Software Development

Utrzymanie systemów i aplikacji – 6 cech najlepszego dostawcy

Październik 24, 2016 0
Podziel się:

Decyzja o zainwestowaniu w niezawodną infrastrukturę informatyczną i powierzenie jej utrzymania profesjonalnej firmie to jedno, ale jak, spośród wielu dostawców działających na rynku wybrać tego najlepszego? Na co zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

  • Sprawdzona metodyka

Warto szukać dostawców o dojrzałej, przejrzystej i sprawdzonej metodyce wdrożeniowej, opartej o światowe standardy.

  • Dobre przygotowanie projektu

Najlepiej przyjrzeć się  poszczególnym etapom projektu – ile czasu i uwagi firma poświęca na analizę środowiska informatycznego oraz potrzeb klienta. Dobrze przygotowany plan, uwzględniający wszystkie okoliczności i potrzeby klienta redukuje konieczność wprowadzania nieprzewidzianych zmian, a więc również kosztów, do minimum.

  • Dobrze zaprojektowana infrastruktura

Dobry dostawca jest w stanie tak zaprojektować infrastrukturę IT, aby wyeliminować słabe punkty  (Single Points of Failure), które mogłyby spowodować zatrzymanie funkcjonowania kluczowych systemów klienta.

  • Dbałość o bieżące utrzymanie i rozwój systemów

Warto zwrócić uwagę na sposób zarządzanie projektem, m.in. monitorowanie i dostosowywanie systemów do bieżących wymagań. Aktualizacje i upgrade’y systemu stanowią o jego bezpieczeństwie i odporności na ataki z zewnątrz, a więc o bezpieczeństwie danych przedsiębiorstwa.

  • Dostępność dostawcy

Czy wybrany dostawca usług  jest dostępny w trybie 24/7 a może 24/5? Czy nasze przedsiębiorstwo jest w stanie pozwolić sobie na brak wsparcia specjalistów IT przez część czasu, czy jest ono nam potrzebne bez przerwy?

  • Długofalowa współpraca z klientami

Utrzymanie infrastruktury to długofalowy proces. Bogate portfolio klientów z którymi firma współpracuje przez wiele lat, świadczy o satysfakcji klienta ze świadczonych usług, a także o zaufaniu jakim darzy firmę, której powierza sprawne funkcjonowanie swojego  przedsiębiorstwa. Długofalowa współpraca to również świadectwo zdolności dostawcy do planowania rozwoju przedsiębiorstwa klienta w zakresie systemów informatycznych (tzw. capacity management).

Więcej o tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy, zajmującego się obsługą informatyczną firm, w wywiadzie dla Computer World, jaki miałem przyjemność zrealizować razem z moimi współpracownikami z Praktyki Infrastruktura IT: “Dlaczego warto powierzyć utrzymanie systemów i aplikacji ekspertom.”

Oceń ten post
Piotr Wieczorek
Autor: Piotr Wieczorek
Architekt rozwiązań infrastrukturalnych w Praktyce IT Infrastructure. Pełni również rolę Senior Administratora Wintel w dziale Internal IT Infrastructure. Pracuje w Sii ponad 5 lat, wcześniej zajmował się administrowaniem pocztą Exchange oraz Active Directory.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zostaw komentarz