Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
WSTECZ

Z życia Sii – O Dziale Księgowości

W listopadzie dzięki tytanicznej pracy Działu Księgowości – z Elżbietą Bartnicką na czele, wywalczyliśmy odzyskanie kwoty ponad 145 tys. złotych podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego. Jak tego dokonaliśmy? Z Elą Bartnicką rozmawiała Marzena Hańderek.

Marzena Hańderek: Elu, jak udało się odzyskać tak pokaźną kwotę podatku dochodowego od US?

Ela Bartnicka: W 2013 roku nastąpił ważny moment w historii Sii, ponieważ został zaimplementowany program Microsoft Dynamics AX 2012. Firma poniosła wysokie nakłady na ten projekt, dlatego też Dział Księgowości postanowił wystąpić o odzyskanie podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego, korzystając z możliwości, jakie daje polskie prawo podatkowe.

Sii Pracownicy

Marzena Hańderek: Księgowość bywa kojarzona ze sztywnymi zasadami i restrykcyjnymi przepisami, których przestrzegania wymaga od pracowników. Działania w obszarze zwrotu podatku dochodowego udowadniają, że Księgowość posiada także inne oblicze.

Ela Bartnicka: Rzeczywiście. Księgowość odpowiada za wiele istotnych procedur obowiązujących w Sii i czuwa nad ich przestrzeganiem. Warto jednak podkreślić, że wszystkie te działania są niezbędne, aby w pełni zabezpieczyć interes firmy i pracowników. Owszem, nieodzownym elementem naszej pracy jest tzw. papierologia, konieczna m.in. do wyliczenia i odprowadzenia podatków zgodnie z przepisami, jednak kiedy tylko pojawia się szansa na odzyskanie podatku, robimy wszystko, co możliwe, żeby ten cel zrealizować.

Marzena Hańderek: Jakie kroki trzeba było podjąć, żeby ubiegać się o odzyskanie podatku?

Ela Bartnicka: Na początku wiele czasu poświęciliśmy na zebranie potrzebnych informacji. Tu pomocą służyli nam pracownicy Sii, z których największe podziękowania należą się Kasi Stromeckiej, Radkowi Bartkowskiemu i Sebastianowi Widzowi. Następnie wystąpiliśmy do Politechniki Warszawskiej z prośbą o opinię, dotyczącą uznania systemu MS Dynamics AX 2012 za nową technologię w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ostatnim krokiem było wysłanie zapytania do Izby Skarbowej. Cały proces trwał prawie 9 miesięcy.

Marzena Hańderek: Ale warto było czekać. Jak brzmiała odpowiedź?

Ela Bartnicka: W listopadzie 2015 otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź z Izby Skarbowej. Uznano, że wydatki poniesione na zakup Systemu Microsoft Dynamics AX 2012 stanowią wydatki na nabycie nowych technologii, a w konsekwencji mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania. Tym samym udało nam się odzyskać 145 tys. zł podatku dochodowego (CIT).

Marzena Hańderek: Wielkie gratulacje i dziękuję za rozmowę.

 

 

 

 

 

 

 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ