Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Tester automatyzujący – ścieżka kariery odpowiadająca na aktualne potrzeby rynku pracy

Dzisiejszy rynek IT daje wiele możliwości zmiany ścieżki kariery. Zapotrzebowanie na nowych specjalistów w branży wcale nie maleje, szczególnie w obszarze automatyzacji testów. Dlatego jeżeli myślisz o zmianie pracy, powinieneś rozważyć tę ścieżkę kariery. Łącząc w sobie elementy programowania i testowania stanowi ciekawą alternatywę dla kariery testera manualnego. Co powinieneś wiedzieć i na czym się skupić, żeby zwiększyć swoje szanse w poszukiwaniu pracy jako tester automatyzujący?

Tester automatyzujący – co robi i jak wygląda jego ścieka kariery?

Automatyzacja testów staje się coraz bardziej popularna, w związku z czym zapotrzebowanie na testerów specjalizujących się w tym obszarze jest spore. Tester automatyczny zajmuje się pisaniem skryptów, których zadaniem jest potwierdzenie, że dana funkcjonalność działa poprawnie. To co tester manualny weryfikuje ręcznie, tester automatyczny przepisuje na kod używając jednego z języków programowania, takich jak Java, C#, Python itp.

– Zapotrzebowanie na testerów automatycznych jest w obecnych czasach ogromne. Obszar testów automatycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Cały czas powstają coraz lepsze narzędzia do testów, a skrypty pisane są w nowych językach programowania. Każde nowe oprogramowanie rozwijane dłużej niż pół roku musi mieć solidne pokrycie w testach, dlatego widzimy obecnie tyle ofert pracy dla testerów automatyzujących – mówi Maciej Kowalczuk, Tester automatyzujący i trener Praktyki Szkoleniowej Sii.

Droga w kierunku automatyzacji testów jest jedną z podstawowych ścieżek rozwoju dla testerów, dlatego często na tym stanowisku spotyka się osoby, które wcześniej były testerami manualnymi. Dzięki wiedzy na temat procesu testowego, narzędzi, współpracy z programistami łatwiej im odnaleźć się na nowym stanowisku.

Jednak na stanowisko testera automatyzującego można aplikować też bez dużego doświadczenia w testach manualnych. Obecnie dużo osób chce rozpocząć pracę w IT od stanowiska testera manualnego, ale niewiele decyduje się na juniorskie stanowiska dla testerów automatycznych. Próg wejścia dla większości osób jest zbyt wysoki. To co dla innych będzie przeszkodą, dla Ciebie może być okazją na łatwiejszy start.

Automatyzacja testów – od czego zacząć?

  1. Ogólna wiedza o testowaniu

Zanim zaczniesz swoją przygodę z automatyzacją testów, musisz zrozumieć, jaka jest idea testowania. Drogowskazem będzie dla Ciebie ISTQB – Foundation Level. Dzięki niemu zdobędziesz wiedzę o tym, jak testować, ile testować, co testować i kiedy testowanie zakończyć.

  1. Programowanie obiektowe

Najpopularniejszym językiem programowania wykorzystywanym przy automatyzacji testów jest Java. Nie ma potrzeby, abyś opanował go w takim stopniu jak Java Developer. Nie potrzebujesz znajomości dodatkowych bibliotek typu Spring czy Java EE. Najważniejsze jest to, abyś miał bardzo dobrze opanowane wszelkie aspekty programowania obiektowego.

  1. Narzędzia do automatyzacji

Jeżeli interesowałaś się wcześniej tematyką automatyzacji testów, pewnie zauważyłeś, że na rynku dostępna jest ogromna ilość narzędzi. Na początku powinieneś skupić swoją uwagę na testach interfejsu użytkownika aplikacji internetowych. Królem w tej dziedzinie jest Selenium. Jest to najpopularniejszy framework do automatyzacji testów. Dlatego jeżeli chcesz się dobrze wstrzelić w rynek, powinieneś skupić się na nauce Javy w połączeniu z Selenium.

  1. Git – system kontroli wersji

Jest to niezbędny punkt całego zestawienia. Bez jego znajomości nie będziesz w stanie zapisać efektów swojej pracy ani pracować w zespole projektowym. Na sam początek proponujemy Ci używać konsoli Gita, aby dobrze zrozumieć działanie wszystkich najpopularniejszych komend. Po przyswojeniu treści związanych z Gitem, będziesz mógł się rozejrzeć za Git GUI, które będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Co dalej?

Kiedy poznasz wyżej wymienione podstawy. Możesz zaczynać szukać swojej pierwszej pracy. W międzyczasie zacznij pracować nad kolejnymi etapami, które będą dodatkowymi atutami podczas rekrutacji.

Bazy danych oraz język SQL

Pierwszym z nich są bazy danych oraz język SQL. Wykorzystywane są one w praktycznie każdym projekcie. Na początek skup się na podstawach. Postaw prostą bazę danych i naucz się wyciągać dane z pomocą ‘Selectów’ z różnych tabel.

Konfigurowanie narzędzi Continuous Intergration

Kolejnym etapem jest konfigurowanie narzędzi Continuous Intergration do zdalnego uruchamiania testów. Na początek przygody najlepiej wybrać Jenkinsa, gdyż jest darmowy oraz jak w przypadku Selenium, jest bardzo łatwo o znalezienie materiałów do nauki.

Webserwisy REST

Na sam koniec swojej nauki możesz zaznajomić się z tematyką Webserwisów REST. Postaraj się zrozumieć, jak działają i może skusisz się na zaimplementowanie własnego. Jako tester automatyzujący powinieneś znać podstawowe rodzaje zapytań http oraz odróżnić REST od SOAP.

Jeśli chcesz rozpocząć karierę jako Tester automatyzujący, sprawdź nasze szkolenia na stronie. Na szkoleniu bedziesz mógł poznać język Java od podstaw oraz stworzyć swoj pierwszy framework przy użyciu Selenium WebDriver na poziomie komercyjnym. Zapraszamy też na szkolenie dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w IT jako tester manualny.

Przeczytaj także:
5 najczęściej zadawanych pytań odnośnie szkolenia „Zostań testerem”
5 najczęściej zadawanych pytań odnośnie szkolenia „Zostań Developerem”

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?