Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Sumo Robot – pasja, która łączy zaawansowaną technologię i zabawę

Passion drives Power People to hasło, które dobrze odzwierciedla charakter pracowników Sii Polska. Potwierdzają to pasjonaci z katowickiego oddziału firmy, którzy rozwijają swój niecodzienny projekt. W ramach 5. edycji Programu Sponsoringu Pasji budują Sumo Robota. Skąd wziął się pomysł i dlaczego nawet po godzinach nie mają dość tego, czym zajmują się na co dzień – Mateusz Tutaj, Tomasz HerzogMaciej Pokładnik, Damian Durczok i Piotr Chodorowski opowiadają o swoim zamiłowaniu do robotyki i modelarstwa.

Na co dzień pracują jako eksperci w obszarze programowania oraz testów i analiz w katowickim oddziale Sii Polska, w zespole realizującym projekty dla klienta z branży kolejowej. Od najmłodszych lat wykazywali zainteresowanie elektroniką, robotyką i modelarstwem. Po pracy, w swoim wolnym czasiespotykają się, aby wspólnie realizować swoją pasję.

Na czym polega projekt Sumo Robot?

Nasz projekt Sumo Robot polega na zbudowaniu małego robota, którego zadaniem jest walka „wręcz” z robotem-przeciwnikiem i wypchnięcie go z wyznaczonej mini areny. To zabawa, w której chodzi o pokonanie przeciwnika, a o tym, który robot wygra, może zadecydować lepsza konstrukcja, większa prędkość lub przyczepność bądź skuteczniejsze algorytmy walki. 

Sama walka robota to czysta zabawa, ale dojście do tej końcowej fazy wymaga czasochłonnego programowania i testowania. Stworzenie robota to zaawansowany technologicznieinterdyscyplinarny projektNajpierw projektujemy, a następnie konstruujemy platformę jezdną, która służy do walki „sumo” z innymi robotami. Praca nad tym projektem wymaga od nas znajomości wielu zagadnień z różnych dziedzin takich jak: mechanika, elektronika, systemy CAD/CAM, programowanie, obróbka materiału, a nawet druk 3D i prototypowanie.

Jak powstaje taki robot? 

Pierwszym etapem projektowania robota jest stworzenie przez nas podstawowych założeń co do budowy mechanicznej oraz układu napędowego. Następnie tworzymy trójwymiarowy model CAD oraz wstępną dokumentację techniczną. Na podstawie modelu generowane są rysunki techniczne oraz pliki wykonawcze, dzięki którym możemy rozpocząć produkcję elementów składowych robota.  

Aby wytworzyć części prototypowe, używamy technologii druku 3D. Dzięki niej możemy bardzo szybko i tanio zweryfikować nasze pomysły. Ostateczne elementy tworzymy z wytrzymałych tworzyw i zlecamy je do produkcji na m.in. frezarkach, ploterach czy tokarkach.  

Kolejnym etapem jest montaż konstrukcji robota z wyprodukowanych elementów. Na powstałej konstrukcji przeprowadzamy pierwsze ogólne testy. Zawsze jest coś do poprawy, dlatego wyniki pozwalają nam dalej pracować nad usprawnianiem i ulepszaniem robota. Jak już coś poprawimy, testujemy ponownie i wdrażamy zmiany na stałe. Praca na tym etapie ma charakter powtarzalny – spotykamy się co tydzień i sprawdzamy rezultaty naszej pracy i wprowadzamy kolejne usprawnienia.  

Co jest w tym procesie najtrudniejsze? 

Najtrudniejszym i równocześnie najważniejszym zadaniem jest podział obowiązków. Odpowiedni podział zadań i wykorzystanie zasobów to zadanie kluczowe dla wydajnej pracy – dzięki właściwemu podejściu członkowie zespołu wykonują niezależnie i równocześnie swoje zadania, co znacząco przyśpiesza realizację całego projektu. Na obecnym etapie możemy podzielić naszobowiązki na następujące obszarykonstrukcja mechaniczna, elektronika, oprogramowanie, dokumentacja i organizacja pracy oraz zaopatrzenie (zamówienia, zlecenia, zakupy). 

Czy ten rodzaj sportu, jeśli można użyć takiego określenia, jest popularny w Polsce 

Ciężko oszacować, ile osób w Polsce może interesować się tematem walk robotów, ale na większości uczelni technicznych oraz technikach istnieją koła zainteresowań związane z robotyką mobilną. Na rynku co chwilę pojawiają się nowe technologie i rozwiązania, które są w przystępnych cenach (Lego MindstormsArduino, STM, Raspberry Pi, zestawy DIY). Dzięki temu rośnie zainteresowanie robotyką jako dyscypliną naukową oraz wydarzeniami ją promującymi.  

Jeśli chodzi o zawody robotów, to odbywają się one w całej Polsce, regularnie, od wielu lat w różnych miastach. Największe imprezy, w których my również planujemy uczestniczyć w 2020 roku, to m.in.: JurabotRobocompBałtyckie Bitwy Robotów i Sumo Challenge. Ich głównym celem jest popularyzacja nauk technicznych i zaawansowanych technologii. Podczas wydarzeń rywalizują ze sobą pasjonaci z kraju i zagranicy. Dzięki temu można się poznać i wymienić wiedzą czy dowiedzieć o nowinkach technologicznychNa wielu eventach nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników, więc każdy może spróbować swoich siłtakże ci najmłodsi 

Projekt Sumo Robot jest realizowany w ramach 5. edycji Programu Sponsoringu Pasji. Co daje Wam dofinansowanie od Sii Polska 

Przede wszystkim możliwość realizacji projektu na wysokim poziomie technologicznym. Pieniądze, które otrzymaliśmy, wykorzystujemy na zakup jak najlepszych gatunkowo materiałówelementów technicznych i elektronicznych, dzięki którym robot będzie wytrzymały, ale również na dobre narzędzia, bez których złożenie konstrukcji byłoby niezwykle ciężkie.  

Co daje Wam największą satysfakcję w realizowaniu technologicznej pasji 

Dużą satysfakcję daje nam wymyślanie rozwiązań technologicznych oraz osiąganie zamierzonych celów przy pomocy własnych pomysłów. W robotyce, zarówno w naszej pracy, jak i po godzinach, pojawia się wiele niespodziewanych sytuacji i problemów, z którymi przychodzi nam się mierzyć każdego dnia. Ich ciągłe rozwiązywanie zbliża nas do efektu końcowego i jest nieodłącznym elementem każdego procesu twórczego. Doświadczenie zawodowe pomaga nam w projekcie Sumo Robot i odwrotnie – problemy i trudności przy tworzeniu robota pomagają nam przy codziennych obowiązkach w pracy. 

W ramach Programu Sponsoringu Pasji Sii Polska od lat wspiera projekty technologiczne pracowników. Wśród nich są m.in. blog inżyniera embedded z Wrocławia, działalność Hackerspace’ów, w których aktywni są nasi inżynierowie z Wrocławia Krakowa, czy też realizacja projektu Siimulator, prowadzonego przez grupę pasjonatów z Sii Gdańsk. 

Dowiedz się więcej o Programie Sponsoringu Pasji Sii Polska. 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?