top-image
  WSTECZ

  Z życia Sii – O Dziale Księgowości

  W listopadzie dzięki tytanicznej pracy Działu Księgowości – z Elżbietą Bartnicką na czele, wywalczyliśmy odzyskanie kwoty ponad 145 tys. złotych podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego. Jak tego dokonaliśmy? Z Elą Bartnicką rozmawiała Marzena Hańderek.

  Marzena Hańderek: Elu, jak udało się odzyskać tak pokaźną kwotę podatku dochodowego od US?

  Ela Bartnicka: W 2013 roku nastąpił ważny moment w historii Sii, ponieważ został zaimplementowany program Microsoft Dynamics AX 2012. Firma poniosła wysokie nakłady na ten projekt, dlatego też Dział Księgowości postanowił wystąpić o odzyskanie podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego, korzystając z możliwości, jakie daje polskie prawo podatkowe.

  Sii Pracownicy

  Marzena Hańderek: Księgowość bywa kojarzona ze sztywnymi zasadami i restrykcyjnymi przepisami, których przestrzegania wymaga od pracowników. Działania w obszarze zwrotu podatku dochodowego udowadniają, że Księgowość posiada także inne oblicze.

  Ela Bartnicka: Rzeczywiście. Księgowość odpowiada za wiele istotnych procedur obowiązujących w Sii i czuwa nad ich przestrzeganiem. Warto jednak podkreślić, że wszystkie te działania są niezbędne, aby w pełni zabezpieczyć interes firmy i pracowników. Owszem, nieodzownym elementem naszej pracy jest tzw. papierologia, konieczna m.in. do wyliczenia i odprowadzenia podatków zgodnie z przepisami, jednak kiedy tylko pojawia się szansa na odzyskanie podatku, robimy wszystko, co możliwe, żeby ten cel zrealizować.

  Marzena Hańderek: Jakie kroki trzeba było podjąć, żeby ubiegać się o odzyskanie podatku?

  Ela Bartnicka: Na początku wiele czasu poświęciliśmy na zebranie potrzebnych informacji. Tu pomocą służyli nam pracownicy Sii, z których największe podziękowania należą się Kasi Stromeckiej, Radkowi Bartkowskiemu i Sebastianowi Widzowi. Następnie wystąpiliśmy do Politechniki Warszawskiej z prośbą o opinię, dotyczącą uznania systemu MS Dynamics AX 2012 za nową technologię w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ostatnim krokiem było wysłanie zapytania do Izby Skarbowej. Cały proces trwał prawie 9 miesięcy.

  Marzena Hańderek: Ale warto było czekać. Jak brzmiała odpowiedź?

  Ela Bartnicka: W listopadzie 2015 otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź z Izby Skarbowej. Uznano, że wydatki poniesione na zakup Systemu Microsoft Dynamics AX 2012 stanowią wydatki na nabycie nowych technologii, a w konsekwencji mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania. Tym samym udało nam się odzyskać 145 tys. zł podatku dochodowego (CIT).

  Marzena Hańderek: Wielkie gratulacje i dziękuję za rozmowę.

   

   

   

   

   

   

   

  Może Cię również zainteresować

  Pokaż więcej newsów

  Bądź na bieżąco

  Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

  ZATWIERDŹ

  Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
  Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

  Möchten Sie fortsetzen?