Z Lazurowego Wybrzeża do Rzeszowa – o możliwościach rozwoju kariery IT w mniejszych ośrodkach w Polsce
Poza oddziałami w większych miastach jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Łódź, Sii Polska otwiera kolejne lokalizacje w mniejszych ośrodkach biznesowych. W ciągu ostatnich dwóch lat firma stworzyła nowe miejsca pracy m.in. w Bydgoszczy, Rzeszowie czy Częstochowie, przyciągając tym samym ekspertów z branży IT. Cezary Skrzyński, Inżynier ds. Oprogramowania, rozwijał swoją karierę we Francji, kiedy zdecydował się wrócić do kraju. Innowacyjny projekt oraz perspektywa powrotu w rodzinne strony do Rzeszowa przekonały go, by dołączyć do nowopowstałego oddziału Sii.
Jak zaczęła się Twoja przygoda w IT?
Cezary Skrzyński, Inżynier ds. Oprogramowania w Centrum Kompetencyjnym Embedded: To było dość naturalne – od dziecka interesowałem się elektroniką i komputerami. Zaraz po skończeniu studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i powrocie z Erasmusa w Hiszpanii rozpocząłem swoją karierę jako programista. To podróż wypełniona wieloma przygodami, podczas której miałem okazję współpracować z różnorodnymi klientami – od branży telekomunikacyjnej po sektor lotniczy.
W Sii Rzeszów jesteś od początku istnienia oddziału. Co skłoniło Cię do podjęcia pracy w Polsce?
C.S.: Przez pewien czas pracowałem we Francji. Mimo że trud życia emigranta w jakimś stopniu łagodził szum morza Śródziemnego i miękki piasek plaż w Cannes, to stosunkowo szybko zdałem sobie sprawę, że nie zamieszkam tam na stałe. Powrót do kraju oznaczał nie tylko dalszy rozwój kariery (który dzięki dostępowi do Internetu jest możliwy praktycznie z każdego zakątka świata), ale też założenie rodziny.
Kiedy otrzymałem ofertę od Sii, byłem już na ostatniej prostej procesu rekrutacyjnego do innej firmy. Zaproponowano mi pracę w innowacyjnym projekcie oraz możliwość budowania kolejnego oddziału Sii w Polsce, więc dałem się skusić i nie żałuję swojej decyzji.
Jakie projekty miałeś okazję do tej pory realizować?
C.S.: Na początku pracy w Sii trafiłem do bardzo ciekawego od strony technologicznej, ale także trudnego projektu dla lidera branży telekomunikacyjnej. Tworzyliśmy „chmurę”, która umożliwiała wirtualizację aplikacji i analizowanie ruchu sieciowego. Dzięki szeregowi powstałych aplikacji użytkownicy mogli zarządzać danymi na dedykowanym interfejsie. Technologie, które wykorzystywaliśmy to m.in. Docker, Ansible, Prometheus czy Kubernetes. Mieliśmy swobodny wybór narzędzi programistycznych w obrębie zdefiniowanej już architektury platformy. Dzięki temu, to po stronie zespołu leżała odpowiedzialność za wybór technologii i języków, w których tworzona była nasza aplikacja. W moim przypadku były to głównie C, C++ i Python.
Obecnie jestem członkiem zespołu, który pracuje dla jednego z największych graczy dostarczających technologie oraz produkty niezbędne do obsługi transakcji płatniczych. Tworzymy oprogramowanie embedded terminali płatniczych i obsługujących je aplikacji serwerowych, ponownie wykorzystując Python i C++.
Twój przykład pokazuje, że w mniejszych ośrodkach również można realizować rozwojowe projekty dla dużych graczy. Jak postrzegasz pracę w Sii Polska?
C.S.: Myślę, że w Rzeszowie tkwi naprawdę duży potencjał. Odkąd tylko sięgam pamięcią miasto sukcesywnie się rozwija. Poprawia się infrastruktura, przybywa zarówno dużych pracodawców jak i drobnych przedsiębiorców. Dzięki możliwościom nowoczesnych technologii można tu budować karierę i realizować swoje pasje podobnie jak w większych miastach. W Sii swoją pracę wykonuję należąc do Centrum Kompetencyjnego, które skupia specjalistów z danego obszaru ze wszystkich naszych oddziałów. To duża szansa na kierunkowy rozwój, a także na wymianę wiedzy i doświadczeń. Taka struktura ułatwia również branie udziału w konferencjach, tech-talkach czy wewnętrznych projektach.
Jakie są największe wyzwania, z którymi mierzysz się w codziennej pracy?
C.S.: Na co dzień pracuję w międzynarodowym zespole, więc na pewno jest to efektywna komunikacja – obie strony komunikują się w języku innym niż swój ojczysty. Drugie wyzwanie to łączenie niezawodności i stabilności rozwiązań z innowacyjnością. Procesowanie płatności to obszar, w którym nie ma przestrzeni na błędy. Migracja do kolejnych standardów C++, nowszych kompilatorów, dockeryzacja czy generalna modernizacja warstwy technologicznej naturalnie następuje tutaj wolniej.
Jakimi trzema słowami określiłbyś Sii Rzeszów?
C.S.: Dynamiczne, profesjonalne i różnorodne. Dlaczego? Pracuje tu już ponad 60 specjalistów, każdy ma inne doświadczenia, pracujemy na różnych stackach technologicznych, a do tego realizujemy projekty dla klientów z całego świata.
Oddział w Rzeszowie został otwarty półtora roku temu. Inżynierowie realizują projekty z zakresu budowania i testowania aplikacji, Business Intelligence oraz inżynierii mechanicznej i elektrycznej. Obecnie do zespołów poszukiwani są eksperci głównie o profilach Java Developer, .NET Developer, C/C++ Developer, Front-End Developer oraz specjaliści w obszarze testowania. Poszukujemy również osób z obszaru inżynierii: Konstruktorów, Technologów, Inżynierów Produktu, a także Automatyków i Robotyków. Współpracujemy z klientami zagranicznymi m.in. z branży finansowej, farmaceutycznej, lotniczej, produkcyjnej i ubezpieczeniowej.
Informacje o aktualnych ofertach pracy w Sii Rzeszów można znaleźć na stronie firmy w zakładce kariera.