Klient
Naczelny organ administracji państwowej w Polsce odpowiedzialny za dział administracji rządowej sprawiedliwości. Ministerstwo odpowiada za prowadzenie wielu kluczowych rejestrów państwowych, m.in. Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub Krajowego Rejestru Karnego (KRK).
Wyzwanie
Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności wymagało każdorazowo stawienia się w Krajowym Rejestrze Karnym. Aby usprawnić proces uzyskiwania zaświadczeń, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o stworzeniu platformy, która umożliwi pobieranie dokumentu w formie elektronicznej.
Realizacja systemu nastąpiła w rezultacie projektu Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu udzielania z Krajowego Rejestru Karnego informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, które weszło w życie z dniem 01 lipca 2014 roku.
Co zrobiliśmy
W krótkim czasie (zaledwie 12 tygodni) dostarczaliśmy rozwiązanie pod klucz. W zakresie projektu leżało wytworzenie całości oprogramowania dedykowanego Systemu e-KRK:
- Przeprowadzenie analiz funkcjonalnych,
- Wykonanie projektu technicznego systemu,
- Wytworzenie oprogramowania,
- Dostarczenie infrastruktury teleinformatycznej IBM i Juniper oraz oprogramowania narzędziowego,
- Integracja z istniejącymi aplikacjami Krajowego Rejestru Karnego,
- Integracja z szeregiem systemów zewnętrznych, w tym z systemem e-PUAP (epuap.gov.pl) oraz platformą udostępniającą płatności elektroniczne.
Efekty
System został udostępniony publicznie pod adresem https://ekrk.ms.gov.pl w wymaganym prawem terminie 01 lipca 2014 roku. System ten znacznie przyspieszył i ułatwił proces uzyskania odpowiedzi z KRK. Obecnie realizowany jest w formie elektronicznej: od złożenia wniosku, aż po odbiór odpowiedzi.
Dowiedz się więcej