Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Od specjalisty w call center Sii Polska do analityka biznesowego – odkryj zróżnicowaną ścieżkę kariery Iwony

Iwona Ziarek, Analityk w Sii Polska, rozwijała swoją ścieżkę kariery od działu Call Center, przez udział przy organizacji wewnętrznych procesów biznesowych po zarządzanie zmianą w dziale Business Process Quality Management.

Dołączyłaś do Sii wspierając zespół Call Center. Czy możesz opowiedzieć, jak przez te półtora roku wyglądała Twoja praca?

Iwona Ziarek, Analityk w Sii Polska: Dołączyłam do Sii pod koniec 2016 roku, w grudniu, zaraz przed samymi świętami. Sii powołało właśnie nową komórkę, a wraz z nią 3-osobowy zespół budujący nowy dział od zera. Pierwsze dni upłynęły pod znakiem poznawania systemów: Administration Request, Service Desk+ oraz procesów obsługi jako pierwszy punkt kontaktowy z Sii. Definiowaliśmy zakres pracy Call Center i procesów w nim obsługiwanych. W skrócie naszym celem było stworzenie komórki, która filtrowałaby i rozdzielała zgłoszenia i próby kontaktu np. od pracowników, klientów czy dostawców.

Przez te 1,5 roku bardzo dobrze poznałam firmę, można powiedzieć że od podszewki, i stwierdziłam że chciałabym rozwijać się w stronę analizy procesów biznesowych. Pierwszy kontakt z modelowaniem procesów miałam na studiach, wtedy już wiedziałam, że chciałabym rozwijać się w tym kierunku oraz widziałam taką możliwość w Sii.

Dlaczego zdecydowałaś się na zmianę stanowiska, i dołączenie do zespołu Business Process Outsourcing jako Specjalista ds. procedur? Jaka była Twoja motywacja?

I.Z.: Na początku BPO było w Sii Polska komórką, której celem była centralizacja procesów Rejestru Dokumentów. Docelowo potrzebny był analityk, ale nie mając jeszcze doświadczenia, rozpoczęłam pracę na stanowisku Specjalisty ds. procedur, aby wdrażać się. Zajmowałam się analizą i dokumentacją procesów z obszaru Administracji. Powoli przejmowałam obowiązki analityka, częściowo wspierał mnie Kamil Lewszuk, Główny Analityk Biznesowy w Sii, ale brakowało mi pełnoprawnego mentora. Kiedy Centrum Kompetencyjne Doradztwo Biznesowe & BPO podzieliło się na obsługę procesów wewnętrznych i sprzedaż na zewnątrz, zdecydowałam szukać nowego projektu w strukturach Sii.

Jak wyglądał proces zmiany Twojej kariery w stronę Analityka?

I.Z.: Użyłam Job Changera, aplikacji umożliwiającej zmianę stanowiska wewnątrz firmy. Zależało mi się na tym, żeby trafić do projektu, w którym pracuje doświadczony zespół analityków, od których mogłabym się uczyć. Oczekując na znalezienie projektu byłam „na ławce” przez miesiąc, w tym czasie jako ławkowicz wspierałam nasz wewnętrzny dział analiz w tworzeniu dokumentacji. Od marca 2019 oficjalnie przeszłam do zespołu analiz w dziale BPQM.

W jaki sposób firma wspierała Cię w wyborze ścieżki kariery i rozwoju?

I.Z.: Okres ławkowy, podczas którego pozostawałam bez projektu trwał miesiąc. Było to dość stresujące szukając nowego projektu jako Junior, ofert jest mniej niż dla specjalistów z większym doświadczeniem. Bardzo cenię sobie to, że w tym niepewnym czasie dostałam bardzo duże wsparcie ze strony lokalnego zespołu HR, który przedstawił mi cały proces i mocno mnie wspierał. Dostałam też dużą dawkę wsparcia od Dyrektora Regionalnego oddziału w Lublinie, który mocno zaangażował się w moją sprawę.

Po przejściu do działu BPQM zauważyłam szybki rozwój umiejętności. Zawdzięczam to nie tylko szkoleniom wewnętrznym prowadzonym przez analityków i UX designerów, pomógł mi także mentoring oraz zewnętrzne szkolenia certyfikowane BPMN 2.0. Dołączenie do zespołu, który stale poszerza wiedzę i otwarcie się nią dzieli to świetne doświadczenie.

Czym zajmujesz się jako Analityk Biznesowy? Jak wygląda Twoja codzienna praca?

I.Z.: Jestem łącznikiem między dwoma światami -biznesem i IT. Pracując z biznesem zajmuję się zbieraniem wymagań, dowiaduje się jaki jest problem, spisuje User Stories, nie zagłębiając się w kwestie techniczne. Druga strona medalu to praca z IT – czyli przekazywanie architektom i developerom co biznes chciałby uzyskać. Jestem tłumaczem dla obu stron i dbam o dobrą komunikację – to ona na koniec dnia jest najważniejsza. Można mieć najlepsze umiejętności techniczne i rozumienie biznesu, ale bez jasnej komunikacji niemożliwe jest osiągnięcie celu.

Jako analitycy biznesowi przygotowujemy dokumentacje, modele procesów,  często w formie diagramów. Pracujemy z różnymi narzędziami, od spisywania wymagań w szablonie Word, po narzędzie do modelowania procesów w BPMN 2.0 Enterprise Architect. Poza tym korzystamy też z Jiry do rejestrowania zadań i czasu pracy. Praca analityka to spotkania, warsztaty, statusy z biznesem i IT oraz praca własna z wymaganiami i modelowaniem procesów.

Obecnie poznaję obszar aplikacji mobilnych, co też daje mi dodatkową wiedzę technologiczną. Mój pierwszy projekt, którym zajmuję się od początku do końca, to Sii App – aplikacja mobilna dla pracowników Sii. Jej pierwsza wersja umożliwia raportowanie czasu pracy, zgłaszanie nieobecności i wyszukiwanie pracowników Sii.

Jakie rady dałabyś osobie, która chciałaby podążać podobną ścieżką zawodową do Twojej?

I.Z.: Ważne jest znalezienie zespołu, w którym pracują doświadczeni specjaliści – doskonalenie swojego warsztatu poprzez obserwowanie ich pracy pozwalają na zdobycie cennego doświadczenia. Nie wolno bać się pytać i warto prosić o weryfikację, doublecheck swojej pracy i konsultować wszystkie wątpliwości. Na początku wszystko jest trudne i wydaje się być kosmiczną technologią, ale z czasem oswajamy się z pracą projektową. Ważna jest też cierpliwość i pokora, na doświadczenie trzeba sobie zapracować, czasem warto posłuchać starszego stażem kolegi czy koleżanki zamiast wymyślać koło na nowo.

Jeśli chodzi o zmianę ścieżki zawodowej w Sii, firma bardzo inwestuje w młode osoby, które chcą się uczyć i rozwijać. Jeśli ktoś naprawdę chce pracować, to brak doświadczenia nie jest blokerem do tego, żeby zacząć. Można bardzo wiele zrobić samemu, a z odpowiednim zaangażowaniem znajdą się możliwości rozwoju i taka ścieżka, która będzie dla nas odpowiednia.

Poznaj więcej naszych ekspertów i ich elastyczne ścieżki kariery.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?