Pipeline DevOps to zestaw zautomatyzowanych procesów i narzędzi, który umożliwia programistom oraz specjalistom ds. wydań oprogramowania współpracę przy tworzeniu i wdrażaniu kodu w środowisku produkcyjnym.
Usługa Pipelines jest częścią usługi Azure DevOps, która automatycznie kompiluje, testuje i wdraża projekty kodu. Łączy ona ciągłą integrację, ciągłe testowanie i ciągłe dostarczanie w celu kompilowania, testowania i dostarczania kodu do dowolnego miejsca docelowego. Obsługuje wszystkie główne języki i typy projektów.
Artykuł wprowadzi Was w świat Pipeline, praktyk DevOps oraz korzyści z wykorzystywania DevOps Pipelines dla D365 F&O.
Pipeline a praktyki DevOps
Pipeline doskonale wpasowuje się w podstawowe obszary praktyki DevOps czyli:
- Ciągła integracja (CI) – kiedy wiele osób pracuje nad tą samą bazą kodu, różnica między gałęziami kodu każdej osoby rośnie coraz bardziej w miarę kontynuowania pracy. Im większa zmiana, tym trudniej jest scalić ją z powrotem z główną bazą kodu. Ciągła integracja zachęca współpracowników do częstego scalania swojej pracy z główną gałęzią, dzięki czemu konflikty są łatwe do wykrycia.
- Ciągłe wdrażanie (CD) – ciągłe wdrażanie opiera się na ciągłej integracji poprzez automatyczne wprowadzanie zmian do różnych środowisk w sposób zautomatyzowany przy użyciu wspólnego zestawu narzędzi. Uważane za jeden z bardziej zaawansowanych przykładów automatyzacji w praktyce DevOps, ciągłe wdrażanie ułatwia przenoszenie dowolnych zatwierdzeń kodu bezpośrednio do produkcji po przejściu wszystkich niezbędnych wstępnie zdefiniowanych testów.
- Ciągłe testowanie – kiedy zatwierdzany jest kod, większość pipeline DevOps inicjuje jakąś formę automatycznego testowania. Testy regresyjne sprawdzają, czy zmiana nie psuje istniejącej funkcjonalności. Testy jednostkowe weryfikują, czy zmiana kodu zapewnia oczekiwane wyniki. Testowanie funkcjonalne może wymagać interwencji osoby i użycia nowej wersji kodu. Nieudany test zatrzyma pipeline i uniemożliwi scalenie lub wdrożenie kodu.
- Ciągłe monitorowanie – dane są siłą napędową pipeline DevOps. Narzędzia monitorujące pomagają na każdym etapie, ale są używane głównie w produkcji, aby dać obraz stanu aplikacji.
Zalety wykorzystywania usługi Pipelines
W najprostszej postaci Pipeline DevOps wykorzystuje zautomatyzowane procesy i narzędzia, aby umożliwić organizacjom szybkie tworzenie, testowanie i dostarczanie oprogramowania użytkownikom końcowym. To oznacza, że główną zaletą Pipeline DevOps jest szybkość wdrażania.
Usługa Pipelines zapewnia szybki, łatwy oraz bezpieczny sposób automatyzowania kompilowania projektów przy użyciu spójnego i wysokiej jakości kodu, który jest łatwo dostępny dla użytkowników.
Ponadto, oferuje następujące korzyści:
- Współpracuje z dowolnym językiem lub platformą.
- Wdraża w tym samym czasie różne typy obiektów docelowych.
- Integruje się z wdrożeniami platformy Azure.
- Kompiluje się na maszynach z systemami Windows, Linux lub Mac.
- Integruje się z usługą GitHub.
- Współpracuje z projektami open source.
Zalety DevOps Pipelines dla D365 F&O
Kluczowe zalety DevOps Pipelines dla D365 F&O w ramach obszaru, którym się zajmuję, to:
- Bezproblemowa integracja – DevOps Pipelines bezproblemowo integruje się z różnego rodzaju usługami LCS i RSAT, oferując ujednolicone środowisko do zarządzania całym cyklem życia aplikacji. Od kontroli wersji i współpracy nad kodem, po automatyczne wdrażanie i monitorowanie – wszystkie etapy rozwoju zorganizujemy w ramach jednej platformy.
- Automatyzacja – konfigurując ciągłą integrację i ciągłe wdrażanie, możesz zautomatyzować proces tworzenia, testowania i wdrażania rozwiązań dla D365 F&O. To nie tylko oszczędza czas, ale także zmniejsza liczbę błędów ludzkich, zapewniając spójną jakość w całym cyklu rozwoju.
- Kontrola wersji i współpraca – DevOps Pipelines zapewnia kontrolę wersji, umożliwiając wielu deweloperom jednoczesną pracę nad tym samym rozwiązaniem D365 F&O. Dzięki takim funkcjom jak rozgałęzianie, scalanie i żądania ściągnięcia, możemy skutecznie zarządzać zmianami kodu i promować współpracę między członkami zespołu.
- Monitoring metodologii Agile – DevOps Pipelines bezproblemowo integruje się z tablicami, sprintami, wymaganiami, zadaniami etc., umożliwiając skuteczne zarządzanie i śledzenie elementów pracy, zaległości, sprintów i postępów projektu. Ta integracja zapewnia, że proces rozwoju jest zgodny z metodologiami Agile, ułatwiając przejrzystą komunikację i zwiększając widoczność projektu.
Ogólne korzyści Pipeline Devops
Organizacje, które pomyślnie zaprojektują i wdrożą Pipeline DevOps, w praktyce odczują również korzyści, które przybliżę poniżej.
Szybsze dostarczanie oprogramowania
Pipeline DevOps został zaprojektowany w celu ułatwienia szybszego dostarczania wartości (zwykle oprogramowania) użytkownikom końcowym za pośrednictwem zestawu zautomatyzowanych procesów, poprzez narzędzia, które umożliwiają organizacjom szybkie tworzenie, testowanie i dostarczanie oprogramowania oraz praktyki, które sprzyjają szybkim, przyrostowym zmianom kodu.
Najczęstszym przykładem tego jest CI/CD, który automatyzuje tworzenie, testowanie i dostarczanie oprogramowania w Pipeline DevOps, aby umożliwić szybsze dostarczanie oprogramowania.
Bardziej niezawodne i wyższej jakości oprogramowanie
Pipeline DevOps zazwyczaj stosują zautomatyzowane testy w całym cyklu wytwarzania oprogramowania zarówno pod kątem funkcjonalności jak i bezpieczeństwa.
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów
Dzięki priorytetowemu traktowaniu konsekwentnie stosowanych, zautomatyzowanych testów w całym cyklu życia oprogramowania, Pipeline DevOps umożliwia organizacjom zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów i błędów w oprogramowaniu produkcyjnym. Automatyzacja jest również często stosowana w przypadku powtarzających się zadań, co może zmniejszyć ryzyko błędu ludzkiego.
Ta korzyść wynika przede wszystkim z praktyk takich jak CI/CD, które wykorzystują automatyzację w celu przyspieszenia dostarczania oprogramowania i zautomatyzowanych testów w celu wykrywania potencjalnych problemów, gdy tylko zmiany kodu zostaną zatwierdzone w bazie kodu.
Automatyzacja zmniejsza potrzebę wykonywania powtarzalnych zadań
Podstawowym elementem każdego Pipeline DevOps jest automatyzacja żmudnych zadań, które mogą być lepiej obsługiwane przez komputery. Wprowadza to większą wydajność poprzez zmniejszenie zaangażowania pracowników w powtarzalne zadania. Umożliwia również organizacjom kierowanie zasobów na tworzenie i dostarczanie oprogramowania, uwalniając jeden z najcenniejszych zasobów, jakie mają zespoły programistyczne: czas.
Krótsze czasy przeglądu (i szybsze czasy rozwiązywania problemów)
W Pipeline DevOps testy automatyczne są stosowane w kluczowych punktach wytwarzania oprogramowania – zarówno w celu oceny funkcjonalności, jak i profilu bezpieczeństwa zmian w kodzie. Każda organizacja wdroży swój własny, unikalny zestaw testów, ale korzyścią netto jest to, że Pipeline DevOps skraca czas przeglądu nowego kodu.
Pipeline DevOps często prowadzi również do skrócenia czasu rozwiązywania problemów, gdy problemy są identyfikowane w kodzie za pośrednictwem połączenia ciągłego monitorowania i raportowania.
Na zakończenie
W artykule przedstawiłem definicje i krótki wstęp dotyczący automatyzacji zadań, aby przygotować Was na kolejną dawkę wiedzy.
W następnej części skupię się na aspektach praktycznych. Zaprezentuję użycie automatyzacji zadań za pomocą Pipeline DevOps na przykładzie systemu ERP D365 F&O wdrażanego przez moje Centrum Kompetencyjne. Skupię się na automatyzacji kompilacji i wydań wytwarzanego przez nas oprogramowania. Nawiążę także do praktycznego zastosowania automatyzacji Pipeline w innych obszarach.
***
Jeśli interesuje Cię tematyka D365 F&O, zajrzyj koniecznie również do innego artykułu autora: Współpraca Azure DevOps oraz D365 F&O – usprawnianie procesów biznesowych klienta
Zostaw komentarz