Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Dzisiejszy rynek IT daje wiele możliwości zmiany ścieżki kariery, a zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze nie maleje. Jednym z bardziej popularnych i jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się zawodem jest tester oprogramowania. Czym zajmuje się tester, kto może nim zostać i jak rozpocząć karierę na tym stanowisku?

Kim jest tester i kto może nim zostać?

Tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie oprogramowania lub systemu. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystkie funkcjonalności działają zgodnie z założeniami wytwarzających je developerów. Do obowiązków testera może należeć też wykrywanie luk w zabezpieczeniach czy sprawdzanie wydajności stron internetowych i aplikacji.

Do głównych zadań testera oprogramowania należy:

 • Tworzenie scenariuszy i wykonywanie testów, dzięki którym możliwe jest sprawne zidentyfikowanie problemów i błędów w wytwarzanym oprogramowaniu lub działającym systemie, przeanalizowanie i rozwiązanie ich.
 • Tworzenie dokumentacji testowej, która jest bazą wiedzy o testowanym oprogramowaniu.
 • Raportowanie błędów, które pozwala na łatwy dostęp do informacji o tym, gdzie powstał błąd i optymalizuje działania związane z testowaniem.
 • Współpraca z programistami, którym przekazuje informacje o wykrytych błędach i usterkach.

Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na testera? W tym zawodzie liczą się przede wszystkim:

 • otwartość,
 • asertywność,
 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • gotowość na nowe wyzwania,
 • konsekwencja,
 • komunikatywność.

Są one niezbędne do starannego realizowania scenariuszy testowych i przygotowania jasnych raportów przekazywanych developerom. Tester pracuje w zespole, więc ważne jest, żeby konkretnie przekazywać informację o wykrytym defekcie i umieć wspólnie znaleźć sposób na jego usunięcie.

Tester musi mieć też motywację do ciągłego uczenia się. Świat technologii rozwija się i zmienia z dnia na dzień, a tester powinien rozumieć konieczność nadążenia za tymi zmianami.

Jak rozpocząć karierę testera?

To, czy uda nam się osiągnąć sukces w zawodzie testera w dużej mierze zależy od naszej motywacji i cech charakteru. Aby dobrze przygotować się do tej roli, należy poznać teorię testowania i narzędzia używane w pracy testera, przede wszystkim SQL oraz Selenium. W uporządkowaniu wiedzy o testowaniu pomaga kurs i certyfikat ISTQB – dzięki niemu będziemy wiedzieć jak testować, ile testować, co testować i kiedy testowanie zakończyć. Gdy zdobędziemy te umiejętności, możemy poszukać pierwszej pracy na stanowisku juniorskim lub stażu.

Dobra wiadomość jest taka, że aby zdobyć tę wiedzę nie musimy kończyć studiów technicznych. W Sii już od kilku lat udowadniamy, że umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w tej branży może zdobyć każdy – z naszych szkoleń „Zostań testem” skorzystało już ponad 500 osób, a 50 z nich zatrudniliśmy w Sii. Co więcej, doświadczenie zdobyte wcześniej w innej branży, np. finansowej czy medycznej, może być dodatkowym atutem – u pracodawcy można zapunktować znajomością aplikacji i oprogramowania używanego w danym sektorze od strony użytkownika i codziennej funkcjonalności.

Jeśli myślisz o tej ścieżce kariery, sprawdź nasze szkolenia „Zostań testerem”. Oferujemy najbardziej kompleksowy program szkoleniowy przygotowanych przez trenerów-praktyków, pracujących na co dzień w Sii i realizujących projekty dla znanych polskich i międzynarodowych marek. Sprawdź też, co mówią o naszych szkoleniach nasi absolwenci.

Ocena:

Komentarze

 • za namową męża postanowiłam, że zmienię branże na IT. Zaczęłam studia podyplomowe tester oprogramowania na WSKZ i jestem na razie bardzo zadowolona 🙂 studia spełniają moje oczekiwania w 100%, planuję rozpocząc kolejny kierunek z obszaru IT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?