Software Development / Agile

Mity o przejściu do chmury Atlassian

2 czerwca, 2021 0
Podziel się:

Pomimo wszystkich korzyści płynących z migracji do chmury Atlassian takich jak m.in. mniejsze obciążenie własnej infrastruktury IT, oszczędność kosztów, zaspokojenie potrzeby mobilności i pracy zdalnej, wciąż istnieje w tym zakresie sporo błędnych przekonań. Wielu klientów rozważających przejście do chmury Atlassian ma nadal złe przeświadczenie o tym, co się z tym tak naprawdę wiąże. W tym wpisie postaram się te obawy rozwiać.

10 najczęstszych mitów dotyczących przejścia na chmurę Atlassian to:

 1. Chmura i serwer są jednym i tym samym.
 2. Przechowywanie danych na serwerze jest bezpieczniejsze niż w chmurze.
 3. Zarządzanie aplikacjami na serwerze jest tańsze niż w chmurze.
 4. Duże organizacje nie korzystają z chmury.
 5. Migracja produkcyjna wymaga najwięcej pracy.
 6. Organizacje nie muszą „sprzątać” przed przejściem do chmury.
 7. Aplikacje nie dają się migrować do chmury.
 8. Aplikacje nie są dostępne w chmurze.
 9. Migracja do chmury wymaga zbyt dużego nakładu pracy.
 10. Migracja nie jest wystarczająco elastyczna, aby dopasować się do potrzeb danej organizacji.

Mit #1: Chmura i serwer są jednym i tym samym

Produkty chmury Atlassian zapewniają takie same korzyści jak produkty serwerowe, ale istnieją różnice w zakresie funkcji, funkcjonalności i doświadczenia użytkowników (zarówno administratorów, jak i użytkowników końcowych). Biorąc pod uwagę migrację, należy koniecznie porównać różnice między obiema platformami oraz poznać cechy charakterystyczne każdego produktu w chmurze. Najlepszym sposobem na poznanie tych cech jest eksploracja i wypróbowanie chmury samemu. Atlassian oferuje bezpłatne rozszerzone testy chmury dla wszystkich obecnych klientów korzystających z serwerów i centrów danych.

Mit #2: Przechowywanie danych na serwerze jest bezpieczniejsze niż w chmurze

Bezpośredni dostęp do sprzętu może sprawiać wrażenie większej kontroli, ale w rzeczywistości może stworzyć źródła wielu problemów, których rozwiązanie będzie wymagało ingerencji doświadczonego administratora systemów. Aplikacje serwerowe wymagają ponadto regularnego podnoszenia do wyższej wersji, zwłaszcza w zakresie łatania luk bezpieczeństwa.

Dzięki produktom chmury Atlassian można uzyskać dostęp do zabezpieczeń, szyfrowania i prywatności jako standardowych funkcji. Produkty chmurowe firmy Atlassian uzupełniają ogólnobranżowe standardy zgodności i ochrony danych, a dane są chronione przez szyfrowanie w czasie ich przesyłania i w “spoczynku”.

Oczywiście nie trzeba wierzyć tutaj na słowo. Atlassian publikuje swoje raporty SOC2/SOC3, status Cloud Security Alliance i inne kluczowe informacje w Atlassian Trust Center.

Mit #3: Zarządzanie aplikacjami na serwerze jest tańsze niż w chmurze

Nie, jeśli uwzględnimy ukryte koszty. Całkowity koszt jest często niższy w przypadku chmury niż rozwiązania serwerowego, ponieważ instancje serwerowe niosą ze sobą wiele dodatkowych kosztów, jak np. koszt urządzeń, konfiguracji, a także dalszego utrzymania.

screen1 - Mity o przejściu do chmury Atlassian

Aby oszacować oszczędności związane z przejściem na chmurę Atlassian stworzył kalkulator wartości chmury, który pomoże zidentyfikować ukryte koszty związane z samodzielnym zarządzaniem wdrożeniami i znaleźć obszary, w których chmura może pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas (nie wspominając o nerwach). Dodatkowo dostępne są oferty oszczędnościowe dla obecnych klientów, w tym kredyt na utrzymanie niewykorzystanego serwera, ceny lojalnościowe dla klientów korporacyjnych – a także wspomniane wyżej bezpłatne testy migracji do chmury. Warto też skorzystać z doradztwa takich firm jak Sii, będącej Złotym Partnerem Atlassian w celu otrzymania korzystnej oferty zakupu licencji dowolnej z aplikacji Atlassian.

Mit #4: Duże organizacje nie korzystają z chmury

W rzeczywistości 80 procent firm z listy Fortune 500 posiada licencję na chmurę Atlassian, a ponad 90 procent nowych klientów wybiera chmurę jako pierwszą opcję.

Klienci korzystający z serwerów i centrów danych Atlassian przenoszą się do chmury częściej niż kiedykolwiek wcześniej, korzystając z niedawno ogłoszonych planów Premium i Enterprise, aby uzyskać dokładnie takie funkcje i wsparcie, jakich potrzebują na odpowiednią skalę.

screen2 - Mity o przejściu do chmury Atlassian

Mit #5: Migracja produkcyjna wymaga najwięcej pracy

Podczas gdy migracja produkcyjna cieszy się dużym zainteresowaniem, to właśnie planowanie, przygotowanie i testy mają największy wpływ na sukces migracji.

Większość pracy odbywa się przed migracją, w trakcie przygotowań do przenosin oraz po migracji, ponieważ zarówno użytkownicy jak i administratorzy dostosowują się do nowego systemu. Poniżej zaprezentowany jest tylko jeden przykład, ale można zauważyć, że rzeczywista „migracja” nie jest sfinalizowana, dopóki nie przejdzie się prawie całego procesu.

screen3 - Mity o przejściu do chmury Atlassian

Więcej informacji do znalezienia w przewodniku: Planowanie migracji w chmurze

Mit #6: Organizacje nie muszą „sprzątać” przed przeniesieniem się do chmury

Niektóre organizacje postrzegają ,,sprzątanie” przed migracją jako nice to have, a nie coś niezbędnego. Przed migracją do chmury niezwykle ważne jest, aby odpowiednio przygotować samodzielnie zarządzaną instancję, w tym poświęcić czas na usunięcie/skonsolidowanie przestarzałych projektów, workflowów i użytkowników.

Poświęcenie czasu na takie porządki ma trzy główne zalety:

 1. Migracja jest szybsza i płynniejsza, co zmniejsza ryzyko wydłużenia czasu przestoju aplikacji.
 2. Po zakończeniu migracji wydajność często ulega poprawie dzięki mniejszej ilości danych i ich rozdrobnieniu.
 3. Może to pomóc znormalizować wspólne workflowy i issue type, zwiększając transparentność i współpracę między zespołami.

Mit #7: Pluginy nie dają się migrować do chmury

Wiele aplikacji migruje już swoje dane pomiędzy platformami, a Atlassian w najbliższym czasie chce nadal zwiększać swoje inwestycje związane z migracją aplikacji.

Trzeba w tym miejscu także wspomnieć, że wiele pluginów dla wersji serwerowej ma już swoje wersje dla chmury. Co więcej, większość z nich ma już także swoje własne procedury migracji danych pomiędzy serwerem a chmurą.

Ponad 60 procent klientów korzysta z aplikacji z Atlassian Marketplace, a liczba ta jest jeszcze większa w przypadku klientów korzystających z serwerów. Dlatego zespół ds. migracji Atlassian współpracuje bezpośrednio z dostawcami i partnerami Marketplace w celu uproszczenia oceny i migracji aplikacji.

Mit #8: Pluginy nie są dostępne w chmurze

Obecnie dostępnych jest ponad 1000 aplikacji i integracji dla chmury, a twórcy aplikacji cały czas tworzą ich więcej.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Atlassian Marketplace dodano ponad 250 aplikacji i integracji dla chmury. Prawie wszystkie najpopularniejsze aplikacje serwerowe Atlassian mają teraz wersje dla chmury, m.in. Insight Asset Management, Jira Workflow Toolbox, JSU Automation for Jira, Structure i ConfiForms.

Najpopularniejsze aplikacje dla chmury można znaleźć TUTAJ

Mit #9: Migracja do chmury wymaga zbyt dużego nakładu pracy

Sii, jako Złoty Partner firmy Atlassian, posiada dedykowane Centrum Kompetencyjne specjalizujące się w produktach firmy Atlassian i ma za sobą wiele pomyślnie przeprowadzonych migracji do środowiska Cloud. Przez lata współpracy wypracowaliśmy wspólnie z Atlassian metody migracji i narzędzia sprawiające, że proces ten jest coraz krótszy i efektywny.

Mit #10: Migracja nie jest wystarczająco elastyczna, aby dopasować się do potrzeb mojej organizacji

Atlassian opracował elastyczne narzędzia do migracji, które umożliwiają przejście do chmury we własnym tempie, migrację etapową lub zastosowanie podejścia hybrydowego.

screen4 - Mity o przejściu do chmury Atlassian

Darmowe narzędzia, które pomagają klientom w migracji, to:

 1. Rozszerzone testy chmury pozwalające na ocenę produktów w chmurze, bez konieczności płacenia za osobną licencję lub zakłócania pracy zespołów.
 2. Jira Cloud Migration Assistant umożliwiający migrację z serwera do chmury pojedynczych projektów.
 3. Confluence Cloud Migration Assistant umożliwiający etapową migrację użytkowników, grup, przestrzeni Confluence i załączników.

Jak to w końcu jest z tą chmurą, czyli podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że decyzję o przejściu do chmury należy podjąć po dokładnej analizie potrzeb danego klienta.

Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, dotyczy to zarówno rozwiązań chmurowych jak i serwerowych. Nie warto więc bezkrytycznie i pod wpływem trendu decydować o przejściu bądź nie na środowisko chmurowe. Taką decyzję należy uzależnić od potrzeb i możliwości jakie posiada dana organizacja. Jako Złoty Partner Atlassian rekomendujemy przeprowadzenie bardzo dokładnej analizy potrzeb wraz z doświadczonym zespołem, co pozwoli uniknąć bardzo kosztownych konsekwencji podjętej decyzji i zapewni komfort w postaci pewności dobrze podjętej decyzji.

Patryk Zgórka
Autor: Patryk Zgórka
Swoją przygodę z IT zaczął w 2016 jako Specjalista Service Desk w Sii. Obecnie pracuje jako konsultant w Centrum Kompetencyjnym Agile & Atlassian i odpowiada za dobranie najlepszego rozwiązania do wymogów klienta. Dużą satysfakcję daje mu możliwość współpracy na co dzień z firmami z różnych branż 😊

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz