Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Inżynierowie Sii Polska uprawiają rośliny przy użyciu sztucznej inteligencji w ramach Programu Sponsoringu Pasji

W ramach Programu Sponsoringu Pasji inżynierowie z Sii Polska realizują w Gdańsku oparty na sztucznej inteligencji proekologiczny projekt EVAA – Ecological Vertical Agriculture Assistant. Inicjatywa, w którą zaangażowanych jest kilkunastu inżynierów z firmy, realizowana jest we współpracy z ekspertami z trójmiejskiego środowiska naukowego. EVAA została doceniona przez internautów w międzynarodowym konkursie Innovate FPGA za próbę technologicznego rozwiązania problemów głodu i zagrożeń ekologicznych. O założeniach projektu opowiada Paweł Czapiewski, Team Leader w Centrum Kompetencyjnym Embedded oraz lider projektu EVAA.

Na czym polega EVAA?

Paweł Czapiewski, Team Leader: EVAA to skrót od Ecological Vertical Agriculture Assistant. Jest to projekt, w którym podejmujemy próbę nauczenia sztucznej inteligencji, jak hodować rośliny. EVAA to system, w którym sałata rośnie pod czujnym okiem maszyny. W naszym podejściu sałata jest hodowana hydroponicznie. To specjalny sposób uprawy roślin, który polega na tym, że są one zanurzone bezpośrednio w wodzie, z której czerpią substancje odżywcze. Jest to ekologiczny sposób uprawy – zużycie powierzchni i wody jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych upraw w glebie.

Mówimy o projekcie badawczo-rozwojowym. Na czym polega jego eksperymentalny charkater?

P.Cz.: W naszym podejściu chcemy zastosować uczenie ze wzmocnieniem do sterowania fizycznego procesu, jakim jest rozwój rośliny. Uczenie ze wzmocnieniem to szczególny rodzaj sztucznej inteligencji. Polega on na tym, że algorytm otrzymuje tylko sygnał zwrotny w postaci nagrody, jeżeli sałata dobrze się rozwija. Jaka jest optymalna droga do rozwiązania – to już algorytm musi wymyślić samodzielnie. Staramy się wspólnie z zespołem i maszyną dojść do optymalnych rezultatów.

EVVA to projekt technologiczny, który pozwala walczyć z problemami współczesnej ekologii.

P.Cz.: Tak, wspomniany aspekt ekologiczny jest tu niezwykle ważny. Ale w gruncie rzeczy to projekt technologiczny, w którym pierwsze skrzypce gra sztuczna inteligencja. Artificial Intelligence to teraz wyjątkowo gorący temat. O jego szczególnym rodzaju, jakim jest uczenie ze wzmocnieniem, zrobiło się głośno, kiedy program AlphaGo wygrał z człowiekiem w grę Go. Jest to dla maszyn gra znacznie trudniejsza od szachów, gdzie liczba kombinacji ruchów do wyboru jest znacznie większa. Analogiczne podejście – zamiast do grania w grę – chcemy wykorzystać do optymalizacji hodowli sałaty.

Jacy eksperci tworzą zespół zaangażowany w ten projekt?

P.Cz.: Projekt prowadzą inżynierowie z Sii w ramach Programu Sponsoringu Pasji – są to głównie inżynierowie z Centrum Kompetencyjnego Embedded. Pełnią różnorodne role: od projektantów, konstruktorów, programistów, testerów, a czasem także stolarzy, bo nawet drewniana konstrukcja została wykonana naszymi własnymi rękoma. Bardzo zaangażowani są również eksperci zewnętrzni: Piotr Wierzgała, ekspert uczenia maszynowego z Trójmiasta, oraz Tadeusz Puźniakowski, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Sponsoringu Pasji. Co daje Wam udział w Programie?

P.Cz.: Bez Programu Sponsoringu Pasji nie udałoby się zrealizować projektu EVAA. System ten wymaga sporej ilości specyficznego hardware’u. Został on zakupiony ze środków Programu.

Jednocześnie uczestnicy projektu naprawdę realizują w nim swoje technologiczne pasje: EVVA tworzona jest w czasie wolnym, kiedy inżynierowie nie są zaangażowani w projekt komercyjny. Dla każdego z nas jest to świetna okazja, by pogłębić swoje kompetencje w obszarach technicznych lub zdobyć nowe umiejętności.

Jakie kompetencje dzięki temu projektowi zdobył i rozwinął zespół?

P.Cz.: W ramach prac nad tym projektem powstał kompleksowy system umożliwiający wizualizację, przetwarzanie i zbieranie danych, w tym danych z kamery. Nie obyło się bez przetwarzania i rozpoznawania obrazów, by odpowiednio wyznaczyć sygnał nagrody dla inteligentnego agenta. W trakcie prac nad systemem należało zintegrować ze sobą wiele różnych sensorów i aktuatorów. Nasze kompetencje w każdym z tych obszarów znacznie wzrosły. Pogłębiła się też nasza znajomość technologii i narzędzi, takich jak programowanie w Python czy C, Flask, Grafana, OpenCV, Blender, CI/CD, a także w zakresie testowania urządzeń embedded.

EVVA to naprawdę fascynujący eksperyment, który możemy wspólnie poprowadzić i obserwować, jakie robimy postępy. Jeszcze trochę pracy przed nami, ale już teraz cieszymy się z pierwszego sukcesu naszego rozwiązania. Wygraliśmy Iron Award – nagrodę w prestiżowym konkursie Innovate FPGA organizowanym przez firmę Intel. Poza nagrodą na pewno ogromną satysfakcję daje sama praca ze sztuczną inteligencją i obserwacja, jak dzięki człowiekowi się rozwija. Gorąco polecam udział w takich eksperymentach!

Poznaj inne projekty realizowane przez pracowników Sii w ramach Programu Sponsoringu Pasji.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?