top-image
WSTECZ

Gwiazda Sii – Jacek Biały – Sii HQ

Z Jackiem Białym, Architektem Business Intelligence i BI Product Ownerem, rozmawiała Magdalena Miąc, Technical Writer w Internal IT Sii.

Magda Miąc: Czym jest Business Intelligence i jak wykorzystujemy ją w Sii? Jak BI ma się do funkcjonowania całej firmy?

Jacek Biały: BI to transformacja danych w informacje pomocne i potrzebne użytkownikowi biznesowemu, pozwalająca na interpretację tych danych, wspomagająca podejmowanie decyzji strategicznych lub operacyjnych. Dokładnie tym jest BI w naszej firmie – pozwala kadrze zarządzającej podejmować trafne i szybkie decyzje.

W Sii mamy szereg systemów, na przykład AX, SiiRM, Service Desk, Jirę, Active Directory, w których istnieją dane, zapisane w różny sposób i w różnych miejscach. Do tego dochodzą jeszcze pliki Excel, w których również są przetwarzane i przechowywane dane. BI pozwala na wydobycie istotnych informacji z tych systemów, na przedstawienie ich w sposób prosty i przejrzysty dla użytkownika końcowego.

 

Magda Miąc: Jakie zmiany nastąpiły ostatnio w raportach BI?

Jacek Biały: Rozszerzyliśmy dostęp do naszych raportów. Do tej pory ograniczony był on tylko do top managementu – teraz mają go wszyscy managerowie. Managerom udostępniono także raporty finansowe z P&L-em projektowym lub oddziałowym na poziomie Business Unitów czy Praktyk. Raporty znajdują się teraz na nowej platformie – na SharePoincie SiiPortalu. Mają przyjaźniejszy, bardziej nowoczesny dla użytkownika interfejs. Są również dostępne na urządzeniach mobilnych.

Magda Miąc: Kolej na gratulacje w związku z następnym pytaniem. Za co przyznano Ci tytuł Inżyniera Roku?

Jacek Biały: Dziękuję. Otrzymałem to wyróżnienie w styczniu 2015 za zaangażowanie w rozwój systemów Sii i wsparcie biznesu – tak, by mógł on szybko podejmować decyzje i aby były one jak najbardziej trafne.

Magda Miąc: Otrzymałeś także nominację do nagrody Most Valuable Person 2015.

Jacek Biały: Cytując Dyrektora Finansowego Sii, Tomasza Książka: Bez systemu raportowego bylibyśmy ślepi i nie wiedzielibyśmy, co dzieje się w firmie. Tę wartość dostrzega też Prezes Sii, Gregoire Nitot – stąd moja nominacja do nagrody. Jako główny architekt BI w Sii jestem firmie bardzo potrzebny.

Porównajmy chociażby obecną sytuację z ostatnim rokiem: obecny, złożony system raportowy jest dużo bardziej zaawansowany i w pełni umożliwia kontrolowanie tego, co się dzieje w firmie. Myślę, że ten rozwój został doceniony i stąd moja nominacja.

Magda Miąc: Co daje największą satysfakcję z pracy w Sii? Za co cenisz ją najbardziej?

Jacek Biały: Za możliwość rozwoju osobistego, poznawania nowych technologii, brania udziału w bardzo ciekawych projektach, jak również za możliwość pracy z ludźmi, których tutaj spotkałem. To też daje mi dużą satysfakcję. Pracują u nas osoby o naprawdę dużej wiedzy biznesowej i technicznej. Praca z nimi jest dla mnie dużą zaletą. Lubię to, co robię. Budowa systemów raportowych, a potem dawanie możliwości analizy tych danych innym, to moja pasja.

Magda Miąc: Jak wyglądała Twoja dotychczasowa droga zawodowa?

Jacek Biały: Już w szkole podstawowej chciałem zostać informatykiem. Liceum, które później wybrałem, było o profilu matematyczno-fizycznym, żeby być bliżej liczb. Następnie studia informatyczne na politechnice. Firmy, w których pracowałem, też były związane z informatyką. Owszem, było sporo rozterek, co w tej informatyce jest dla mnie najciekawsze. Początkowo pracowałem nad systemem wspomagania pracy sprzedawców w firmie farmaceutycznej. Gdy był już gotowy i pracownicy mogli wpisywać do niego dane, powstała potrzeba, aby te dane przetworzyć i uzyskać z nich jakieś informacje. Tak zaczął się mój kontakt z raportami. Po tym doświadczeniu stwierdziłem, że to jest docelowo to, co chciałbym robić.

Magda Miąc: W Sii krąży anegdota, że skrót BI pochodzi od BIały – Twojego nazwiska. Wiele osób w firmie nazywa Cię człowiekiem-orkiestrą.  Dlaczego?

Jacek Biały: To wynika z tego, że dane są wszędzie, w każdym z systemów w firmie. Trzeba umieć poruszać się między nimi. Moja wszechstronność wynika właśnie z tego – umiem się w tym wszystkim odnaleźć. Nie wyobrażam sobie osoby, która zajmuje się systemami BI i nie jest wszechstronna. Przykładem skomplikowanego systemu jest u nas AX – tam bez umiejętności wydobycia danych osoba szybko by poległa. Nie zrobiłaby tego, czego oczekuje od niej biznes.

Magda Miąc: Co robi Inżynier Roku po godzinach? Jakie masz pasje, zainteresowania?

Jacek Biały: Mam kilka pasji. Uwielbiam spędzać czas z rodziną. Jestem też miłośnikiem ogrodów. Mam swój ogród, o który dbam. Chętnie zwiedzam różne ogrody w Polsce i za granicą. Jestem też miłośnikiem sportu, staram się regularnie uprawiać różnego typu sztuki walki. W moim przypadku to teraz wushu. Kiedy byłem młodszy, trenowałem karate kyokushin, a potem karate tradycyjne.

Magda Miąc: Dziękuję za rozmowę.

 

Sii_Jacek_Bialy

Jacek Biały, BI Architect & BI Product Owner – Sii HQ

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?