Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Sii Polska wspiera Leica Geosystems AG w tworzeniu nowoczesnego systemu pomiarowego, który ułatwi i przyspieszy pracę geodetów na całym świecie

Leica Geosystems AG to globalna korporacja wspierająca specjalistów ds. pomiarów na całym świecie. Jednym z najnowszych produktów z jej katalogu jest BLK 3D – innowacyjne urządzenie, z pomocą którego możliwe jest jednoczesne tworzenie dokumentacji fotograficznej i wykonywanie na jej bazie precyzyjnych pomiarów. Prace nad oprogramowaniem produktu wsparli inżynierowie z Sii Polska, tworząc aplikację desktopową do pobierania danych z urządzenia i viewer webowy, który ułatwiając specjalistom dostęp do plików, umożliwia sprawniejszą współpracę nad danym projektem.

Digitalizacja w budownictwie

Leica Geosystems AG jest liderem w sektorze technologii pomiarowych i informacyjnych, posiadającym prawie dwustuletnie doświadczenie w tym obszarze. Jej produkty umożliwiające zbieranie, analizowanie i prezentowanie tzw. przestrzennych informacji, wykorzystywane są w branżach takich jak geodezja, inżynieria i budownictwo. W tej ostatniej transformacja cyfrowa nabiera coraz większej dynamiki, co powodują m.in. rosnące oczekiwania klientów, rozwój technologii i napływ oswojonych z nią nowych specjalistów.

Firma potrzebowała oprogramowania do nowego urządzenia służącego do pozyskiwania pomiarów w wymiarach 2D i 3D w trybie rzeczywistym na podstawie dokumentacji fotograficznej, ale także pozwalającego na dalszą obróbkę danych w efektywny i szybki sposób. Leica Geosystems AG wybrała ekspertów z Sii Polska do stworzenia innowacyjnego i wielofunkcyjnego produktu, który ułatwi i przyspieszy prace pomiarowe geodetów i inżynierów na całym świecie.

Wyższa efektywność prac i sprawniejsza kooperacja

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii powstało narzędzie, które łączy w sobie wiele funkcji. – Popularną praktyką na budowach jest tworzenie fotograficznej dokumentacji prac za pomocą telefonu – wyjaśnia Sławomir Kulus, Delivery Manager w Sii Polska. – Urządzenie, które stworzył nasz klient pozwala na dużo więcej. Z jego pomocą, na podstawie wykonanych zdjęć, można dokonać precyzyjnych pomiarów. W jaki sposób? Zapis obrazu jest wykonywany w równocześnie z dwóch aparatów umieszczonych na przeciwległych brzegach urządzenia. Z pomocą specjalnego algorytmu zdjęcia te są łączone, co dodatkowo umożliwia wyznaczanie punktów w przestrzeni trójwymiarowej w trybie rzeczywistym. Naszą rolą było stworzenie aplikacji do obsługi funkcjonalności urządzenia tak, by niosły one za sobą maksimum wygody dla użytkownika – dodaje Sławomir Kulus.
Odpowiednie oprogramowanie, wyposażające produkt w szereg dodatkowych możliwości, odgrywa w takich przypadkach ważną rolę i może stanowić o przewadze konkurencyjnej sprzętu. BLK 3D składa się z trzech elementów – urządzenia opartego o system Android, na którym instalowana jest aplikacja mobilna oraz aplikacji desktopowej i viewera webowego.
– Powierzono nam stworzenie aplikacji desktopowej umożliwiającej przesyłanie danych z urządzenia na komputer oraz viewera pozwalającego na udostępnienie projektu i kooperację nad nim w szybki i przyjazny dla użytkowników sposób – mówi Sławomir Kulus odpowiedzialny za zarządzanie projektem. – Komponenty te umożliwiają dalszą pracę nad materiałami zebranymi za pomocą urządzenia mobilnego. Praca na komputerze jest wygodniejsza i pozwala na wgląd do wykonanej dokumentacji i kontynuację pracy w każdej chwili bez konieczności powrotu na miejsce, gdzie wykonano zdjęcia. To jednocześnie spora optymalizacja pod kątem czasu i kosztów – dodaje.
Dzięki odpowiednim zasobom i kompetencjom Sii jako partner był w stanie zapewnić klientowi nie tylko realizację zadania, ale również elastyczne podejście do powierzonych zadań, m.in. skalując zespół w zależności od potrzeb i etapu prac. W pełni przyjął również odpowiedzialność za projekt pod względem jakości i zarządzania ryzykiem.

Wyzwania technologiczne i operacyjne projektu

Inżynierowie z Sii Polska postawili na niezawodne technologie. Wykorzystano m.in. .Net, rozwijając aplikację WPF w języku C# dla systemu Windows przy użyciu m.in. .NET core, Telerik UI for WPF i Google Analytics. Do prac nad frontendem aplikacji webowej wykorzystano Angular with Redux. – Podczas całego procesu nie obyło się bez wyzwań. Jednym z nich było znalezienie takiego sposobu skalowania wypracowywanych rozwiązań opartych o biblioteki klienta w środowisku webowym, by z jednej strony zachować pełną kontrolę kosztów wygenerowanych przez ruch w aplikacji, a jednocześnie zapewnić odpowiedni user experience po stronie użytkowników – relacjonuje Sławomir Kulus.

Finalnie, inżynierom Sii Polska nie tylko udało się osiągnąć  kolejnych jego wersji z nowymi funkcjonalnościami , ale również, w związku z przyjętym założeniem, zminimalizować zaangażowanie po stronie zasobów klienta. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom nowe wersje nie będą wymagały już dużej ilości testów, zapewniając płynny rozwój produktu. Było to możliwe m.in. dzięki bezpośredniej współpracy z wykonawcą aplikacji mobilnej i wspólnej synchronizacji działań w kontekście planów jej rozwoju.

Jeśli szukasz wsparcia w obszarze Digital, m.in. usług w obrębie tworzenia aplikacji i usług webowych, rozwiązań mobilnych, e-commerce, UX design czy RPA, skontaktuj z nami i dowiedz się, jak możemy wesprzeć Twój biznes.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?