Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Cześć! Mam na imię Adam. Dołączyłem do Sii przez program Letnia Akademia Talentów w 2021 roku, rozpoczynając swoją przygodę w IT jako stażysta. Od pierwszych dni w Sii miałem okazję być częścią projektu Puma w CC Digital, co pozwoliło mi błyskawicznie zanurzyć się w realia pracy nad wymagającymi technologicznie zadaniami. Ta wyjątkowa szansa przyspieszyła mój rozwój zawodowy oraz dała mi możliwość zdobycia cennej wiedzy, którą chciałbym się z Wami podzielić.

Dzięki temu doświadczeniu zrozumiałem, jak ważne jest ciągłe kształcenie się i rozwijanie swoich umiejętności, aby nie tylko nadążyć za szybkimi zmianami w branży IT, ale także być w stanie przyczyniać się do innowacji i rozwoju technologii.

Pragnę podzielić się z Wami przemyśleniami na temat rozwoju technologicznego, budowania kariery oraz znaczenia współpracy zespołowej. Mam nadzieję, że moje doświadczenia i wskazówki będą dla Was inspiracją na Waszej drodze w świecie IT.

Rozwój technologiczny

Nauka języków programowania

Rozwój technologiczny w branży IT rozpoczyna się od solidnych podstaw w zakresie języków programowania. Ta umiejętność umożliwia tworzenie nowoczesnych aplikacji i systemów. Jest również kluczem do zrozumienia głębszych aspektów technologicznych, które kształtują nasz cyfrowy świat.

Na rynku pracy w branży IT ciągle rośnie zapotrzebowanie na specjalistów biegłych w różnych językach programowania. Wśród najbardziej popularnych znajdują się:

 • Python – ze względu na swoją wszechstronność i przyjazność dla początkujących,
 • Java – znana z zastosowań w aplikacjach korporacyjnych,
 • JavaScript – niezbędny w tworzeniu dynamicznych stron internetowych,
 • C# i Swift – używane odpowiednio w rozwoju aplikacji dla systemów Windows i iOS.

Każdy z wyżej wymienionych języków otwiera przed programistami różne ścieżki kariery: od rozwoju aplikacji webowych i mobilnych, przez analizę danych, aż po sztuczną inteligencję i rozwój gier.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem technologiami generatywnymi AI, coraz bardziej cenioną na rynku staje się także nowa specjalizacja – Prompt Engineer, czyli specjalista skupiający się na projektowaniu i optymalizacji komend dla zaawansowanych systemów AI, aby w pełni wykorzystać ich potencjał w różnych zastosowaniach. Ta rosnąca nisza podkreśla dynamiczny rozwój branży i otwiera nowe możliwości dla tych, którzy są gotowi na eksplorację nowych granic technologii.

Wśród tych języków, ja wybrałem drogę nauki Javy, co okazało się decyzją kształtującą moją karierę. Szczególnie cennym źródłem wiedzy i praktyki okazał się kurs „CodeGym”, na którym szkoliłem się, przechodząc przez serię praktycznych zadań i projektów. Innym przykładem strony ze świetnymi kursami jest Udemy, gdzie możesz znaleźć materiały przygotowywane przez innych programistów.

Zrozumienie i stosowanie AI

W erze, gdy pierwsze wyszukiwarki internetowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki dostęp do informacji zmienił nasze życie i pracę, stoimy na progu kolejnej przełomowej zmiany – ery sztucznej inteligencji. Ta technologia, niegdyś uznawana za domenę fantastyki naukowej, szybko staje się wszechobecna, wpływając na każdy aspekt naszego codziennego życia. Dla osób dążących do kariery w IT, zrozumienie i stosowanie AI nie jest już opcją, ale koniecznością.

AI, podobnie jak Internet w swoich początkach, przekształca branżę IT, oferując nowe możliwości od automatyzacji i efektywności operacyjnej, po innowacyjne rozwiązania w analizie danych, zdrowiu, edukacji, i nie tylko. Zmienia sposób, w jaki pracujemy, uczymy się, a nawet jak podejmujemy decyzje, stając się integralną częścią naszego życia zawodowego i osobistego.

Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że zrozumienie i praktyczne wykorzystanie narzędzi AI, takich jak ChatGPT czy GitHub Copilot, znacząco wpłynęło na moją pracę i sposób, w jaki podchodzę do problemów programistycznych. Korzystanie z tych narzędzi usprawnia codzienną pracę, otwiera umysł na nowe możliwości i sposoby myślenia o programowaniu. ChatGPT, z jego zdolnością do generowania kodu i oferowania wskazówek programistycznych, oraz GitHub Copilot, jako narzędzie wspomagające pisanie kodu przez sugestie i autouzupełnianie, są tylko wstępem do tego, co przyniesie przyszłość w dziedzinie rozwoju oprogramowania.

Moim zdaniem, każdy, kto aspiruje do roli w branży IT, powinien zaznajomić się z tymi narzędziami, eksperymentować z nimi i próbować integrować je ze swoją pracą. W przyszłości taka wiedza i doświadczenie mogą okazać się nieocenione, otwierając drzwi do nowych możliwości zawodowych i kreowania innowacyjnych rozwiązań.

Rozwój w zakresie cyberbezpieczeństwa

Obecnie, gdy granica między życiem cyfrowym a rzeczywistym jest coraz mniej widoczna, zrozumienie i stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa staje się kluczową kompetencją dla każdej osoby w branży IT. Cyberprzestrzeń, choć pełna możliwości, kryje również wiele zagrożeń, takich jak:

 • wirusy,
 • malware,
 • czy wyrafinowane ataki phishingowe mające na celu wyłudzenie wrażliwych danych.

To właśnie dlatego krytyczne jest, aby każdy, był wyposażony w wiedzę i narzędzia niezbędne do ochrony przed takimi zagrożeniami.

Jednym ze sposobów, w jaki organizacje takie jak Sii podnoszą poziom świadomości na temat cyberbezpieczeństwa, jest przeprowadzanie regularnych „sprawdzianów” dla pracowników poprzez wysyłanie fałszywych e-maili phishingowych. Te ćwiczenia mają na celu nie tylko sprawdzenie gotowości zespołu na próby ataków, ale przede wszystkim edukację i zwiększenie wiedzy na temat rozpoznawania podejrzanych komunikatów i linków. Działania takie jak te pomagają budować kulturę bezpieczeństwa i uczą, jak ważne jest zachowanie czujności w cyfrowym świecie.

Ochrona przed cyfrowymi zagrożeniami wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 • zawsze weryfikuj źródło otrzymanych wiadomości,
 • używaj silnych, regularnie aktualizowanych haseł,
 • zachowaj ostrożność, udostępniając informacje na mediach społecznościowych,
 • nieustannie edukuj się na temat najnowszych trendów oraz zagrożeń w cyberbezpieczeństwie.

Udział w projektach open source / non-profit

Kiedy rozważamy naszą ścieżkę kariery w branży IT, często szukamy sposobów na zdobycie praktycznego doświadczenia, które przygotuje nas na wyzwania zawodowe. Jednym z najbardziej wartościowych doświadczeń, które może przyspieszyć rozwój zawodowy i osobisty każdego aspirującego specjalisty IT, jest udział w projektach open source / non-profit. Dzięki nim można zanurzyć się w realne zadania programistyczne oraz doświadczyć pracy w zespole, a nawet przyczynić się do tworzenia technologii, które mogą zmienić świat.

Zanim dołączyłem do Sii, miałem przyjemność brać udział w projekcie non-profit, który stał się dla mnie zarówno polem do eksperymentowania i nauki, ale również platformą do wymiany doświadczeń z innymi programistami z różnych stron świata. Dzięki temu zgłębiłem wiedzę techniczną, a także zrozumiałem znaczenie komunikacji, współpracy i dzielenia się wiedzą w pracy programisty. Finalnie byłem lepiej przygotowany na podjęcie pracy nad wymagającymi projektami w Sii, rozumiejąc głębiej dynamikę pracy zespołowej oraz wyzwania związane z tworzeniem i utrzymaniem kodu, który jest używany przez szerokie grono użytkowników.

Dla każdego, kto myśli o karierze w tej branży, moja rada jest prosta: nie bójcie się rzucić na głęboką wodę z projektami open source lub non-profit. Może to być właśnie ten krok, który przybliży Was do wymarzonej pracy w technologii.

Rozwój kariery

Nauka i certyfikacja

Rozwój kariery w branży IT jest nieustannym procesem, w którym nauka i zdobywanie certyfikatów odgrywają kluczową rolę. Ciągłe poszerzanie wiedzy i umiejętności jest niezbędne dla każdego, kto aspiruje do roli specjalisty IT. Certyfikaty, oferowane przez renomowane instytucje i organizacje technologiczne, takie jak Microsoft, Cisco, AWS czy Google, potwierdzają umiejętności w określonym obszarze oraz sygnalizują pracodawcom zaangażowanie w rozwój zawodowy.

Zanim zaczniesz zdobywać certyfikaty, najpierw określ swoje cele zawodowe i zidentyfikuj obszary technologii, które Cię najbardziej interesują. Następnie, zbadaj dostępne programy certyfikacyjne, które odpowiadają Twoim aspiracjom. Każdy certyfikat wymaga inwestycji czasu i, w niektórych przypadkach, środków finansowych. Proces zdobycia certyfikatu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od poziomu trudności, Twojego doświadczenia i czasu, który możesz poświęcić na naukę.

Wiele organizacji oferuje szczegółowe ścieżki nauki i przygotowania do egzaminów certyfikacyjnych, które mogą obejmować:

 • samouczki online,
 • kursy wideo,
 • warsztaty,
 • materiały do samodzielnej nauki.

Zanim przystąpisz do egzaminu, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany, wykorzystując wszystkie dostępne zasoby. Może to być udział w grupach studyjnych, korzystanie z forów online, aby zadać pytania i wymienić się doświadczeniami z innymi, oraz praktyka na symulatorach egzaminów, które pomogą Ci zapoznać się z formatem pytań.

Projekty własne i portfolio

Budowanie kariery w branży IT wymaga czegoś więcej niż tylko solidnej wiedzy teoretycznej. W konkurencyjnym środowisku, pracodawcy i klienci szukają dowodów na Twoje umiejętności i doświadczenie. Tutaj właśnie na scenę wkraczają projekty własne i portfolio.

Projekty własne są nieocenionym sposobem na pokazanie inicjatywy, kreatywności i zdolności do rozwiązywania problemów. Są one żywym dowodem na to, że potrafisz zastosować nabyte umiejętności w praktyce, przekuwając teorię w realne rozwiązania. Co więcej, pracując nad własnymi projektami, masz szansę eksplorować nowe technologie i narzędzia, które mogą Cię zainteresować, co dodatkowo poszerza Twoje horyzonty i umiejętności.

Twoje portfolio to więcej niż tylko zbiór projektów – to Twoja profesjonalna wizytówka. Dobre portfolio prezentuje Twoje prace oraz opowiada historię Twojej kariery, pokazując, jak ewoluowałeś jako specjalista IT. Ważne jest, aby było ono starannie przygotowane, łatwo dostępne i przede wszystkim – aktualne.

Nie wahaj się inwestować czasu w rozwijanie własnych projektów i budowanie portfolio, które najlepiej odzwierciedla Twoje umiejętności i pasje. Pamiętaj, że w świecie technologii, to, co robisz i tworzysz, mówi o Tobie więcej niż jakikolwiek dyplom.

Jako przykłady zostawiam źródło do 25 przykładowych portfolio Web Developerów.

Współpraca zespołowa

W branży IT, charakteryzującej się szybkimi zmianami i skomplikowanymi projektami, efektywna współpraca zespołowa jest niezbędna. Zdolność do pracy razem, wykorzystując indywidualne umiejętności i wiedzę, by realizować wspólne cele, stanowi serce sukcesu każdego projektu technologicznego. Od kluczowej roli jaką jest komunikacja, przez budowanie atmosfery wzajemnego wsparcia i szacunku, po jasne definiowanie ról i odpowiedzialności – każdy aspekt współpracy ma znaczenie.

Komunikacja jest fundamentem, który umożliwia zespołowi unikanie nieporozumień i efektywne rozwiązywanie problemów. Narzędzia komunikacji online i częste spotkania zapewniają, że każdy członek zespołu jest na bieżąco i rozumie wspólne cele. Równie ważne jest kultywowanie środowiska pracy, w którym każdy czuje się doceniony i szanowany. Taka atmosfera sprzyja kreatywności i innowacyjności, a wzajemny szacunek dla różnorodności perspektyw prowadzi do lepszego zrozumienia wyzwań projektowych.

Dla osób stawiających pierwsze kroki w branży IT, umiejętność efektywnej współpracy zespołowej jest równie ważna jak kompetencje techniczne.

Podsumowanie

Rozwój kariery w branży IT jest procesem wymagającym szerokiej gamy umiejętności – od technicznych po interpersonalne. Inwestowanie w projekty własne, zdobywanie certyfikatów, efektywna współpraca zespołowa to kluczowe elementy, które razem tworzą solidny fundament dla satysfakcjonującej kariery.

Przemierzając ścieżkę kariery w IT, warto pamiętać o ciągłym rozwoju i otwartości na nowe doświadczenia. Wyzwania są nieodłączną częścią tej przygody, lecz nagrody czekające na tych, którzy podejmują wysiłek ich przezwyciężenia, są warte zachodu.

Życzę powodzenia wszystkim, którzy starają się wejść do świata IT i zapraszam do kontaktu ze mną na LinkedIn w razie jakichkolwiek pytań. Pamiętajcie, że każdy z nas był kiedyś na początku tej drogi, a wspólna pomoc i wymiana doświadczeń to cenne składniki sukcesu w tej branży.

***

Jeśli chcesz poznać inne ścieżki karier naszych specjalistów, zajrzyj koniecznie również do pozostałych artykułów o tej tematyce.

5/5 ( głosy: 13)
Ocena:
5/5 ( głosy: 13)
Autor
Avatar
Adam Osiak

Dołączył do Sii jako stażysta w 2021 roku. Dzięki ciężkiej pracy awansował na stanowisko Software Engineer. Głównie programuje w Javie. W wolnym czasie realizuje prywatne projekty, starając się doskonalić swoje umiejętności ze świata front-endu. Hobbistycznie gra w darta z członkami lubelskiego community DarterSii

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?