Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Działania na rzecz potrzebujących, zwierząt i środowiska, czyli podsumowanie 4. edycji Sii Power Volunteers

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto tych, którzy z własnej woli poświęcają swój prywatny czas i energię, by wspierać wszystkich, którzy tego potrzebują. Dotyczy to nie tylko pomocy innym ludziom, ale zwierzętom czy potrzebującej naszego wsparcia planecie. 5 grudnia to dobra okazja, by podsumować 4. edycję programu Sii Power Volunteers i inne projekty tego typu, w których wzięli udział nasi koledzy i koleżanki z Sii.

Uszy do Góry!

Projekt Uszy do Góry! to pomysł, który narodził się w Sii Łódź z miłości do zwierząt, a szczególnie do psów. Ania, która niedawno adoptowała psa ze schroniska, i Ewa były świetnymi inicjatorkami działań promujących lokalną Fundację „Niechciane i Zapomniane”. A tych działań było sporo, na wielu płaszczyznach, i dzięki nim udało się zbudować zaangażowanie kilkudziesięciu pracowników w  Łodzi.

– W nasz projekt zaangażowało się ponad 30 osób – opowiada Ania. – Myślę, że udało się to dzięki różnorodnemu wsparciu psiaków. Część osób po prostu wsparła Fundację finansowo: zebraliśmy nie tylko datki, ale ponad 50 kg karmy, smycze, zabawki, miski i obroże. Znaczna część uczestników – i to jest bardzo cenne – podarowała swój czas i umiejętności. W ramach projektu powstał kalendarz Fundacji na 2019 rok z pięknymi zdjęciami naszego kolegi Artura. 15 wolontariuszy spośród naszych koleżanek i kolegów poświęciła całą niedzielę na sprzątanie i malowanie schroniska.

Sii Łódź słynie ze swojego zacięcia sportowego, a to z kolei było impulsem do użycia rywalizacji sportowej w naszym projekcie – dodaje Ewa. – Przećwiczone przez naszych pracowników 1000 godzin zamieniliśmy na darowiznę 2000 zł na rzecz Fundacji. Była też inna rywalizacja, kreatywna: konkurs na zabawkę dla zwierzaka – wybrał hamak, który był pomysłem Eweliny.

Ciekawą i nową inicjatywą był Dzień z psem w biurze: 29 czerwca pracownicy mieli wspólne zajęcia z dogoterapii, mogli przedstawić swoich pupili innym w biurze, odbył się wspólny spacer i zawiązała się grupa miłośników czworonogów.

Wszystkie nasze działania, wspierane przez Sii, przekładają się na wzrost rozpoznawalności Fundacji „Niechciane i Zapomniane”, a w całym projekcie zależy nam przede wszystkim na promowaniu adopcji psiaków ze schroniska, prowadzonego przez Fundację. Zachęcamy do tego serdecznie – dodaje Ania. – Akcja będzie miała swój ciąg dalszy, bo jest dużo wspaniałych osób w oddziale, którzy chcą angażować się w wolontariat na rzecz schroniska i we wspólną integrację w towarzystwie naszych czworonogów.

Turniej piłki nożnej

1 września w tym roku to na szczęście sobota – nie było rozpoczęcia szkoły, ale za to był Turniej Piłki Nożnej pod patronatem Śląskiej Fundacji Inicjatyw Społecznych, wspierany mocno przez naszego pracownika Pawła z Sii Katowice.

Turniej, organizowany po raz piąty, jest świetną okazją do zabawy i rywalizacji sportowej dla dzieciaków z jednej z trudniejszych dzielnic Chorzowa, dotkniętej wysokim nieprzystosowaniem mieszkańców. Kopanie piłki z kolegami jest jednym z ciekawszych i pożyteczniejszych zajęć popołudniowych, którym oddają się mieszkające tam dzieciaki, a zorganizowanie turnieju: oficjalnych rozgrywek z tabelą meczów, z niezależnymi sędziami i nagrodami, podnosi rangę tego zajęcia, nadając mu sens, prestiż i przynosząc radość. W tegorocznej edycji wzięło udział 6 drużyn. Turniej jest częścią większego projektu „Gramy razem – Chorzowska Liga Piłkarska dla Dzieci”, który zakłada systematyczne treningi i rywalizacje piłkarskie. Sii wsparło inicjatywę, fundując nagrody i wspierając finansowo jej organizację.

Warsztaty informatyczne w świetlicy środowiskowej

Jednym z zagrożeń dla współczesnych dzieci ze środowisk mniej uprzywilejowanych jest wykluczenie cyfrowe – z kolei zapobieganie mu stanowi dużą szansę na nadrobienie zaległości i wyrównanie szans. Stąd pomył na kółko informatyczne w lokalnej świetlicy parafialnej w dzielnicy Panewniki, które prowadzone są w ramach wolontariatu przez troje pracowników z Sii Katowice: Malwinę, Krystiana i Roberta. Na zajęcia, które odbywają się średnio 2 razy w miesiącu, przychodzi stała grupa 8 dzieci, które korzystają z darowanych przez Sii 2 stanowisk komputerowych. Dzieciaki uczą się, jak instalować aplikacje czy drukarkę, poznają podstawy konfiguracji sieci komputerowej czy obsługę programu graficznego. W styczniu planowane są warsztaty z Lego Mindstorm. Zapału do pracy i pomysłów nie brakuje!

Warszawskie Dni Seniora – Otwartego Batorego i konsultacje IT

29 września w ramach Warszawskich Dni Seniora na terenie znanego mokotowskiego osiedla przy ul. Batorego miał miejsce kulturalno-edukacyjny event dla osób starszych, mieszkających w tej okolicy. Tu znowu pojawiło się zagadnienie walki z wykluczeniem cyfrowym – tym razem dotykającym osób starszych. Seniorzy potrzebują często konkretnej pomocy przy obsłudze telefonu, założeniu konta poczty elektronicznej czy aplikacji typu Skype, które pomagają utrzymać im kontakt, np. z rodziną. Artur i Tomasz z Sii Warszawa poświęcili całą sobotę, będąc wsparciem w ramach wolontariatu dla warszawskich seniorów.

Wolontariat na rzecz Fundacji Rak’n’Roll – epilog #SiiRuns40WM

Maciek z Sii Łódź to pomysłodawca i lider tegorocznego projektu 40 biegaczy na 40 Maraton Warszawski. Dzięki zaangażowaniu uczestników i wszystkich wspierających akcję udało się wspólnie zebrać 43 000 zł na rzecz Fundacji Rak’n’Roll. Ale akcja ma wkrótce swój piękny epilog: promując swoje zbiórki uczestnicy zobowiązali się do podjęcia różnych ciekawych wyzwań. Wyzwania Maćka były ściśle związane z działalnością Fundacji Rak’n’Roll. Za zebrane 8 000 zł zgolił głowę, promując akcję #Dajwłos. Krokiem pośrednim, pomagającym zebrać 4 000 zł, było ofiarowanie Fundacji 2 dni wolontariatu – Maciek przyjeżdża do biura Fundacji w Warszawie już w ten piątek.

W 5. edycji Sii Power Volunteers Sii otrzymała 8 nowych wniosków. Już wkrótce rozstrzygnięcie bieżącej edycji i przyznanie grantów. To ważny Program w Sii: w ramach wolontariatu dajemy od siebie coś najcenniejszego w dzisiejszych czasach: czas i uwagę, a często też kompetencje, których inni nie posiadają. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza 5 grudnia i przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?