Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Firmy mogą mieć średnio od kilkudziesięciu do nawet kilkuset różnych aplikacji i systemów, w zależności od ich wielkości, branży i złożoności działalności. 

Ciężko jest sobie wyobrazić, byśmy do wszystkich tych aplikacji pamiętali dane dostępowe. Z pomocą przychodzą rozmaite rozwiązania – od prostych sposobów, takich jak lista haseł w notatniku, poprzez aplikacje do zapamiętywania haseł, po zaawansowane, choć niekoniecznie skomplikowane, narzędzia Single Sign-On.

Każdy z nas ma inny sposób na hasło. Wciąż są osoby, które zapisują je w notesie, inne na żółtych karteczkach, a jeszcze kolejne używają bardzo prostych haseł typu „123456”, „qwerty” czy „Password”. W tym wpisie przedstawię Wam OKTA, czyli platformę, która doskonale radzi sobie z tym problemem. Zapomnijcie o innych rozwiązaniach rodem z XX wieku 😊

Czym jest OKTA?

OKTA służy do zarządzania dostępami oraz tożsamościami cyfrowymi pracowników. Opiera się na chmurze. Należy do rozwiązań typu SaaS – Software as a Service (model dostarczania oprogramowania w chmurze, które hostowane jest przez dostawcę i udostępniane klientom za pośrednictwem Internetu).

Czym zatem jest OKTA? Jest prostym punktem dostępu, portalem bez konieczności instalowania i aktualizowania aplikacji na lokalnym sprzęcie użytkownika, samoobsługowym zarządzaniem, resetowaniem haseł oraz opcją zarządzania osobistymi aplikacjami. Wszystko to przekłada się na lepsze, szybsze i łatwiejsze doświadczenie użytkownika końcowego. To miejsce, gdzie wszystkie aplikacje znajdują się na jednym dashboardzie.

Dlaczego OKTA jest tak popularna?

OKTA jest popularna, ponieważ ma największą liczbę integracji. Należy do nich ponad 5000 rożnych aplikacji biznesowych (takich jak Salesforce, Google Apps, Workday itp.) używanych przez czołowe korporacje, co pozwala na bardzo szybkie i stosunkowo łatwe wdrożenie.

Korzyści

Ale korzyści jest więcej:

 • Jedno hasło, czyli jednolite logowanie (SSO) – OKTA umożliwia użytkownikom logowanie się tylko raz, aby uzyskać dostęp do wielu aplikacji. Dzięki temu nie potrzeba tracić czasu i zapamiętywać wielu haseł. Oczywiście nie wszystkie aplikacje wspierają SSO, więc OKTA dla tych aplikacji działa tylko jak manager haseł (co oznacza, że po prostu zapisuje nazwę użytkownika/hasło) i automatycznie loguje użytkownika w aplikacji. Co więcej, niektóre aplikacje mogą mieć specyficzne polityki dotyczące haseł, więc czasami trzeba samodzielnie zarządzać hasłami, ale wewnątrz OKTA.
 • Integracja – OKTA ma dużą liczbę połączeń z popularnymi aplikacjami biznesowymi, co znacznie ułatwia wdrożenie i wpięcie aplikacji do systemu. Jednym zdaniem – jeżeli korzystacie z Office 365, Google Workspace lub komunikatorów jak Zoom czy Slack, to OKTA będzie waszą bramą do wszystkiego.
 • Bezpieczeństwo – dzięki autoryzacji wielopoziomowej, zarządzaniu dostępem opartym na politykach oraz weryfikowaniu działań użytkowników, OKTA zapewnia kontrole i bezpieczeństwo danych oraz zasobów firmy.
 • Zarządzanie profilami użytkowników – OKTA pozwala administratorom na definiowanie i zarządzanie tożsamościami użytkowników, grupami i rolami.
 • Wiele automatyzacji – na przykład jedna z nich pozwala zdefiniować automatyczne przypisywanie aplikacji na podstawie przynależności do konkretnej jednostki organizacyjnej. To może się przydać wszystkim tym, którzy chcą raz skonfigurować profile i zapomnieć o każdorazowym ustawianiu wszystkiego dla nowego użytkownika.
 • Łatwość użytkowania i samoobsługowość – OKTA zapewnia narzędzia do samoobsługi użytkowników, umożliwiając im resetowanie haseł, aktualizowanie danych osobowych i zarządzanie swoim kontem bez konieczności angażowania administratora.
 • Elastyczność i skalowalność – dzięki architekturze opartej na chmurze, OKTA jest łatwa we wdrożeniu i skalowalna, co pozwala firmom dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb oraz rosnących wymagań.

Jak zintegrować aplikacje w OKTA?

Integracja aplikacji jest stosunkowo prosta i może być wykonana przy użyciu różnych metod, w zależności od potrzeb i charakterystyki aplikacji. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

 • SAML,
 • OAuth 2.0,
 • aplikacje katalogowe,
 • interfejs API Okta.

Każdy może wybrać odpowiednią metodę integracji w OKTA, zależy co lubi i z jakich aplikacji korzysta. Istnieje również wiele dokumentacji i przewodników dostępnych online, które mogą Wam pomóc, gdy będziecie integrować.

Więcej o metodach i ich porównaniu znajdziecie na oficjalnej stronie wsparcia, w zakładce Developers.

Chcecie zacząć korzystać z OKTA?

Rozpoczęcie korzystania z OKTA jest stosunkowo proste i obejmuje kilka podstawowych kroków:

 • Zarejestruj się na platformie OKTA – przejdź na stronę internetową OKTA i utwórz konto. Możesz wybrać plan dostosowany do Twoich potrzeb, ponieważ OKTA oferuje różne opcje, w tym darmowe plany próbne dla nowych użytkowników.
 • Zaloguj się do swojego konta OKTA – po utworzeniu konta zaloguj się do swojego panelu administratora OKTA. Będziesz miał dostęp do różnych narzędzi i funkcji do zarządzania tożsamościami oraz dostępem.
 • Dodaj użytkowników – następnym krokiem będzie dodanie użytkowników do Twojej organizacji do platformy OKTA. Możesz to zrobić ręcznie, dodając pojedynczych użytkowników, lub zaimportować listę użytkowników z istniejącego katalogu.
 • Skonfiguruj integracje z aplikacjami – po dodaniu użytkowników możesz rozpocząć konfigurowanie integracji z aplikacjami, których chcesz używać w swojej organizacji. Możesz wybrać spośród aplikacji dostępnych w katalogu aplikacji OKTA lub skonfigurować niestandardowe integracje z wybranymi aplikacjami.
 • Skonfiguruj polityki bezpieczeństwa – OKTA umożliwia dostosowanie polityk bezpieczeństwa, takich jak wymuszone hasła, autoryzacja wielopoziomowa (MFA) i inne.

Podsumowanie

OKTA wyróżnia się na rynku dzięki swojej wszechstronności, prostocie użycia, bezpieczeństwu, elastyczności, skalowalności oraz wsparciu technicznemu. Dzięki temu OKTA jest popularną i powszechnie stosowaną platformą do zarządzania tożsamościami i dostępem w różnych rodzajach organizacji, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. A przede wszystkim ułatwia użytkownikom życie oraz eliminuje żółte karteczki przylepiane na boku monitora 🙂

Jeśli Was zainteresowałem, to zachęcam do sięgnięcia po więcej informacji o OKTA i jej możliwościach:

 • The Okta Blog – jeden z popularnych blogów poświęconych OKTA, dostępny na oficjalnej stronie OKTA. Znajdziecie wiele artykułów, porad i analiz na temat rozwiązań OKTA oraz najnowszych trendów związanych z zarządzaniem tożsamościami i dostępem.
 • Oficjalny kanał OKTA na YouTube – doskonałe źródło wideo prezentujące funkcje, studia przypadków, poradniki i wydarzenia związane z OKTA. Możecie tam znaleźć prezentacje produktów, nagrania z konferencji, dyskusje panelowe i wiele innych materiałów.
 • Oficjalna strona OKTA – będąca inspiracją do napisania niniejszego artykułu.

***

A jeśli ciekawią Was inne narzędzia w IT, zajrzyjcie koniecznie do artykułów naszych ekspertów.

5/5 ( głosy: 3)
Ocena:
5/5 ( głosy: 3)
Autor
Avatar
Łukasz Kostecki

Inżynier systemów informatycznych. Ma 16 lat doświadczenia w pracy w dynamicznych środowiskach IT. Dysponuje wiedzą z zakresu komputerów stacjonarnych, serwerów oraz zapewnia wsparcie zorientowane na klienta w zakresie sieci, rozwiązań SaaS oraz szkoleń

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?