Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Sii rozwija współpracę ze Skandynawią. Firma realizuje projekty dla niemal 20 partnerów z krajów nordyckich

Sii zyskuje coraz większe zaufanie firm z Europy Północnej. Lider rynku IT i inżynierii dostarcza usługi między innymi dla skandynawskich grup mediowych, przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, bankowego i automotive oraz spółek edukacyjno-wydawniczych. – Mamy możliwość realizacji projektów opartych o innowacyjne pomysły oraz najnowsze technologie. To z kolei pomaga nam zatrudniać w Sii najlepszych specjalistów, gwarantować im rozwój zawodowy oraz wyzwania projektowe, co zawsze było kluczową misją naszej firmy – mówi Grzegorz Brzostowski, Media & Services Business Unit Director w Sii.

Sii, czołowy dostawca usług IT i inżynieryjnych, konsekwentnie dąży do powiększania portfolio klientów zagranicznych. Jednym ze strategicznych kierunków geograficznych w kontekście dalszego rozwoju jest Skandynawia. W marcu przedstawiciele Sii ponownie wzięli udział w konferencji 600Minutes Executive IT, jednym z najważniejszych wydarzeń dla osób zarządzających z branży IT. Po debiucie w edycji, która miała miejsce w Kopenhadze, tym razem Sii przeniosło się wraz z organizatorami do Sztokholmu. Tym samym Sii po raz drugi dołączyło do grona sponsorów tego wydarzenia, obok takich firm jak IBM, Fujitsu, Cypro czy KPMG, ponieważ właśnie na rynku skandynawskim planuje rozwijać swoje działania w najbliższych latach.

– Takie wydarzenie to doskonała okazja do skonfrontowania naszej oferty z wymaganiami rynku szwedzkiego. Co ważne, z zainteresowaniem większości rozmówców spotyka się oferta najbardziej zaawansowanych usług Sii. Stajemy się rozpoznawalni jako solidna i stabilna organizacja, która jest w stanie odpowiedzieć na wiele różnorodnych potrzeb klienta i dopasować model współpracy tak, aby przyniósł jak największą wartość obu stronom – mówi Bartosz Borowy, Business Manager z Business Unit Media & Services w Sii Gdańsk, który reprezentował Sii podczas konferencji.

O początkach rozwoju Sii w Skandynawii, zrealizowanych projektach i planach rozwoju opowiada Grzegorz Brzostowski, Media & Services Business Unit Director, który odpowiada za współpracę z wieloma klientami Sii z krajów nordyckich.

Zuzanna Siondalska, Communication Specialist: Kiedy Sii zaczęło rozwijać biznes w Skandynawii i jakie były tego początki?

Grzegorz Brzostowski, Media & Services Business Unit Director: Nasze pierwsze doświadczenia z rynkiem skandynawskim sięgają 2014 roku, kiedy rozpoczęliśmy współpracę z czołową duńską grupą mediową – Berlingske  Media. Naszym pierwszym wspólnym projektem była budowa platformy e-commerce, który zakończony sukcesem ewoluował w kierunku powierzenia nam stałego strumienia projektów związanych z przebudową i ciągłą optymalizacją cyfrowych serwisów prasowych tej grupy. Z uwagi na dużą rozpoznawalność klienta w Danii, w krótkim czasie udało nam się zwrócić uwagę kilku kolejnych firm, co uświadomiło nam, jak duże jest zapotrzebowanie na outsourcing projektów IT w tym regionie. Co ciekawe, lokalni managerowie mieli większe doświadczenia we współpracy z partnerami z Indii czy Ukrainy niż z Polski – kraju oddalonego o około 45 minut lotu, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie oddział Sii w Gdańsku obsługuje ten region. W kolejnych latach na podstawie doświadczeń z rynku duńskiego rozszerzyliśmy naszą strategię na kolejne kraje skandynawskie, czyli Norwegię, Szwecję i Finlandię, a nawet Islandię, zarówno jeśli chodzi o działania sprzedażowe, jak i dopasowanie naszej oferty do specyfiki i uwarunkowań lokalnych.

Z.S.: Dlaczego Skandynawia jest dla Sii strategicznym kierunkiem rozwoju?

G.B.: Naszą uwagę zwrócił bardzo wysoki poziom absorbcji nowoczesnych technologii w Skandynawii. Nie jest tajemnicą, że są to państwa cechujące się innowacyjnością. Wraz z bardzo wysokim współczynnikiem PKB na mieszkańca, przekłada się to szereg inicjatyw informatycznych, zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i sektora publicznego. Powszechność szerokopasmowego Internetu, popularność technologii mobilnych i szerokie wykorzystanie kanałów płatności bezgotówkowych to czynniki powodujące, że są to kraje bardzo otwarte na cyfryzację i niezwykle innowacyjne w tym aspekcie. Jednocześnie każdy z nich cierpi na braki w zakresie szerokiego dostępu do specjalistów IT, co wynika po prostu z ich liczebności i struktury demograficznej. Geograficzna bliskość Polski, członkostwo w UE oraz duża podaż wysokokwalifikowanych kadr IT powinny powodować, że nasz kraj stanowi dla Skandynawów naturalny kierunek poszukiwania wsparcia w postaci outsourcingu projektów. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że polscy partnerzy, z Sii na czele, mogą stanowić bardzo ciekawą alternatywę dla offshoringu do dalszych zakątków świata oraz nearshoringu do lokalizacji poza UE. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w obliczu wchodzących wkrótce w życie unijnych regulacji dotyczących przetwarzania danych osobowych (GDPR).

Z.S.: Czym charakteryzuje się współpraca ze Skandynawami?

G.B.: Realizowanie projektów dla klientów ze Skandynawii to czysta przyjemność. Poza partnerskim podejściem na poziomie biznesowym, mamy możliwość realizacji projektów opartych o innowacyjne pomysły oraz najnowsze technologie. To z kolei pomaga nam zatrudniać w Sii najlepszych specjalistów, gwarantować im rozwój zawodowy oraz wyzwania projektowe, co zawsze było kluczową misją naszej firmy. Zadowolenie naszych pracowników ma ogromne przełożenie na jakość usług, jakie dostarczamy, i poziom ich zaangażowania w sukces projektu klienta.

Z.S.: Jak współpraca Sii z klientami ze Skandynawii rozwijała się przez ostatnie lata?

G.B.: W ciągu krótkiego czasu udało nam się pozyskać zaufanie blisko 20 partnerów ze wszystkich krajów regionu (Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Islandia). Znakomita większość projektów jest zgodna z panującymi trendami i polega na digitalizacji, czyli budowaniu rozwiązań cyfrowych w zakresie serwisów i portali internetowych oraz aplikacji mobilnych. Do naszych klientów zaliczają się grupy mediowe, firmy edukacyjno-wydawnicze, które cyfryzację postrzegają jako alternatywę dla mediów drukowanych, przedsiębiorstwa zainteresowane lepszą obsługą swoich klientów detalicznych poprzez media cyfrowe, przedstawiciele sektora ubezpieczeniowego i bankowego oraz firmy produkcyjno-handlowe rozwijające kanały sprzedaży, jak na przykład e-commerce czy omnichannel. Na drugim biegunie znajdują się firmy z branży automotive i sektora inżynieryjnego, gdzie wspieramy na przykład czołowego w skali światowej producenta aparatów słuchowych.

Z.S.: Jaki jest plan rozwoju biznesowego Sii w Skandynawii na najbliższą przyszłość?

G.B.: Przyszłość to przede wszystkim rozwój biznesu oraz pozyskanie zainteresowania nowych klientów. Możemy pochwalić się coraz większą liczbą udanych realizacji i wartościowych referencji, które powinny napędzać rozwój i umacniać pozycję Sii jako dostawcy usług IT dla nordyków. Mimo bezsprzecznych sukcesów, musimy nadal pracować nad rozpoznawalnością marki Sii w Skandynawii. Staramy się promować korzyści, jakie może przynieść outsourcing projektów do Polski. W ramach tych założeń planujemy między innymi udział w prestiżowych konferencjach branży IT na terenie Szwecji i Danii, a także organizację pierwszego w historii Sii autorskiego eventu realizowanego w Skandynawii, jakim będzie konferencja Mobilise Your Business. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 19 kwietnia w Kopenhadze, eksperci z Sii i Microsoft opowiedzą między innymi o tworzeniu wieloplatformowych aplikacji mobilnych i sztucznej inteligencji. Od strony ofertowej przygotowujemy się również do zaadresowania wyzwań, jakie może przynieść naszym klientom wspomniana dyrektywa GDPR, która powinna przynajmniej w teorii skłonić do refleksji na temat sposobu i kierunku outsourcowania projektów IT.

Artykuł przygotowała: Zuzanna Siondalska

 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?