Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Wymiana kół w pędzącym samochodzie, czyli transformacja Agile w Reckitt Benckiser

Transformacja Agile to przede wszystkim poprawa wydajności, elastyczność oraz krótszy time-to-market przy zachowaniu wysokiej jakości. Pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną i utrzymać pozycję lidera. O tym, jaki jest jej wpływ na organizację, przekonała się firma Reckitt Benckiser, globalny lider produkcji i promocji dóbr konsumpcyjnych, w której eksperci Sii Polska przeprowadzili proces transformacji w kierunku organizacji zwinnej.

Zwinność kluczem do przewagi rynkowej

Kluczem do przewagi konkurencyjnej jest elastyczność i gotowość do zmian, które zapewnią skuteczność, innowacyjność, a tym samym zwycięstwo w biznesowym wyścigu. Firmy muszą być zwinne i szybko reagować na zmieniający się rynek, aby budować przewagę. Jeśli jedynie odpowiadasz na to, co zrobiła konkurencja, to znaczy, że już nie jesteś pierwszy. Jak więc należy działać?

– Chodzi o zmianę, która jest zsynchronizowana z potrzebą, zmianę proaktywną i przemyślaną. By stać się liderem i utrzymać tę pozycję, musimy poznać i zrozumieć nie tylko konkurencję, ale przede wszystkim naszego odbiorcę. To jego potrzebę zaspokajamy, to do jego wymagań się dostosowujemy. Im lepiej i szybciej je zrozumiemy i będziemy za nimi nadążać, tym większa szansa na wygraną w naszym wyścigu. Tylko jak to zrobić, skoro wyścig trwa i każde zatrzymanie się oddala nas od wygranej? To jak ze zjazdem do pit stopu, jeśli mamy plan na te krótkie przerwy i są one maksymalnie efektywne, to po każdej z nich ruszamy dalej bezpieczni i lepiej przygotowani – mówi Maciej Szostek, Agile & Atlassian Offering Lead w Sii Polska.

Plan małych kroków, czyli zwinna implementacja Agile

Metodę małych kroków zastosowaliśmy w projekcie transformacji Agile w Reckitt Benckiser.

– Transformacja Agile w międzynarodowej organizacji o ogromnej dynamice i rozproszonych zespołach, dla której konieczne jest utrzymanie ciągłości dostarczania produktów, okazała się sporym wyzwaniem. Wprowadzanie zmian można porównać tu do wymiany kół w pędzącym samochodzie. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że Klient miał już za sobą jedną transformację, której efekty rozmyły się w czasie i pozostało jedynie poczucie, że tego, co proponujemy, oni już próbowali i nie wyszło – mówi Katarzyna Kulhawik, Program Manager w Sii Polska, zarządzająca całością przedsięwzięcia.

Nasz program zakładał stopniowe zmiany w zakresie:

 • kultury organizacyjnej, w której nacisk położony został na wzajemny szacunek, odpowiedzialność, transparencję, komunikację i chęć do zmian na lepsze,
 • pracy z ludźmi polegającej na zmianie sposobu rozumienia, czym jest organizacja zwinna, postrzegania własnej roli w takim środowisku i dbania o ciągłe doskonalenie nie tylko siebie, ale również całej organizacji,
 • zrozumienia wyzwań, jakie czekają w procesie transformacji, a także tego, jak ważna jest odpowiedzialność za utrzymanie wprowadzonych zmian,
 • nauczenia zespołów, że praca w tak dynamicznym środowisku może być oparta na partnerstwie pomiędzy biznesem i zespołami IT, managementem oraz pracownikami,
 • procesów i narzędzi, które powinny wspierać działalność organizacji zwinnej, a nie być hamulcem w codziennych działaniach i procesie transformacji.

Odpowiednie narzędzia kluczem do sukcesu transformacji Agile

Dziś jesteśmy pewni, że zmiany wprowadzone w firmie będą kontynuowane, ponieważ:

 • cel strategiczny Reckitt Benckiser na bieżący rok obrotowy to: “Be Agile”,
 • nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej, która wspiera “Be Agile”,
 • firma kontynuuje transformację zespołów w zespoły SCRUM-owe,
 • wprowadzono zwinne podejście do skalowania pracy,
 • widać olbrzymie zaangażowanie strony biznesowej w proces transformacji “Be Agile”.

Jednym z krytycznych czynników sukcesu okazała się operacjonalizacja zoptymalizowanych podczas transformacji procesów i wdrożenie nowego nastawienia w codziennej pracy. Pamiętając o tym, że wszystkie filary zwinności powinny rozwijać się proporcjonalnie, kładąc nacisk przede wszystkim na ludzi oraz interakcje między nimi, a także procesy oraz produkty, nie zapomnieliśmy o narzędziach, które systematyzują pracę, wizualizują jej efekty i pomagają zarządzać jej zakresem. Tu bazowaliśmy na obecnej już w organizacji platformie Atlassian.

Jako Złoty Partner Atlassian, dysponując bogatym doświadczeniem w tego typu przedsięwzięciach, wdrożyliśmy w Reckitt Benckiser framework oparty o Jira i Confluence. Pozwala on na zarządzanie w pełnym zakresie wszystkimi aktywnościami:

 • pomysłem i jego zgłoszeniem przez biznes,
 • racjonalizacją na etapie analizy biznesowej i projektowania,
 • całym procesem dostarczania,
 • monitorowaniem uzgodnionej jakości produktu końcowego,
 • niezbędną dokumentacją,
 • przekazaniem do utrzymania i samym utrzymaniem.

Czy dzięki wdrożonym zmianom osiągnęliśmy sukces? Zdecydowanie tak. Dlaczego? Zbudowaliśmy świadomość w organizacji, że można i warto się zmieniać. Czy da się zatem zmienić koła w pędzącym samochodzie? Tak, wystarczy mieć dobrze dobrany, kompetentny zespół Agile.

Sprawdź, jak możemy wesprzeć zwinną transformację w Twojej firmie.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?