Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
  Wstecz

  Z życia Sii – O Dziale Księgowości

  W listopadzie dzięki tytanicznej pracy Działu Księgowości – z Elżbietą Bartnicką na czele, wywalczyliśmy odzyskanie kwoty ponad 145 tys. złotych podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego. Jak tego dokonaliśmy? Z Elą Bartnicką rozmawiała Marzena Hańderek.

  Marzena Hańderek: Elu, jak udało się odzyskać tak pokaźną kwotę podatku dochodowego od US?

  Ela Bartnicka: W 2013 roku nastąpił ważny moment w historii Sii, ponieważ został zaimplementowany program Microsoft Dynamics AX 2012. Firma poniosła wysokie nakłady na ten projekt, dlatego też Dział Księgowości postanowił wystąpić o odzyskanie podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego, korzystając z możliwości, jakie daje polskie prawo podatkowe.

  Sii Pracownicy

  Marzena Hańderek: Księgowość bywa kojarzona ze sztywnymi zasadami i restrykcyjnymi przepisami, których przestrzegania wymaga od pracowników. Działania w obszarze zwrotu podatku dochodowego udowadniają, że Księgowość posiada także inne oblicze.

  Ela Bartnicka: Rzeczywiście. Księgowość odpowiada za wiele istotnych procedur obowiązujących w Sii i czuwa nad ich przestrzeganiem. Warto jednak podkreślić, że wszystkie te działania są niezbędne, aby w pełni zabezpieczyć interes firmy i pracowników. Owszem, nieodzownym elementem naszej pracy jest tzw. papierologia, konieczna m.in. do wyliczenia i odprowadzenia podatków zgodnie z przepisami, jednak kiedy tylko pojawia się szansa na odzyskanie podatku, robimy wszystko, co możliwe, żeby ten cel zrealizować.

  Marzena Hańderek: Jakie kroki trzeba było podjąć, żeby ubiegać się o odzyskanie podatku?

  Ela Bartnicka: Na początku wiele czasu poświęciliśmy na zebranie potrzebnych informacji. Tu pomocą służyli nam pracownicy Sii, z których największe podziękowania należą się Kasi Stromeckiej, Radkowi Bartkowskiemu i Sebastianowi Widzowi. Następnie wystąpiliśmy do Politechniki Warszawskiej z prośbą o opinię, dotyczącą uznania systemu MS Dynamics AX 2012 za nową technologię w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ostatnim krokiem było wysłanie zapytania do Izby Skarbowej. Cały proces trwał prawie 9 miesięcy.

  Marzena Hańderek: Ale warto było czekać. Jak brzmiała odpowiedź?

  Ela Bartnicka: W listopadzie 2015 otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź z Izby Skarbowej. Uznano, że wydatki poniesione na zakup Systemu Microsoft Dynamics AX 2012 stanowią wydatki na nabycie nowych technologii, a w konsekwencji mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania. Tym samym udało nam się odzyskać 145 tys. zł podatku dochodowego (CIT).

  Marzena Hańderek: Wielkie gratulacje i dziękuję za rozmowę.

   

   

   

   

   

   

   

  Może Cię również zainteresować

  Pokaż więcej newsów

  Bądź na bieżąco

  Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

  ZATWIERDŹ

  This content is available only in one language version.
  You will be redirected to home page.

  Are you sure you want to leave this page?

  Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
  Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

  Möchten Sie fortsetzen?