Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Rozwiązania Centrum Kompetencyjnego Embedded Systems znajdują zastosowanie w Internet of Things

O pracy i projektach realizowanych w Centrum Kompetencyjnym, a także o przyszłości rynku Embedded rozmawialiśmy z Michałem Szczypiorem, pełniącym rolę Senior Software Engineer w Centrum Kompetencyjnym Embedded Systems, które oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 kwietnia 2018. Centrum realizuje projekty dla prestiżowych klientów z rynku motoryzacyjnego, producentów półprzewodników i urządzeń elektronicznych oraz firm z branży transportowej. Wraz z wyodrębnieniem się nowego obszaru w ofercie Sii wzrosło zainteresowanie pozyskaniem ambitnych, odważnych i pełnych pasji inżynierów, którzy mogliby tworzyć zaawansowane systemy wbudowane dla klientów Centrum Kompetencyjnego Embedded Systems.

 

Barbara Kun, Marketing Specialist: Michale, jesteś w Sii już kilka lat. W tym czasie zmieniałeś zakres obowiązków i projekty. Opowiedz, gdzie teraz pracujesz i czym zajmujesz się na co dzień?
Michał Szczypior, Senior Software Engineer: Do moich głównych obowiązków należy oczywiście tworzenie oprogramowania do systemów wbudowanych. Dodatkowo, poza pisaniem kodu, zajmuję się także projektowaniem architektury. Jestem również zaangażowany w działania Pre-sales. Praca nad pozyskiwaniem klientów poprzez przygotowywanie technicznego wkładu do ofert czy wymyślanie propozycji dla potencjalnego klienta jest bardzo interesująca.

B.K.: Czy możesz zdradzić nam więcej szczegółów na temat projektów, które realizujesz?

M.S.: Ze względu na to, że pracuję w Embedded Systems, projekty które realizuję opierają się głównie na programowaniu niskopoziomowym bare-metal i tworzeniu oprogramowania dla OS’ów/RTOS. Nie jest to jednak pełny zakres mojej pracy. Jako przykład mogę podać projekt, w którym tworzyliśmy kompletny zestaw narzędzi programistycznych dla rozwiązania opartego o dwa chipy z ogólnodostępnych „klocków”, a następnie integrowaliśmy to z programem Eclipse jako plug-in. Miałem też okazję tworzyć oprogramowanie w modnej ostatnio technologii „Embedded Java”. Dodatkowo, w projekcie tym aplikacja sterująca systemem wbudowanym pisana była w języku Java Script.

Michal Szczypior_zdj pl

B.K.: W tak rozbudowanych projektach na pewno zdarzają się niespodziewane sytuacje. Z jakim wyzwaniem musiałeś się ostatnio zmierzyć w realizowanym projekcie?

M.S.: Największym wyzwaniem według mnie jest nie tyle sama praca developerska, co sposób tworzenia oprogramowania – metodologie, podział zadań, elastyczność. Na sam proces tworzenia projektu bardzo często ma wpływ klient, zadania zmieniają się, oczekiwania również. Naszą rolą jest wyprodukowanie takiego rozwiązania, które sprosta bardzo elastycznym i dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom kontrahenta, przy utrzymaniu najwyższej możliwej jakości. I to wszystko z zachowaniem stałych terminów. To jest właśnie wyzwanie!

B.K.: W tak wymagających projektach często dużym wsparciem są współpracownicy. Czy możesz powiedzieć kilka słów o zespole, w którym pracujesz? Co cenisz w nim najbardziej?

M.S.: Najbardziej w naszym zespole cenię sobie podejście do pracy. W całym chaosie, który powodują wymienione wcześniej nagłe zmiany zakresu projektu, nawet tuż przed ostatecznym terminem w zespole panuje dobra atmosfera i dopisuje humor.

B.K.: Co powiedziałbyś tym, którzy rozważają dołączenie do zespołu Embedded Systems? Jakie możliwości rozwoju ma inżynier rozpoczynający w nim pracę?

M.S.: Należy pamiętać, że Embedded Systems to nie tylko pisanie oprogramowania, które pozwoli nam uruchomić FW na mikrokontrolerze. Bardzo często klienci wymagają od Embedded Systems pełnych rozwiązań, zawierających główny produkt, stworzony w ramach systemów wbudowanych, ale też oprogramowania / aplikacji wysokopoziomowych, które nimi sterują. Dlatego inżynier, który rozpoczyna pracę w Embedded Systems może liczyć nie tylko na zaznajomienie się z zagadnieniami z sektora rdzennego Embedded, ale też na dużą dynamikę projektów i dokształcenie się w zakresie programowania w innych technologiach.

B.K.: Jaki jest, według Ciebie, najbardziej interesujący aspekt pracy w obszarze Embedded?

M.S.: Różnorodność. Jest to ściśle powiązane z moją poprzednią odpowiedzią. Poznawanie całego stosu technologicznego od assemblera po język Java czy nawet małe aplikacje webowe w ramach jednego projektu jest wyzwaniem, ale też przynosi dużo satysfakcji. Oczywiście sam fakt kontaktu ze sprzętem i możliwość obserwowania efektów pracy – jak standardowa migająca dioda, jest również dużym atutem.

B.K.: Na zakończenie spójrzmy w przyszłość. Jakie, Twoim zdaniem, są perspektywy dla rynku Embedded?

M.S.: Na produkty z obszaru Embedded jest duży popyt i myślę, że długo jeszcze tak pozostanie. Zdecydowanie wszystko co połączone z Internet of Things i motoryzacją staje się coraz bardziej popularne. Już w tej chwili widać bardzo szybko rosnące zainteresowanie technologiami powiązanymi z tym obszarem. Trudno wyobrazić sobie tworzenie takich produktów bez Embedded. Aktualnie IoT jest coraz częściej obecne w niemal każdej dziedzinie naszego życia od zegarków, przez szczoteczki do zębów, które łączą się za pomocą Bluetooth ze smartfonem, po rozwiązania smart home. W końcu nasz inteligentny czajnik musi jakoś współgrać z inteligentną zmywarką.

Artykuł przygotowała: Barbara Kun

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?