Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W ostatnich latach koncepcja pracy zdalnej stała się rewolucyjna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. To, co kiedyś było postrzegane jako niszowa forma pracy, jest obecnie opcją głównego nurtu, zwłaszcza w obliczu globalnej pandemii. Praca zdalna zmieniła sposób, w jaki podchodzimy do kariery, zacierając granice między pracą a życiem prywatnym i zapewniając nowo odkrytą elastyczność.

Gdy zagłębimy się w codzienne doświadczenia pracy zdalnej, staje się jasne, że ta zmiana to coś więcej niż tylko przemijający trend — to rewolucja w świecie pracy.

W artykule chciałabym podzielić się z Wami wskazówkami, które ułatwią Wam dzień pracy zdalnej.

Efektywny dzień pracy zdalnej – o czym pamiętać?

Praca z domu dla niektórych może być sporym wyzwaniem. Ciężko jest skupić się w przestrzeni, która kojarzy się z odpoczynkiem i obowiązkami domowymi. Każdy dzień wymaga od nas dużej samodyscypliny. Sami musimy ustalić sobie grafik i pilnować terminów. Efektywna organizacja dnia pracy zdalnej jest niezbędna do utrzymania produktywności, równowagi i zdrowej rutyny między życiem zawodowym a prywatnym.

Dlatego warto pamiętać o następujących elementach wspierających nas w zadaniach zdalnych.

Ustal poranną rutynę

Rozpocznij dzień od porannej rutyny podobnej do tej, którą wykonywałbyś, jadąc do biura. Obudź się odpowiednio wcześnie. Pobudka 5 minut przed rozpoczęciem pracy nie da Ci przestrzeni na rozbudzenie się i dobre wejście w nowy dzień. Natomiast poranne rytuały nastawią Twój mózg na działanie. Ubierz się, zjedz odżywcze śniadanie, pokuś się o mały spacer lub 5 minut ćwiczeń. Taki start zapewni Ci dobre samopoczucie od rana, a co za tym idzie, chęć do wykorzystania dnia produktywnie.

Utwórz dedykowaną przestrzeń roboczą

Wyznacz określony obszar w domu jako miejsce do pracy. Kanapa przed telewizorem jest bardzo wygodna, ale na pewno nie sprzyja wykonywaniu obowiązków zawodowych. Miejsce, które wybierzesz, powinno być ciche i komfortowe. Najważniejsze jest, żeby sprzyjało Twojemu skupieniu i nie rozpraszało Twojej uwagi.

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz przy sobie cały sprzęt, który jest Ci potrzebny. Szukanie ładowarki w trakcie wykonywania zadań to czasem mały punkt zapalny, który pochłonie Twoją uwagę na dużo dłużej.

Zaplanuj swój dzień

Jednoosobowe daily? Dlaczego nie! Skorzystaj z praktyk, które stosujesz z całym zespołem. Zacznij dzień od stworzenia listy rzeczy do zrobienia lub listy zadań. Nadaj priorytety w oparciu o ich pilność i wagę. Narzędzia takie jak aplikacje z listami zadań do wykonania, kalendarze cyfrowe lub oprogramowanie do zarządzania projektami mogą pomóc w utrzymaniu porządku. Ustal jasne cele i zadania dotyczące tego, co chcesz osiągnąć, i weryfikuj je. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk.

Ustal granice

Jasno informuj o godzinach pracy swoich domowników lub inne osoby, które dzielą Twoją przestrzeń życiową. Ustalenie granic ma kluczowe znaczenie, aby zminimalizować przerwy i utrzymać koncentrację. Daj innym znać, kiedy jesteś dostępny do interakcji społecznych i kiedy potrzebujesz nieprzerwanego czasu pracy. Dzięki temu unikniesz również niespodzianek podczas spotkań online.

Wyznacz czas na wykonywanie zadań

Nadanie ram czasowych w znacznym stopniu wpłynie na Twoją dyscyplinę podczas pracy. Określ przedziały czasowe dla różnych zadań lub czynności. Możesz na przykład przydzielić godziny na spotkania, pracę w skupieniu, przerwy i czas osobisty. Trzymaj się tych bloków czasowych, aby zapewnić uporządkowany i zrównoważony dzień.

Pamiętaj, że czas na pracę własną jest bardzo ważny i warto uwzględnić go w kalendarzu, abyś mógł wykonać swoje zadania bez rozpraszających Twoją uwagę nieplanowanych i spontanicznych obowiązków.

Rób regularne przerwy

Nie zapomnij o czasie wolnym, aby odpocząć i nabrać sił. Krótkie przerwy między zadaniami mogą pomóc zwiększyć produktywność. Rozważ zastosowanie technik takich jak technika pomodoro, w której pracujesz przez 25 minut, a następnie robisz 5 minut przerwy.

Ryc. 1 Technika pomodoro w praktyce
Ryc. 1 Technika pomodoro w praktyce

Jeśli ten styl nie wpasowuje się w Twój preferowany — ustal własny. Pamiętaj jednak, aby zachować balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Pozostań w kontakcie

Praca zdalna może powodować izolację, dlatego ważne jest, aby utrzymywać kontakt ze współpracownikami. Planuj wirtualne spotkania, meldowania się lub nieformalne czaty, aby zachować poczucie pracy zespołowej i koleżeństwa. Korzystaj z narzędzi do współpracy, takich jak wideokonferencje, aplikacje do czatowania i platformy do zarządzania projektami.

Minimalizuj zakłócenia

Zidentyfikuj typowe czynniki rozpraszające w środowisku pracy zdalnej i podejmij kroki, aby je zminimalizować. Może to obejmować wyłączenie powiadomień z mediów społecznościowych, ustawienie w telefonie trybu „Nie przeszkadzać” lub użycie blokad witryn internetowych, w celu ograniczenia dostępu do stron, rozpraszających uwagę w godzinach pracy.

Ćwicz zarządzanie czasem

Stosuj techniki zarządzania czasem. Przydatną może okazać się matryca Eisenhowera. Polega ona na umieszczeniu rzeczy do zrobienia w odpowiednich kwadratach, w zależności od ich pilności i ważności. Zadania wykonuj w odpowiedniej kolejności (wskazanej na grafice). Spróbuj ograniczyć listę do maksymalnie ośmiu zadań na kwadrat. Zanim dodasz kolejny, uzupełnij najpierw ten najważniejszy.

Pamiętaj: nie chodzi o zbieranie, ale o dokończenie zadań.

Matryca Eisenhowera w pracy zdalnej
Ryc. 2 Matryca Eisenhowera w pracy zdalnej

Kolejną przydatną dla Ciebie techniką może okazać się zasada dwóch minut (jeśli masz do zrobienia zadanie, które zajmie Ci mniej niż 2 minuty, wykonaj je od razu). W ten sposób szybko skrócisz listę „to do”.

Produktywność nie zawsze jest wprost proporcjonalna do nakładu pracy. Przypomina nam o tym zasada Pareto. Zakłada ona, że w wielu przypadkach zaledwie 20% nakładów pracy i wysiłku odpowiada za aż 80% rezultatów. Innymi słowy, nawet niewielki procentowo nakład pracy może mieć duży wpływ na efekt. Dobrze pamiętać o tym podczas podejmowania decyzji, którym inicjatywom nadać wysoki priorytet, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Zakończ dzień pracy

Podobnie jak w przypadku rutyny rozpoczynającej dzień, ustal rutynę na koniec dnia. Może ona obejmować przeglądanie zadań, wyznaczanie celów i wyłączanie komputera, sygnalizujące koniec pracy. Przejdź do czasu prywatnego, aby zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Zastanów się i udoskonalaj

Regularnie oceniaj swoją rutynę pracy zdalnej. Określ, co działa dobrze, a co wymaga poprawy. Dostosuj odpowiednio swój harmonogram, przestrzeń pracy lub strategie zarządzania czasem, aby zoptymalizować swoją produktywność i dobre samopoczucie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że praca zdalna daje elastyczność, ale wymaga też samodyscypliny i organizacji. Wykonując powyższe kroki i dostosowując je do swoich konkretnych potrzeb i preferencji, możesz stworzyć produktywny i zrównoważony dzień pracy zdalnej.

4.8/5 ( głosy: 26)
Ocena:
4.8/5 ( głosy: 26)
Autor
Avatar
Klaudia Kubisiak

Klaudia od 4 lat jest związana ze środowiskiem IT. Jej ścieżka kariery rozwinęła się odChange Managera, przez Product Ownera do Scrum Mastera. W Sii pracuje od ponad 2 lata dla klientów z branży Healthcare. Dodatkowo wspiera Atlassian Team. Sport to jej pasja, szczególnie bliska jest jej siatkówka i bouldering. Klaudia jest kapitanem wrocławskich Communities: siatkówka oraz kajaki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?