Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Spełniony rodzic w pracy – jak Sii Polska pomaga pogodzić rolę rodzinną i zawodową

Przełom maja i czerwca to szczególny czas dla wszystkich rodziców. 23 czerwca przypada Dzień Ojca, a niecały miesiąc temu obchodziliśmy Dzień MatkiWśród pracowników Sii Polska powodów do świętowania jest coraz więcej – tylko w ciągu ostatniego roku w firmie przybyło blisko 200 świeżo upieczonych rodziców. Wszystkim – także tym, którzy mają już starsze dzieci, firma stara się zapewniać jak największe wsparcie w godzeniu obowiązków zawodowych i prywatnych. 

Doświadczenia zbierane podczas pandemii COVID19 znacząco podkreśliły potrzebę elastycznego łączenia roli ojca lub matki z rolą profesjonalisty. Rodzic opiekujący się dzieckiem według Kodeksu Pracy ma pewne specjalne przywileje, ale w rzeczywistości to od pracodawcy zależy, czy firma daje mu poczucie bezpieczeństwa i możliwość samorealizacji. Sii Polska jako 6-krotny laureat tytułu Great Place to Work bardzo poważnie traktuje te równoległe role swoich pracowników i wspiera je w wielu aspektach. Dotyczy to w równym stopniu matek (więcej o opiniach mam w tekście „Dlaczego mamy są ważne i co ważne jest dla mam”), jak ojców. 

Możliwość pracy zdalnej 

Dzięki narzędziom Office 365 wdrożonym w Sii Polska, firma stała się nowoczesnym Digital Workplace, co daje każdemu pracownikowi realną możliwość pracy zdalnej. Potwierdziła to tegoroczna globalna sytuacja izolacji społecznej, na początku której 95% zespołu Sii Polska z dnia na dzień przeszło na tryb pracy z domu. Zarówno infrastruktura IT, jak i narzędzia służące do komunikacji zespołów rozproszonych gwarantują, że ten sposób wykonywania obowiązków nie odbiega jakością i wydajnością od pracy w biurze. Jedynie od charakteru projektu i Line Managera zależy, czy rodzic może skorzystać z tej możliwości. Na co dzień wielu pracowników Sii pracuje wyłącznie z domu, część z nich wykorzystuje tę formę regularnie w niepełnym wymiarze.  

– Mam kilkuletnie doświadczenie w pracy zdalnej i uważam, że to najlepszy system, jaki można wybrać dla rodzica. Nie tracisz czasu na dojazdy do biura, możesz zrobić sobie przerwę i pobawić się z dziećmi lub po prostu zjeść z nimi obiad. Oczywiście – są takie dni, kiedy sytuacja nie jest tak łatwa i przyjemna, ale zdecydowanie częściej jest spokojnie i miło. Taka praca wymaga też doskonałej organizacji i samodyscypliny – mówi Grzegorz Gronkiewicz, Project Manager, tata 8-letniej Marysi i 4-letniej Helenki. 

– Od kiedy pracuję zdalnie, mam więcej czasu dla siebie i dzieci, ale też więcej siły i chęci, by spędzać ten czas aktywnie i kreatywnie. Jednocześnie bycie w domu z maluchami wymaga także podziału obowiązków między rodzicamiczasem prowadzenia „domowego przedszkola”, co potrafi być wykańczające. Najważniejsze jest chyba jasne ustanowienie reguł i równy podział zadań – mówi Jadwiga Drozdzińska-Pazurek, Test & Analysis Engineer, mama 4-latki i 2-latka. 

Zrozumienie i samorealizacja 

Dla pracujących rodziców najważniejsze są zrozumienie wśród przełożonych i współpracowników oraz możliwości rozwojuWejście w ważną rolę w życiu prywatnym nie oznacza końca rozwoju zawodowego – także w przypadku kobiet! Liczne przypadki pokazują, że mamy Sii Polska świetnie sobie radzą po powrocie do pracy: awansują czy podejmują nowe wyzwania. Mając zrozumienie zespołu, nie boją się nowych obowiązków. 

Zrozumienie potrzeb rodziców jest niezwykle ważne w sytuacjach wyjątkowych. Przykładem może być strajk nauczycieli w Polsce w 2019 roku, kiedy dzieci nie mogły iść do przedszkoli i szkół. Firma Sii Polska zaprosiła wtedy pracowników wraz z dziećmi do biur, oferując jednocześnie pomoc w opiece w czasie pracy.  

Firma otwarta była także na pomoc w czasie restrykcyjnej kwarantanny podczas pandemii COVID19. Lokalne działy HR organizowały wiele akcji, aby pracując zdalnie nie tracić kontaktu z pracownikami i wspierać ich również w obowiązkach służbowych i rodzicielskich. Podczas zorganizowanej na wewnętrznym Sii Portalu akcji Giełda Pomaganiapodczas której pracownicy oferując pomoc dzielili się swoimi umiejętnościami w tym trudnym okresie, powstał dwuczęściowy poradnik rekomendujący dodatkowe aktywności dla dzieci podczas gdy rodzic pracuje z domu. Pracownicy chętnie brali też udział w konkursie #zostańwdomu, chwaląc się swoim nowym hobby z okresu kwarantanny, czy w oddziałowej rywalizacji wspólnego spalania kalorii podczas domowych aktywności sportowych. W Krakowie i Łodzi można było pochwalić się wspólnie stworzoną kartką wielkanocną, a prawie we wszystkich oddziałach zorganizowano spotkania na poranną kawę i funkcjonowały zdalne grupy wsparcia czy meetupy online.  

 Mam w domu trójkę maluchów, którą zabierałem do biura po pracy, żeby moja żona mogła odetchnąć – mówi Łukasz AnyszkaSoftware Engineer Sii Łódź. – Kiedy ja pracowałem, ona zajmowała się całą trójką. Dzieci, mimo że potrafią się bawić same, mają dużą potrzebę uwagi i spędzenia czasu z rodzicami. Nasze biuro i jego duża przestrzeń były dla nich ogromną atrakcją, zwłaszcza huśtawki. Chętnie też słuchają, co my tu w firmie robimy. Cieszę się też, że spotkaliśmy się z taką otwartością ze strony firmy. Sii to moje pierwszmiejsce pracy, gdzie obecność dzieci jest tak mile widziana i to naprawdę jest bardzo istotne dla mnie jako taty – dodaje Łukasz. 

Także realizowane w Sii programy dla pracowników: Program Sponsoringu Pasji i Sii Power Volunteersprzyciągają wielu rodziców, którzy dzięki nim mogą rozwijać swoje hobby i zainteresowania. Są one często okazją do pokazania dzieciom dodatkowych aktywności, np. pasji sportowych czy działań na rzecz społeczeństwa. Wolontariusze z Sii często angażują w projekty swoje rodziny, jak np. w przypadku akcji PSii Patrol. 

 To było dobre doświadczenie dla całej naszej rodziny. Dziewczynki bardzo przeżyły wizytę w schronisku. Oczywiście najchętniej przygarnęłyby każdego psiaka i kociaka. Dodatkowo, pozytywnym efektem tej wizyty jest to, że Natalia odlicza czas, żeby osiągnąć odpowiedni wiek i zostać wolontariusz  mówi Monika Piepiórka, Project Administration Specialist, mama 11-letniej Natalii i 6-letniej Karoliny. 

 Jestem liderem Sii Running Team i uczestniczę jako jej członek w wielu oficjalnych biegach w całej Polsce. Prawie zawsze towarzyszy mi rodzina. Dzieciaki przyzwyczaiły się już do kibicowania niebieskim koszulkom z logo Sii, których zawsze na biegu jest sporo. Mają też wtedy często okazję do wzięcia udziału w firmowym Pasta Party przed biegiem, odwiedzenia naszych biur i poznania moich koleżanek i kolegów z pracy. Były nawet z nami na maratonie w Sztokholmie: ten wyjazd dał okazję maratończykom z Sii na małą rodzinną integrację przed biegiem. Dla mnie najważniejsze jest, że dzieciaki widzą, co znaczy sportowa pasja i wsparcie zespołu w dążeniu do celu – mówi Bartek Dryl, Senior Financial Analyst, tata 10-letniej Julki i 10-letniego Michała.  

Sii dla dzieci 

Jednym z udogodnień dla rodziców, wprowadzonych w biurach w Gdańsku i Łodzi, jest pokój do pracy z dzieckiem. Jak mówi Iza Sobolew, Office Manager w Sii Gdańsk, mama 10letniej Poli i 8-letniej Toli, jej córki chętnie korzystają z tego rozwiązania i odwiedzają miejsce pracy mamy. – Stworzyliśmy przestrzeń, w której pracownik jest blisko swojej pociechy i ma wszystko, czego potrzebuje do pracy. Dzieciaki mają zabawki, gry planszowe, kącik do rysowania, starsze konsolę PS4. Staramy się, żeby wszyscy po takim dniu byli zadowolenitakże współpracownicy, którym „młodzież”, zajęta atrakcjami w dedykowanym pomieszczeniu, nie przeszkadza w pracy  mówi Iza Sobolew. 

Nie sposób też nie wspomnieć o wydarzeniach Sii dedykowanych najmłodszym. Każdego roku firma organizuje dwa wyjątkowe spotkania: Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka oraz grudniowe Mikołajki. Sii Polska zapewnia dzieciom w różnym wieku mnóstwo atrakcji, które trwają zazwyczaj kilka godzin, przynoszą wiele pozytywnych przeżyć nie tylko pociechom, ale także rodzicom. – Bardzo lubię te dzieciowe święta! – mówi Katarzyna Domańska, CSR Manager, mama 4-letniej Jagny– Dopóki sama nie zostałam mamą, nie uczestniczyłam w nich, mimo że możemy przyjść na nie np. z dzieckiem z rodziny. Teraz wielką frajdę sprawia mi patrzenie na moich współpracowników w zupełnie innej roli. Obecność dziecka, które rozemocjonowane ciągnie mamę czy tatę do Mikołaja, sprawia, że jest się wtedy przede wszystkim rodzicem, a nie dyrektorem działu, ekspertem, managerką, inżynierką czy testerem. To pozwala na spojrzenie na kolegów i koleżanki z pracy w szerszym kontekście. Czasem dowiaduję się zaskoczona, że ktoś ma 4 dzieci, w tym jedno 3-miesięczne, a przecież w biurze zupełnie by mi to do głowy nie przyszło! To bardzo pozytywne doświadczenie, które pozwala pogłębić relacje z pracy  dodaje. 

Bycie rodzicem daje nowe spojrzenie na świat, pozwala rozwinąć nowe kompetencje, jak organizacja czasu, multitasking czy odpowiedzialność. To bardzo ważne cechy także u dobrego pracownika. Dlatego dbanie o rodziców w miejscu pracy przynosi obopólne korzyści. Rolą Najlepszego Miejsca Pracy w Polsce jest ułatwianie pogodzenia życiowych ról tak, by zespół mógł skupić się na realizowaniu celów i czerpaniu satysfakcji z wykonywanej pracy. 

Dołącz do zespołu Sii Polska, sprawdź nasze oferty pracy. 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?