top-image
WSTECZ

Wymiana kół w pędzącym samochodzie, czyli transformacja Agile w Reckitt Benckiser

Transformacja Agile to przede wszystkim poprawa wydajności, elastyczność oraz krótszy time-to-market przy zachowaniu wysokiej jakości. Pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną i utrzymać pozycję lidera. O tym, jaki jest jej wpływ na organizację, przekonała się firma Reckitt Benckiser, globalny lider produkcji i promocji dóbr konsumpcyjnych, w której eksperci Sii Polska przeprowadzili proces transformacji w kierunku organizacji zwinnej.

Zwinność kluczem do przewagi rynkowej

Kluczem do przewagi konkurencyjnej jest elastyczność i gotowość do zmian, które zapewnią skuteczność, innowacyjność, a tym samym zwycięstwo w biznesowym wyścigu. Firmy muszą być zwinne i szybko reagować na zmieniający się rynek, aby budować przewagę. Jeśli jedynie odpowiadasz na to, co zrobiła konkurencja, to znaczy, że już nie jesteś pierwszy. Jak więc należy działać?

– Chodzi o zmianę, która jest zsynchronizowana z potrzebą, zmianę proaktywną i przemyślaną. By stać się liderem i utrzymać tę pozycję, musimy poznać i zrozumieć nie tylko konkurencję, ale przede wszystkim naszego odbiorcę. To jego potrzebę zaspokajamy, to do jego wymagań się dostosowujemy. Im lepiej i szybciej je zrozumiemy i będziemy za nimi nadążać, tym większa szansa na wygraną w naszym wyścigu. Tylko jak to zrobić, skoro wyścig trwa i każde zatrzymanie się oddala nas od wygranej? To jak ze zjazdem do pit stopu, jeśli mamy plan na te krótkie przerwy i są one maksymalnie efektywne, to po każdej z nich ruszamy dalej bezpieczni i lepiej przygotowani – mówi Maciej Szostek, Agile & Atlassian Offering Lead w Sii Polska.

Plan małych kroków, czyli zwinna implementacja Agile

Metodę małych kroków zastosowaliśmy w projekcie transformacji Agile w Reckitt Benckiser.

– Transformacja Agile w międzynarodowej organizacji o ogromnej dynamice i rozproszonych zespołach, dla której konieczne jest utrzymanie ciągłości dostarczania produktów, okazała się sporym wyzwaniem. Wprowadzanie zmian można porównać tu do wymiany kół w pędzącym samochodzie. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że Klient miał już za sobą jedną transformację, której efekty rozmyły się w czasie i pozostało jedynie poczucie, że tego, co proponujemy, oni już próbowali i nie wyszło – mówi Katarzyna Kulhawik, Program Manager w Sii Polska, zarządzająca całością przedsięwzięcia.

Nasz program zakładał stopniowe zmiany w zakresie:

 • kultury organizacyjnej, w której nacisk położony został na wzajemny szacunek, odpowiedzialność, transparencję, komunikację i chęć do zmian na lepsze,
 • pracy z ludźmi polegającej na zmianie sposobu rozumienia, czym jest organizacja zwinna, postrzegania własnej roli w takim środowisku i dbania o ciągłe doskonalenie nie tylko siebie, ale również całej organizacji,
 • zrozumienia wyzwań, jakie czekają w procesie transformacji, a także tego, jak ważna jest odpowiedzialność za utrzymanie wprowadzonych zmian,
 • nauczenia zespołów, że praca w tak dynamicznym środowisku może być oparta na partnerstwie pomiędzy biznesem i zespołami IT, managementem oraz pracownikami,
 • procesów i narzędzi, które powinny wspierać działalność organizacji zwinnej, a nie być hamulcem w codziennych działaniach i procesie transformacji.

Odpowiednie narzędzia kluczem do sukcesu transformacji Agile

Dziś jesteśmy pewni, że zmiany wprowadzone w firmie będą kontynuowane, ponieważ:

 • cel strategiczny Reckitt Benckiser na bieżący rok obrotowy to: “Be Agile”,
 • nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej, która wspiera “Be Agile”,
 • firma kontynuuje transformację zespołów w zespoły SCRUM-owe,
 • wprowadzono zwinne podejście do skalowania pracy,
 • widać olbrzymie zaangażowanie strony biznesowej w proces transformacji “Be Agile”.

Jednym z krytycznych czynników sukcesu okazała się operacjonalizacja zoptymalizowanych podczas transformacji procesów i wdrożenie nowego nastawienia w codziennej pracy. Pamiętając o tym, że wszystkie filary zwinności powinny rozwijać się proporcjonalnie, kładąc nacisk przede wszystkim na ludzi oraz interakcje między nimi, a także procesy oraz produkty, nie zapomnieliśmy o narzędziach, które systematyzują pracę, wizualizują jej efekty i pomagają zarządzać jej zakresem. Tu bazowaliśmy na obecnej już w organizacji platformie Atlassian.

Jako Złoty Partner Atlassian, dysponując bogatym doświadczeniem w tego typu przedsięwzięciach, wdrożyliśmy w Reckitt Benckiser framework oparty o Jira i Confluence. Pozwala on na zarządzanie w pełnym zakresie wszystkimi aktywnościami:

 • pomysłem i jego zgłoszeniem przez biznes,
 • racjonalizacją na etapie analizy biznesowej i projektowania,
 • całym procesem dostarczania,
 • monitorowaniem uzgodnionej jakości produktu końcowego,
 • niezbędną dokumentacją,
 • przekazaniem do utrzymania i samym utrzymaniem.

Czy dzięki wdrożonym zmianom osiągnęliśmy sukces? Zdecydowanie tak. Dlaczego? Zbudowaliśmy świadomość w organizacji, że można i warto się zmieniać. Czy da się zatem zmienić koła w pędzącym samochodzie? Tak, wystarczy mieć dobrze dobrany, kompetentny zespół Agile.

Sprawdź, jak możemy wesprzeć zwinną transformację w Twojej firmie.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?