Dzisiejszy rynek IT daje wiele możliwości zmiany ścieżki kariery, a zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze nie maleje. Jednym z bardziej popularnych i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się zawodem jest tester oprogramowania. Czym zajmuje się tester, kto może nim zostać i jak rozpocząć karierę na tym stanowisku?
Kim jest tester i kto może nim zostać?
Tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie oprogramowania lub systemu. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystkie funkcjonalności działają zgodnie z założeniami wytwarzających je developerów. Do obowiązków testera może należeć też wykrywanie luk w zabezpieczeniach czy sprawdzanie wydajności stron internetowych i aplikacji.
Do głównych zadań testera oprogramowania należy:
- Tworzenie scenariuszy i wykonywanie testów, dzięki którym możliwe jest sprawne zidentyfikowanie problemów i błędów w wytwarzanym oprogramowaniu lub działającym systemie, przeanalizowanie i rozwiązanie ich.
- Tworzenie dokumentacji testowej, która jest bazą wiedzy o testowanym oprogramowaniu.
- Raportowanie błędów, które pozwala na łatwy dostęp do informacji o tym, gdzie powstał błąd i optymalizuje działania związane z testowaniem.
- Współpraca z programistami, którym przekazuje informacje o wykrytych błędach i usterkach.
Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na testera? W tym zawodzie liczą się przede wszystkim:
- otwartość,
- asertywność,
- cierpliwość,
- dokładność,
- gotowość na nowe wyzwania,
- konsekwencja,
- komunikatywność.
Są one niezbędne do starannego realizowania scenariuszy testowych i przygotowania jasnych raportów przekazywanych developerom. Tester pracuje w zespole, więc ważne jest, żeby konkretnie przekazywać informację o wykrytym defekcie i umieć wspólnie znaleźć sposób na jego usunięcie.
Tester musi mieć też motywację do ciągłego uczenia się. Świat technologii rozwija się i zmienia z dnia na dzień, a tester powinien rozumieć konieczność nadążenia za tymi zmianami.
Jak rozpocząć karierę testera?
To, czy uda nam się osiągnąć sukces w zawodzie testera w dużej mierze zależy od naszej motywacji i cech charakteru. Aby dobrze przygotować się do tej roli, należy poznać teorię testowania i narzędzia używane w pracy testera, przede wszystkim SQL oraz Selenium. W uporządkowaniu wiedzy o testowaniu pomaga kurs i certyfikat ISTQB – dzięki niemu będziemy wiedzieć jak testować, ile testować, co testować i kiedy testowanie zakończyć. Gdy zdobędziemy te umiejętności, możemy poszukać pierwszej pracy na stanowisku juniorskim lub stażu.
Dobra wiadomość jest taka, że aby zdobyć tę wiedzę nie musimy kończyć studiów technicznych. W Sii już od kilku lat udowadniamy, że umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w tej branży może zdobyć każdy – z naszych szkoleń „Zostań testem” skorzystało już ponad 500 osób, a 50 z nich zatrudniliśmy w Sii. Co więcej, doświadczenie zdobyte wcześniej w innej branży, np. finansowej czy medycznej, może być dodatkowym atutem – u pracodawcy można zapunktować znajomością aplikacji i oprogramowania używanego w danym sektorze od strony użytkownika i codziennej funkcjonalności.
Jeśli myślisz o tej ścieżce kariery, sprawdź nasze szkolenia „Zostań testerem”. Oferujemy najbardziej kompleksowy program szkoleniowy przygotowanych przez trenerów-praktyków, pracujących na co dzień w Sii i realizujących projekty dla znanych polskich i międzynarodowych marek. Sprawdź też, co mówią o naszych szkoleniach nasi absolwenci.
za namową męża postanowiłam, że zmienię branże na IT. Zaczęłam studia podyplomowe tester oprogramowania na WSKZ i jestem na razie bardzo zadowolona 🙂 studia spełniają moje oczekiwania w 100%, planuję rozpocząc kolejny kierunek z obszaru IT