Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W ostatnich latach IT przeżywa prawdziwy rozkwit, co pokazują chociażby raporty systematycznie publikowane przez portal pracuj.pl:  

Według danych Komisji Europejskiej, specjaliści IT stanowią około 2,8% całej siły roboczej w Polsce. Tymczasem kierowanych było do nich aż 15% ogłoszeń na Pracuj.pl w I półroczu 2019.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej zdarza się, że nauczyciel, bankowiec albo absolwent studiów humanistycznych chciałby się przebranżowić i rozpocząć swoją karierę zawodową w branży IT.

Jak jednak wykonać ten pierwszy krok?

Zazwyczaj wybór pada na testowanie oprogramowania. Przecież wszyscy używamy programów komputerowych i każdy z nas zetknął się z oprogramowaniem, które nie działało tak, jak powinno. Wydaje się więc, że każdy może nazywać siebie testerem. Dlatego rozsyłamy dziesiątki CV, czasami nawet zostajemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, ale nie dostajemy żadnych konkretnych propozycji pracy jako tester oprogramowania.

Dlaczego nie otrzymujemy propozycji pracy?

Testowanie to nie jest tylko „klikanie” i patrzenie czy aplikacja działa prawidłowo. Sama umiejętność obsługi aplikacji nie wystarczy, żeby móc ją prawidłowo przetestować. Tester musi również:

  • planować testy,
  • opracowywać przypadki testowe,
  • dokumentować znalezione błędy w odpowiedni sposób,
  • rozumieć stosowany cykl życia oprogramowania,
  • znać język, którym posługują się programiści,
  • umieć czytać i tworzyć wymagania biznesowe.

Tester nie ma jedynie udowodnić, że oprogramowanie nie zawsze działa tak, jak powinno. Tester odpowiedzialny jest za jakość produktów pracy całego zespołu programistycznego. A żeby być w stanie tę jakość zapewnić, musi mieć odpowiedni warsztat.

Dobrym sposobem na zdobycie warsztatu testera, a zarazem dowodem na to, że się taki warsztat posiada, jest zdobycie certyfikacji ISTQB. Na rynku istnieje jednak bardzo wiele kursów i akredytacji.

Dlaczego warto więc wybrać certyfikat ISTQB?

ISTQB jest międzynarodową organizacją, a certyfikaty przez nią wystawiane uznawane są na całym świecie. Zdarza się również, że certyfikacja jest wymagana przy rekrutacji na niektóre stanowiska. Co również istotne, ISTQB jako organizacja non-profit, nie jest powiązana z żadną firmą ani marką. Gwarantuje to, że jest niezależna i obiektywna. Dzięki temu, jako uczestnicy kursu ISTQB, możemy być pewni, że wiedza, którą zdobywamy znajdzie zastosowanie w każdym projekcie i pozwoli nam pracować równie efektywnie z każdym zespołem.

Certyfikat ISTQB przyda się nie tylko osobom dopiero rozpoczynający karierę w zawodzie. Według oceny testerów-praktyków: dla 80% z nich zdobycie certyfikatu ISTQB oznaczało rozwój ich kariery zawodowej, a dla 70%-poszerzenie ich wiedzy. Ponadto 55% menadżerów testów twierdzi, że mogą skuteczniej dbać o rozwój profesjonalny certyfikowanych testerów.

Nawet dla bardzo doświadczonego testera ukończenie szkolenia i zdanie egzaminu ISTQB oznacza pogłębienie posiadanej wiedzy, zrozumienie i usystematyzowanie pojęć stosowanych w świecie IT, a przede wszystkim powoduje, że tester ten zdobędzie uznany i powszechnie rozpoznawalny certyfikat potwierdzający jego kompetencje oraz pozwalający znaleźć pracę i realizować się w zawodzie testera oprogramowania.

Słowem podsumowania

A więc: zdobądź wiedzę, zdobądź certyfikat, zdobądź nową, ciekawą pracę. Po prostu zostań testerem! Zobacz również kalendarz szkoleń z obszaru ISTQB, organizowanych przez Praktykę Szkoleniową Sii.

***

A jeśli ciekawią Cię ścieżki karier w IT, koniecznie zapoznaj się z innymi artykułami naszych ekspertów.

3/5 ( głosy: 16)
Ocena:
3/5 ( głosy: 16)
Autor
Avatar
Dobrochna Żuk

Akredytowany Trener ISTQB w Praktyce Szkoleniowej Sii

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?