Software Development

Sii Smart Forms

Styczeń 26, 2016 1
Podziel się:

W trakcie prac technicznych nad produktem Smart Forms spotkaliśmy się z wieloma wyzwaniami technicznymi. Dotyczą one wyboru technologii i integracji produktów w funkcjonalną platformę. W serii artykułów, przedstawię te, które zasługują szczególnie na ich przybliżenie.

Wybór technologii

Tworząc Smart Forms postawiliśmy przed sobą zasadniczy cel – przygotować platformę, która pozwoli naszym Klientom na:

  • przygotowanie procesów biznesowych w notacji BPMN 2.0,
  • tworzenie formularzy, które mogą być wykorzystane jako ekrany dla zadań w procesie (Human Task). Zakładamy, że formularz powinien w całości być wykonywany przez osobę „nie-techniczną”. Oznacza to tyle, że nie będzie wymagana umiejętność programowania aby stworzyć nową formatkę.

Do osiągnięcia powyższych celów przeprowadziliśmy ewaluację produktów i bibliotek dostępnych na rynku. Ostatecznie postawiliśmy na Orbeon Forms jako narzędzie do tworzenia i uruchamiania formularzy i Camunda BPM jako środowisko uruchomieniowe dla procesów biznesowych. Motorem takiego wyboru stały się następujące powody:

  • Oba produkty zostały napisane w Javie. Dzięki czemu nie spotkamy się z wysokim progiem technologicznym do przejścia.
  • Oba produkty rozwijane są od wielu lat. Orbeon Forms po raz pierwszy został udostępniony w 2003 roku; Camunda BPM jeszcze jako Activiti w roku 2010.
  • Licencjonowanie obu platform jest liberalne.
  • Orbeon Forms posiada webową aplikację, służącą do przygotowywania formularzy. Dostępnych jest wiele dopracowanych kontrolek interfejsu użytkownika, które można rozszerzać i zmieniać ich zachowanie. Istnieje także możliwość przygotowania własnych według potrzeb.
  • Dostępne w Orbeon Forms środowisko uruchomieniowe formularzy X-Forms pozwala na składowanie danych z wypełnionego formularza w dowolnym miejscu np. bazie danych. Takie podejście pozwala na wykorzystanie tych danych nie tylko w samym procesie biznesowym, ale także w integracji z innymi systemami.
  • Camunda BPM to stabilne rozwiązanie, posiadające wbudowaną konsolę zadań, edytor BPMN. Udostępnia interfejs REST API, pozwalający na łatwą integrację.

Poniższy rysunek przedstawia poglądową architekturę platformy Smart Forms

SmartForms-tech

Orbeon Forms:

OrbeonForms

Camunda BPM:

CamundaBPM

Oceń ten post
Tagi: ,

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

komentarze(1)

avatar'
gry terenowe dla firm
28 lutego 2019 Odpowiedz

Tak merytorycznego wpisu nie czytałem już dawno. Naprawdę dobrze się czyta i liczę na nowe artykuły tego usera.

http://www.ideainventor.pl

Zostaw komentarz