu może być dobra strategia zarządzania talentami oparta o reskilling i upskilling. Dzięki niej organizacje mogą łatwo zapobiegać brakom kadrowym, a ich pracownicy rozwijać się i zdobywać kompetencje przyszłości.

Badania pokazują, że do 2030 roku aż 375 mln osób będzie musiało zdobyć nowe kompetencje, by znaleźć zatrudnienie (The McKinsey Global Institute: Jobs Lost, Jobs Gained: workforce transitions in a time of automation). Obserwujemy tę sytuację już od kilku lat – kwalifikacje i umiejętności, które były kluczowe jeszcze kilka lat temu, dziś znacząco się zmieniły.

Dużą rolę odgrywa tu technologia. Z jednej  strony automaty i roboty zastępują ludzi przy wykonywaniu niektórych zadań. Z drugiej –postęp technologiczny wymaga zatrudniania coraz większej liczby specjalistów IT, a nowe otoczenie rynkowe tworzenia stanowisk, które łączą zupełnie nowe kompetencje.

Jest to jedno z ważniejszych wyzwań, przed którymi staje współczesny rynek pracy, gdyż w 2020 roku w Europie brakować będzie około 900 tys. specjalistów IT. (Andrus Ansip, Digital skills, jobs and the need to get more Europeans online, European Commission)

Reskilling i upskilling na współczesnym rynku pracy

Jak mierzyć się z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników? Odpowiedzią może być dobrze opracowana strategia zarządzania talentami oparta o reskilling i upskilling. Reskilling oznacza zmianę umiejętności i zakresu kompetencji. W praktyce wiąże się z przygotowaniem pracownika, całego zespołu lub obszaru organizacji do pełnienia nowych funkcji. Upskilling to podnoszenie kwalifikacji, ciągłe doskonalenie i uczenie się.

Dla pracodawców takie podejście jest rozwiązaniem kwestii braków kadrowych czy retencji. Dla pracowników szansą na zdobycie nowych kwalifikacji, które pomogą im lepiej odnaleźć się na rynku pracy.

– Wdrożenie strategii reskillingowej daje szereg korzyści dla firmy i pozytywnie wpływa na poziom zadowolenia pracowników. Dajemy im dodatkowe możliwości rozwoju, pokazujemy, że chcemy w nich inwestować i zależy nam na długotrwałej współpracy – mówi Agnieszka Rutkowska-Chmielewska, Business Development Manager w Sii Polska.

Wdrożenie programu reskillingowego pozwala znacząco obniżyć koszty pozyskania pracowników i zmniejszyć koszty onboardingu, ponieważ zatrudnione na nowych stanowiskach osoby doskonale znają już specyfikę organizacji i kontekst biznesowy nowych obowiązków. Dzięki dobremu rozplanowaniu projektu, możliwe jest zapewnienie ciągłości realizacji zadań biznesowych i uzupełnienie luk kompetencyjnych.

Reskilling w prakryce

Przykładem niedawno zrealizowanego przez Ekspertów Sii Polska projektu reskillingowego jest Akademia Skutecznego Testera dla firmy ubezpieczeniowej Aviva.

– Nudną pracę w Avivie wykonuje już ponad 20 robotów, my poszukujemy specjalistów, którzy wykonają tą ciekawą. Uruchomiliśmy więc akademię cyfrową, aby pomóc naszym pracownikom w zdobyciu nowych, przyszłościowych kompetencji. Zaczęliśmy od  Akademii Kodowania, po czym stwierdziliśmy, że potrzebujemy w naszej firmie testerów – mówi Monika Kulińska, People Director w Avivie.

Głównym założeniem programu było przekwalifikowanie i zmiana ścieżki zawodowej pracowników zgodnie z preferencjami i potrzebami organizacji. W ciągu 3-miesięcznego weekendowego kursu osoby związane do tej pory z biznesem stopniowo budowały nowe umiejętności i zdobywały praktyczne doświadczenie w zadaniach z obszaru testowania oprogramowania. Po zakończeniu warsztatów, każda z przeszkolonych osób pomyślnie zdała przygotowany przez Sii Polska wewnętrzny test, a także uzyskała uznawany na całym świecie certyfikat ISTQB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie zrealizowanym dla Avivy, obejrzyj nasz film.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń dla biznesu na stronie Praktyki Szkoleniowej Sii Polska.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?