Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

W poszukiwaniu swojego SCRUMowego scenariusza

Zarekomendowała ją koleżanka, z którą pracowała w poprzedniej firmie. Już wtedy mówiła o zmianie, ale nie miała pewności czy rozwijać zdobyte doświadczenie jako tester, czy też całkowicie zmienić branżę. W Sii poznała testy z każdej możliwej strony, co pomogło jej odnaleźć własną ścieżkę kariery.

Kiedy w 2012 r. Ania trafiła do Sii miała za sobą niecały rok doświadczenia. Zaczęła jako tester manualny, by po zakończeniu projektu wesprzeć funkcjonującą już produkcyjnie aplikację jako test lead. Równolegle odpowiadała za inny system z tego samego obszaru. Od połowy 2015 r. roku do czerwca 2016 r. w najbardziej napiętych momentach projektu rozbudowy obydwu aplikacji, m.in. o wspólną dla obu systemów bazę raportową oraz korzystające z niej narzędzia Business Objects i Tableau, jej zespół testowy liczył 10 osób.

Mój zakres obowiązków zmieniał się w zależności od bieżącej sytuacji – zajmowałam się przede wszystkim tworzeniem i realizacją testów oraz weryfikowaniem błędów, ale też tworzyłam dokumentację testową i brałam udział w planowaniu releas’ów. Później zajmowałam się także zarządzaniem procesami związanymi z testami, planowaniem i raportowaniem postępu prac testowych, oraz wdrażaniem nowych osób. Po tym trudnym i wymagającym projekcie zapragnęłam nieco odmiany. Od jesieni 2015 roku aktywnie udzielałam się w szkółce testerskiej w oddziale poznańskim, co było swojego rodzaju odskocznią, a w czerwcu 2016 roku złożyłam wniosek o zmianę projektu. Obecnie – od października, pracuję w innym projekcie” – mówi.

Jest inaczej. Przede wszystkim, obecnie projekty są prowadzone w metodyce SCRUM. Testy wykonywane są na bieżąco, a tester ma znacznie więcej swobody w doborze scenariuszy testowych.

Przy tym projekcie proces testowania nie jest sformalizowany, mam możliwość sprawdzania własnych pomysłów. Sam zespół jest też znacznie mniejszy – współpracuję z trzema deweloperami, którzy od roku rozwijają aplikację. Wcześniej wyzwaniem było spełnienie wymogów walidacyjnych, tutaj natomiast kluczowe jest szybkie wdrożenie się do projektu” – porównuje.

Dotychczasowe doświadczenia pozwoliły jej poznać testowanie jako zawód ze wszystkich możliwych stron. Dzięki temu potrafi teraz określić, czego szuka w tym zawodzie, co ją w nim pociąga, a co uważa za obciążenie. Musiała zmierzyć się z rygorystycznymi wymogami i procesem formalnym, które nie do końca jej odpowiadały. Dzięki temu także, jeszcze bardziej docenia to, jak pracuje obecnie. „SCRUM’owy styl pracy znacznie bardziej mi odpowiada” – wyznaje.

Największą satysfakcję daje Ani poznawanie nowych rzeczy i zdobywanie różnych doświadczeń. Praca to jednak nie wszystko. Od kilku miesięcy regularnie odwiedza escape room’y. Od września rozpoczęła naukę języka rosyjskiego, a w związku z projektem – także niemieckiego.

Prywatnie pasjonuje ją scrapbooking i udziela się w akcji ‘Scrapowanie dla WOŚP’. „Zachęcam do licytowania prac wykonanych w ramach akcji, gdy już pojawi się taka możliwość. Koniecznie zajrzyjcie na

http://skrapu-scrap-dla-orkiestry.blogspot.de/ i

https://www.facebook.com/ScrapuSkrapDlaWOSP/” – zachęca.

 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?