Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W ostatnim czasie Tricentis Tosca stało się bardzo popularnym narzędziem w obszarze testów automatycznych. Jest to bardzo przyjazne rozwiązanie, które umożliwia automatyzację opartą na modelach. Na jego pozytywny odbiór wpływa to, że potrafią go obsłużyć osoby, które nie znają żadnego języka programowania, a w swoim życiu nie stworzyły nawet jednej linijki kodu. 

Popularne jest użycie Tricentis Tosca do testowania aplikacji webowych. Dzisiaj jednak skupię się na omówieniu programu jako narzędzia do testowania SAP ERP.  

SAP Standard Modules

SAP ma ogromną liczbę modułów, które odpowiadają za wszystkie obszary potrzebne do zarządzania korporacją. Nie będę wymieniać wszystkich, ale żeby nakreślić ich ogrom, wspomnę, że znajdziemy tam np. moduły odpowiadające za finanse, produkcję czy też human resources. W każdej organizacji SAP różni się trochę pod względem transakcji, które można wykonać, czy też ilości pól lub tabel. Jednak główne elementy i funkcje pozostają wszędzie takie same, co umożliwiło stworzenie standardowych modułów w Tosce tzw,. SAP Standard Modules. 

Warto też nadmienić, że Tosca umożliwia testowanie wersji SAP-a w chmurze. Osobiście z niej nie korzystałam, dlatego też nie będę się na ten temat rozpisywać i skupię się na wersji desktopowej.

Dostęp do standardowych modułów

Aby uzyskać dostęp do standardowych modułów, podczas tworzenia nowej przestrzeni projektowej należy zaznaczyć okienko „Use workspace template”. Po kliknięciu checkboxa, możemy wybrać Standard.tsu subset jako template, co spowoduje, że będzie on automatycznie zaimportowany. Można zrobić to ręcznie i zaciągnąć go do istniejącego już projektu. Żeby to zrobić, należy wybrać Import subset i wskazać odpowiednią ścieżkę do obiektu. 

Tworzenie nowego workspace w Tosce z dostępem do Standard Modules
Ryc. 1 Tworzenie nowego workspace w Tosce z dostępem do Standard Modules

Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy dostęp do generycznych modułów przygotowanych do sterowania najczęściej używanymi elementami SAP-a w każdej organizacji.

Moduły a funkcjonalności SAP-a

Skupię się teraz na omówieniu użycia poszczególnych modułów w oparciu o funkcjonalność SAP-a, do której jest przypisany. 

Listę modułów znajdziemy w Tosce w zakładce Modules -> Standard modules -> T-Box XEngines -> SAP 

Lista standardowych modułów
Ryc. 2 Lista standardowych modułów

SAP Logon

Pierwszym, podstawowym modułem jest SAP Logon. Służy on do uruchomienia SAP-a GUI z lokalizacji, którą wskażemy oraz do wyboru środowiska, na którym będziemy przeprowadzać testy. Lokalizacja, czyli SapLogonPath, to zazwyczaj ścieżka prowadząca do aplikacji na dysku C, więc wyglądać będzie mniej więcej tak:

„C:\ProgramFiles\(…)\saplogon.exe”. 

SapConnection natomiast odpowiada połączeniu skonfigurowanemu dla przestrzeni, która będzie testowana wewnątrz SAP-a. 

Moduł SAP Logon
Ryc. 3 Moduł SAP Logon

Dobrą praktyką jest skonfigurowanie tego stepu jako Reusable Test Step Block w bibliotece testów Tosca, ponieważ będzie on używany do otwarcia każdego pojedynczego Test Case’u. 

Kiedy interesujące nas połączenie zostanie otwarte, trzeba będzie zalogować się do systemu. Tutaj również Tricentis oszczędza nam skanowania i tworzenia nowych modułów, ponieważ dla każdego SAP-a okno logowania zawiera te same elementy. Znajdziemy:

  • numer klienta,
  • nazwę użytkownika,
  • hasło,
  • wybór języka (zazwyczaj, kiedy go wybierzemy w ustawieniach, będzie się automatycznie pojawiał i nie będziemy musieli niczego wpisywać). 
Okno logowania do SAP-a, źródło: Tricentis Tosca
Ryc. 4 Okno logowania do SAP-a, źródło: Tricentis Tosca

W tym wypadku stworzenie Reusable Test Step Block również jest wysoce rekomendowane, ponieważ jest to drugi potrzebny do otworzenia środowiska moduł, bez którego testy nie ruszą.

Moduł SAP Login
Ryc. 5 Moduł SAP Login

Numer klienta podstawia się automatycznie, dlatego też najczęściej przy programowaniu skryptów zostawiamy to pole puste. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zachodzi potrzeba zmiany klienta. Wtedy wpisujemy jego numer, a Action Mode ustawiamy na Input.  Moduł SAP Toolbar odnosi się do standardowego toolbaru w programie SAP. Jest tam też tzw. Transaction code, które służy do wpisywania numerów transakcji, które chcemy wykonać.

Moduł SAP Toolbar
Ryc. 6 Moduł SAP Toolbar

Możemy wykorzystać Transaction code do szybkiej nawigacji do danej transakcji poprzez wpisanie kodu (np. VA01 – Create Order) oraz potwierdzenie wyboru enterem. 

Interesujące nas elementy z programu SAP zostały wyszczególnione na poniższym obrazku: 

Standardowe elementy SAP-a, źródło: tutorialspoints
Ryc. 7 Standardowe elementy SAP-a, źródło: tutorialspoints

SAP Menu

Modułem, którego będziemy często używać, jest SAP Menu. Odnosi się on do Menu Bar. Dzięki niemu możemy np. sprawdzić czy transakcja, którą tworzymy, jest kompletna, przenieść pracę w inne miejsce, czy sprawdzić ustawienia systemu. Przy wpisywaniu wartości musimy jednak zwrócić uwagę na wielkość liter, których używamy. Najprostszą metodą sterowania tym elementem jest wpisanie ścieżki dostępu w jednej linii przy pomocy „strzałek” jak na poniższym obrazku: 

Moduł SAP Menu jako Test Step w Tosce, źródło: Documentation Tricentis
Ryc. 8 Moduł SAP Menu jako Test Step w Tosce, źródło: Documentation Tricentis

Moduł istniejący w Tosce wygląda następująco: 

Moduł SAP Menu
Ryc. 9 Moduł SAP Menu

Jego wygląd skłania do refleksji nad innym sposobem użycia, czyli rozwijaniem kolejnych elementów pod spodem tzw. Multiline. Tak, jest to możliwe. Należy wówczas zmienić nazwę z MenuEntry na odpowiadającą elementowi, który chcemy użyć. 

Moduł SAP Menu jako Test Step w Tosce
Ryc. 10 Moduł SAP Menu jako Test Step w Tosce

SAP TreeView

Bardzo podobny sposób użycia ma moduł SAP TreeView. Wygląda on następująco:

Moduł SAP Tree View
Ryc. 11 Moduł SAP Tree View

Według dobrych praktyk należy tutaj stosować metodę liniową (czyli elementy po kolei po strzałkach, według hierarchii drzewa).

Programowanie modułu SAP Tree View, źródło: Documentation Tricentis
Ryc. 12 Programowanie modułu SAP Tree View, źródło: Documentation Tricentis

Moduł ten pozwala na wybór, weryfikację czy wykonywanie akcji (np. {rightclick}) na poszczególnych elementach drzewa. Jest to zdecydowane ułatwienie pracy z SAP-em, gdyż drzewa składają się czasem z kilkuset rekordów i skanowanie tego wszystkiego Toscą byłoby bardzo czasochłonne oraz zajęłoby sporo miejsca.

Poniżej zdjęcie przykładowego drzewa z pierwszego ekranu SAP-a: 

„Drzewo” w SAP-ie, źródło: Tricentis Tosca
Ryc. 13 „Drzewo” w SAP-ie, źródło: Tricentis Tosca

Podsumowanie 

Tosca wychodzi naprzeciw potrzebom w kwestii testowania programu SAP. Przy pomocy standardowych modułów można stworzyć proste testy automatyczne. Pobranie tych modułów na pewno zaoszczędzi dużo pracy przy skanowaniu i ustawianiu podstawowych komend.

SAP, sam w sobie, jest jednak takim ogromnym narzędziem, że podczas ustalania planu pracy nie można bazować na tym, co proponuje Tosca „z automatu”. Skanowanie i identyfikacja elementów nas nie ominie, a w początkowej fazie przygotowanie testów zajmie długie godziny. Przed przystąpieniem do pracy z Tricetis Tosca dla SAP polecam zrobić dedykowany kurs na stronie Tricentis Academy. Na pewno nie zaszkodzi 😉

Przydatne linki

5/5 ( głosy: 3)
Ocena:
5/5 ( głosy: 3)
Autor
Avatar
Natalia Wandachowicz

Natalia ma roczne doświadczenie w pracy jako tester manualny. Ukończyła kurs w Coders Lab. Posiada certyfikaty: ISTQB® Foundation Level, Tricentis Tosca – poziom AS 1 i 2, qTest Specialist – poziom AE, Test Design Specialist – poziom 1 i 2 oraz Automation Specialist for SAP. Od marca 2022 roku Test Development Engineer. Jest zaangażowana w tworzenie przypadków testowych przy użyciu Trincentis Tosca. Pracowała przy testowaniu serwisów webowych. Od trzeciego kwartału 2022 roku testuje program SAP. Jej celem jest kontynuowanie kariery w analizie systemów informatycznych i automatyzacji testów szczególnie przy testowaniu programu SAP przy użyciu Tricentis Tosca. Natalia od 2022 pełni funkcję liderki Sii Horse Riding Team. Organizuje obozy jeździeckie dla pasjonatów z firmy i stara się na każdym kroku pokazać, że jest Sii Power Person

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?