Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

HANA jest reaktorem dającym energię wielu produktom dostarczanym przez SAP. Jego moc jest olbrzymia, bo wciąż powstają nowe rozwiązania, bazujące na kanwie in-memory processing. BW/4HANA jest jednym z nich.

Upraszczając, to hurtownia danych zoptymalizowana pod kątem wykorzystania możliwości platformy SAP HANA. Z nieco dalszej perspektywy – może być rozpatrywana jako logiczna kontynuacja dziedzictwa poprzednich systemów BW (SAP BW 7.x, BW on HANA/BW powered by HANA) w tym sensie, iż korzysta z wiedzy zbudowanej przy ich rozwoju. Biorąc jednak pod uwagę tzw. „wsteczną kompatybilność” praktycznie jednak porzuca to dzedzictwo. Każda kolejna wersja BW (7.x) zawierała paczki rozszerzeń dla istniejących części systemu oraz nowe funkcjonalności. W związku z tym system stawał się „większy i cięższy”. Przez analogię do astronomii – kiedyś zapewne zapadłby się pod własnym ciężarem.

Właśnie dlatego nowe rozwiązanie niemieckiego producenta oprogramowania dla biznesu odcina się od przeszłości. Jest (prawie) zupełnie nowym produktem, nie tylko z perspektywy marketingu, ale również ze względu na to, że po części jest to system napisany od podstaw („Is a new innovation code line”). Jakie są to proporcje, pozostawię bez ekspertyzy. BW/4HANA nie wspiera już „anyDB”, nie mnoży obiektów służących do przechowywania danych (data persistency) i wirtualizacji, a nawet zmniejsza ich liczbę.

Co istotne, BW/4HANA nie jest częścią platformy SAP NetWeaver. Cykle rozwojowe obu produktów są niezależne, więc kolejne funkcje i rozszerzenia BW dostarczane są znacznie szybciej niż w przypadku NW. I na koniec – tak, Big Data też tu jest.

Poniżej rzut oka na hurtownie danych z kilku perspektyw – ogólnie (EDW) i szczególnie BW/4HANA.

Cele i funkcje EDW Enterprise Data Warehousing e1532939711849 - BW/4HANA – nowa hurtownia danych SAP łączy ewolucję z rewolucją

Cele i funkcje hurtowni danych według koncepcji EDW (Enterprise Data Warehouse).

W skrócie: konsolidacja danych z różnych źródeł, ujednolicenie semantyki danych, jednolite i spójne źródło danych dla całego przedsiębiorstwa (Single Point of Truth), wsparcie procesów analizy biznesowej, predykcji i planowania.

Źródło (na 11.07.2018) : „SAP BW/4HANA Overview”, link


 

Przegląd możliwości SAP HANA i SAP BW4HANA 1 e1532939684919 - BW/4HANA – nowa hurtownia danych SAP łączy ewolucję z rewolucją

Przegląd możliwości SAP HANA i SAP BW/4HANA

Źródło (na 11.07.2018) : „SAP BW/4HANA Overview”, link


Architektura SAP BW4HANA v.1 e1532940991416 - BW/4HANA – nowa hurtownia danych SAP łączy ewolucję z rewolucją

Architektura SAP BW/4HANA

Źródło (na 11.07.2018) : „BW/4HANA Overview and Roadmap”, link


BW/4HANA – kluczowe fakty

Oto garść informacji o BW/4HANA:

 1. BW/4HANA jest nowym produktem zoptymalizowanym pod kątem HANA, a nie kolejną wersją SAP BW. Jest to system lżejszy i szybszy.
 2. Możliwa jest opcja wyboru systemu w chmurze (cloud) oraz on-premise.
 3. SAP dostarcza zestaw wytycznych i narzędzi do migracji SAP BW oraz BW Powered by HANA do BW/4HANA.
 4. BW/4HANA promuje architekturę LSA++, które zwiększa poziom wirtualizacji, elastyczności i zmniejsza redundancję danych.
 5. BW/4HANA wspiera rozwiązania bazujące na dostępie do danych danych w czasie rzeczywistym (replikacja real-time/near real-time), umożliwia dostęp bezpośredni (direct access, czyli dostęp do danych w momencie żądania, bez fizycznego ich przechowywania) oraz standardowe procesy przetwarzania (batch) (np. dzienne ładowanie i przetwarzanie danych z sytemu ERP).
 6. BW/4HANA jest systemem prostszym w obsłudze dzięki mniejszej liczbie obiektów do modelowania i zarządzania oraz zredukowanej liczbie systemów źródłowych (zintegrowanych jako HANA Source System).
 7. BW/4HANA jest systemem elastycznym, otwartym i rozszerzalnym pod kątem łączności z innymi systemami, dzięki licznym interfejsom wejścia-wyjścia (m.in. BigData, social media, bazy danych, interfejsy webowe i in.).
 8. BW/4HANA umożliwia zarządzanie danymi – Data Lifecycle – zgodnie z podejściem temperaturowym (Hot, Warm, Cold) – oznacza to optymalizację kosztów i zachowanie zasobów systemu dla bieżących potrzeb, gdyż dane starsze lub archiwalne nie muszą być przechowywane in-memory (możliwe jest wykorzystanie SAP IQ/Hadoop).

 

BW/4HANA – 4x TAK!

SAP promuje system BW/4HANA, podkreślając jego 4 istotne aspekty:

1. Prostota (Simplicity)

 • Mniejsza liczba obiektów do modelowania w BW, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Tworzenie przepływów danych oraz zarządzanie nimi jest teraz znacznie prostsze.

2. Otwartość (Openness)

 • System BW oraz HANA są dla siebie otwarte w kontekście widoczności danych. Obiekty bazodanowe (HANA Views) spoza schematu hurtowni BW mogą być skonsumowane w przepływach BW i odwrotnie – każdy model BW umożliwia wygenerowanie „odpowiednika ze świata HANA” i jego obsługę z poziomu bazy danych.
 • Liczne interfejsy, oparte na otwartych standardach umożliwiają swobodny przepływ danych z i do systemu BW/4HANA. Możliwy jest dostęp do danych za pomocą m.in. SQL/MDX oraz JDBC/ODBC/ODBO/OData.

3. Nowoczesny interfejs

 • Eclipse jako jednolite środowisko do deweloperskie (obiekty, przepływy, zapytania, modelowanie BW oraz modelowanie HANA).
 • Interfejs webowy oparty na UI5 (administracja, UX, Fiori).

4. Wysoka wydajność

 • Tam gdzie to możliwe, wykonywanie obliczeń z wykorzystaniem HANA (Algorithm Pushdown).
 • Zaawansowane funkcje analityczne z wykorzystaniem HAP (HANA Analysis Process) dla celów predykcji, analizy tekstu, Data Mining czy Machine Learning.
 • Transfer (jeżeli spełnione są warunki) i aktywacja danych bezpośrednio w obrębie bazy danych, bez tzw. roundtrips do serwera aplikacyjnego.

 

4xBW4HANA czyli filary SAP BW4HANA 1 e1532939735312 - BW/4HANA – nowa hurtownia danych SAP łączy ewolucję z rewolucją

4x BW/4HANA czyli filary SAP BW/4HANA

Źródło (na 11.07.2018) : „SAP BW/4HANA Overview”, link

 


Ciąg dalszy nastąpi

Jak widać SAP bardzo dynamicznie rozwija obszar HANA Platform i systemów na nim bazujących. W kolejnym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej kilku tematom dotyczącym BW/4HANA, wspomnianym w tej części artykułu.

Ciąg dalszy (r)ewolucji w kolejnym wpisie.

Źródła i dokumenty (na dzień 11.07.2018):

Dokument Link
SAP BW/4HANA – Technical Overview Link do dokumentacji
SAP BW/4HANA – Overview and Roadmap Link do dokumentacji
SAP BW/4HANA FAQ Link do dokumentacji
SAP BW/4HANA 1.0 SPS04 – Documentation Link do dokumentacji
Open ODS View Link do dokumentacji
SAP BW/4HANA in a Nutshell Kurs dostępny na https://open.sap.com
SAP Business Warehouse powered by SAP HANA (Update Q2/2016) Kurs dostępny na https://open.sap.com
Ocena:
Autor
Avatar
Bartosz Kurowski

Konsultant i deweloper SAP BW/HANA z nutą ABAPa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?