Testing / Szkolenia

Jak zostać testerem?

8 października, 2020 0
Podziel się:

Dzisiejszy rynek IT daje wiele możliwości zmiany ścieżki kariery, a zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze nie maleje. Jednym z bardziej popularnych i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się zawodem jest tester oprogramowania. Czym zajmuje się tester, kto może nim zostać i jak rozpocząć karierę na tym stanowisku?

Kim jest tester i kto może nim zostać?

Tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie oprogramowania lub systemu. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystkie funkcjonalności działają zgodnie z założeniami wytwarzających je developerów. Do obowiązków testera może należeć też wykrywanie luk w zabezpieczeniach czy sprawdzanie wydajności stron internetowych i aplikacji.

Do głównych zadań testera oprogramowania należy:

 • Tworzenie scenariuszy i wykonywanie testów, dzięki którym możliwe jest sprawne zidentyfikowanie problemów i błędów w wytwarzanym oprogramowaniu lub działającym systemie, przeanalizowanie i rozwiązanie ich.
 • Tworzenie dokumentacji testowej, która jest bazą wiedzy o testowanym oprogramowaniu.
 • Raportowanie błędów, które pozwala na łatwy dostęp do informacji o tym, gdzie powstał błąd i optymalizuje działania związane z testowaniem.
 • Współpraca z programistami, którym przekazuje informacje o wykrytych błędach i usterkach.

Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na testera? W tym zawodzie liczą się przede wszystkim:

 • otwartość,
 • asertywność,
 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • gotowość na nowe wyzwania,
 • konsekwencja,
 • komunikatywność.

Są one niezbędne do starannego realizowania scenariuszy testowych i przygotowania jasnych raportów przekazywanych developerom. Tester pracuje w zespole, więc ważne jest, żeby konkretnie przekazywać informację o wykrytym defekcie i umieć wspólnie znaleźć sposób na jego usunięcie.

Tester musi mieć też motywację do ciągłego uczenia się. Świat technologii rozwija się i zmienia z dnia na dzień, a tester powinien rozumieć konieczność nadążenia za tymi zmianami.

Jak rozpocząć karierę testera?

To, czy uda nam się osiągnąć sukces w zawodzie testera w dużej mierze zależy od naszej motywacji i cech charakteru. Aby dobrze przygotować się do tej roli, należy poznać teorię testowania i narzędzia używane w pracy testera, przede wszystkim SQL oraz Selenium. W uporządkowaniu wiedzy o testowaniu pomaga kurs i certyfikat ISTQB – dzięki niemu będziemy wiedzieć jak testować, ile testować, co testować i kiedy testowanie zakończyć. Gdy zdobędziemy te umiejętności, możemy poszukać pierwszej pracy na stanowisku juniorskim lub stażu.

Dobra wiadomość jest taka, że aby zdobyć tę wiedzę nie musimy kończyć studiów technicznych. W Sii już od kilku lat udowadniamy, że umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w tej branży może zdobyć każdy – z naszych szkoleń „Zostań testem” skorzystało już ponad 500 osób, a 50 z nich zatrudniliśmy w Sii. Co więcej, doświadczenie zdobyte wcześniej w innej branży, np. finansowej czy medycznej, może być dodatkowym atutem – u pracodawcy można zapunktować znajomością aplikacji i oprogramowania używanego w danym sektorze od strony użytkownika i codziennej funkcjonalności.

Jeśli myślisz o tej ścieżce kariery, sprawdź nasze szkolenia „Zostań testerem”. Oferujemy najbardziej kompleksowy program szkoleniowy przygotowanych przez trenerów-praktyków, pracujących na co dzień w Sii i realizujących projekty dla znanych polskich i międzynarodowych marek. Sprawdź też, co mówią o naszych szkoleniach nasi absolwenci.

Tagi: ,
Kategorie: Testing, Szkolenia

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz