Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak skutecznie zintegrować zaawansowane technologie w świecie e-commerce? W obecnych czasach możecie usłyszeć w odpowiedź: Skorzystajcie z API-First. Dlaczego? Bo właśnie to podejście zdobywa serca liderów technologicznych na całym świecie.

W artykule przyjrzyjmy się, dlaczego API-First jest tak ważne dla e-commerce i jakie korzyści przynosi firmom. 

Co to w ogóle jest API-First?

API-First to podejście, w którym projektowanie API jest priorytetem od samego początku tworzenia systemu. W tradycyjnym modelu API często powstaje na końcu, co niejednokrotnie prowadzi do problemów z integracją, wydajnością i elastycznością. W podejściu API-First, wszystkie komponenty systemu są projektowane z myślą o API jako centralnym punkcie, co zapewnia spójność i łatwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami.

Takie założenie kieruje w stronę stworzenia jednolitego interfejsu do komunikacji między komponentami systemu, minimalizując ryzyko błędów wynikających z niezgodności. Ale też umożliwia zastosowanie jednolitych standardów w całym systemie, ułatwiając jego utrzymanie i rozwój.

Jakie korzyści niesie ze sobą API-First?

Pozwólcie, że odbiję pytanie – czy nie byłoby wspaniale, gdyby zespoły mogły pracować równolegle nad różnymi częściami systemu bez obawy o problemy z integracją?

Dzięki jasnej i spójnej definicji API zbudowanej w podejściu API-First przy udziale interesariuszy, którzy zatwierdzają definicję API i cały kontrakt, jest to zupełnie możliwe. Frontend i backend mogą być rozwijane niezależnie, co przyspiesza proces tworzenia aplikacji. A co z bonusem w postaci testów kontraktowych? Jeśli ich nie znacie, powiem tylko, że testy kontraktowe pozwalają na weryfikację zgodności API pomiędzy różnymi systemami, minimalizując ryzyko błędów przy zmianach i aktualizacjach. I mogą być generowane całkiem automatycznie.

Wyobraźcie sobie, że możecie tworzyć testy jednostkowe i integracyjne jeszcze przed zbudowaniem pełnej aplikacji. Właśnie API-First to umożliwia. Testowanie API na wcześniejszym etapie zapewnia wyższą jakość kodu. Narzędzia takie jak Swagger i globalny standard OpenAPI pozwalają na automatyczne generowanie kodu klienta i serwera, co redukuje liczbę błędów i przyspiesza proces wdrażania. Nie jest to kod gotowych rozwiązań, ale przyjazny „draft” wystarczający do szybszego startu.

Spójrzmy w niedaleką przyszłość planowanego rozwiązania. Tu projektowanie z myślą o API umożliwi łatwe dodawanie nowych funkcji i integrację z zewnętrznymi systemami. A czy Twoja firma również potrzebuje skalowalnych rozwiązań jak większość rozwiązań e-commerce na współczesnym rynku? Jasne! To właśnie myślenie o API w podejściu API-First pozwala na elastyczne skalowanie poszczególnych komponentów systemu w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe. 

Jako wisienkę dorzucamy uwagę, że możliwość równoległej pracy zespołów providera i konsumenta API zmniejsza też koszty wytwarzania rozwiązania i nowych przyszłych funkcjonalności. Brzmi dobrze, prawda?

Jakie są kluczowe zasady projektowania API? 

Spójność oznacza, że każde API powinno mieć jednolitą strukturę i zasady. Natomiast prostota w czasach projektów o rosnącej złożoności technologicznej wskazuje, że nasze API raczej muszą być jak najprostsze w użyciu. A co z niezawodnością? Każde zapytanie musi być obsłużone szybko i sprawnie.

Nie bez znaczenia jest też dokumentacja API. Doskonale wiemy, że dobra dokumentacja jest dla deweloperów jak mapa skarbów, prowadząca ich przez wszystkie funkcje i możliwości API. Powinna być szczegółowa, jasna i zawsze aktualna. Z kolei wersjonowanie API pozwala na wprowadzanie zmian bez zakłócania działania istniejących klientów. A bezpieczeństwo? To fundament każdego API, zapewniający ochronę danych i zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi. 

Czy nie brzmi to jak opis wzorca lub schematu architektonicznego?

Dokładnie tak! Czy słyszeliście o architekturze MACH? To fundament nowoczesnych systemów e-commerce, obejmujący:

  • Microservices,
  • API-First,
  • Cloud Native,
  • Headless.

Mikroserwisy dzielą aplikacje na małe, niezależne jednostki, które komunikują się przez API. Samo API-First, jak wspomniałem wcześniej, stawia projektowanie API na pierwszym miejscu, zapewniając spójność i łatwość integracji. Z kolei Cloud Native to projektowanie systemów z myślą o maksymalnym wykorzystaniu zasobów chmury, co zapewni skalowalność i wysoką dostępność. Headless natomiast stawia na oddzielenie frontendu od backendu, umożliwiając tworzenie różnorodnych interfejsów użytkownika.

Czy wiesz, że według raportu Gartnera do końca 2025 roku ponad 80% sprzedawców detalicznych online przyjmie architekturę MACH? To świetna wiadomość dla e-commerce! Architektura MACH pozwala na szybkie wprowadzanie nowych funkcji, integrację z różnymi platformami sprzedażowymi i narzędziami marketingowymi oraz dynamiczne skalowanie zasobów.

Czym należy się kierować, adaptując podejście API-First?

Odpowiedzi mogą udzielić Drivery architektoniczne. To kluczowe czynniki wpływające na decyzje dotyczące architektury systemu. W kontekście API-First głównymi driverami są:

  • elastyczność,
  • skalowalność,
  • niezawodność,
  • integracja,
  • innowacyjność.

Elastyczność API-First umożliwia szybkie dostosowywanie systemów do wymagań biznesowych. Skalowalność pozwala na łatwe skalowanie zasobów w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe. Niezawodność zapewnia izolację problemów i wysokie tempo ich naprawianie. Integracja ułatwia współpracę z różnymi systemami zewnętrznymi, co umożliwia szybkie wprowadzanie nowych funkcji i adaptację do zmieniających się potrzeb rynku, a innowacyjność pozwala firmom prędzej wprowadzać nowe technologie i rozwiązania.

A jak w praktyce wygląda zastosowanie API-First?

Przyjrzyjmy się kilku przykładom. Jednym z najbardziej znanych przykładów na krajowym rynku jest firma Zalando, która wdrożyła architekturę mikroserwisów z podejściem API-First. Dzięki temu możliwa była szybka integracja z różnymi partnerami handlowymi oraz łatwe skalowanie zasobów w odpowiedzi na wzrost ruchu. Zalando zyskało elastyczność i szybkość wprowadzania nowych funkcji, co przełożyło się na lepsze doświadczenie użytkowników i wzrost sprzedaży.

Następnym przykładem może być Shopify. Ta platforma e-commerce z sukcesem zastosowała architekturę MACH. Dzięki API-First i mikroserwisom, Shopify umożliwiło swoim klientom łatwą integrację z różnymi aplikacjami i narzędziami, co przyczyniło się do zwiększenia funkcjonalności platformy i jej popularności na rynku. Shopify zyskało na popularności dzięki możliwości łatwej integracji z różnymi aplikacjami za pomocą API-First, co przyczyniło się do wzrostu liczby sprzedawców na platformie o 47% rok do roku.

Kolejnym case study może być Netflix, która wykorzystuje API-First do zarządzania ogromną ilością danych i integracji różnych systemów. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie spersonalizowanych rekomendacji i treści na całym świecie, co znacząco zwiększa satysfakcję użytkowników, do których ja również się zaliczam.

Warto też wspomnieć o platformie Amazon, która dzięki podejściu API-First i mikroserwisom osiągnęła niesamowitą skalowalność i elastyczność, co obecnie jest kluczowe w zarządzaniu tak ogromnym i złożonym systemem. Łatwość integracji różnych systemów i usług przez API pozwala Amazonowi na szybkie wprowadzanie innowacji i dostosowywanie się do potrzeb rynku.

Co mówią dane?

Według badania „State of the API”, firmy, które wdrożyły API-First, zgłaszają zwiększenie efektywności deweloperskiej o średnio 30%, szybsze wprowadzanie nowych funkcji o 40% oraz redukcję kosztów integracji niemal o 50%. To robi wrażenie, prawda?

Ponadto, raport Gartnera z 2023 roku wskazuje, że organizacje korzystające z architektury API-First doświadczają o 60% mniej problemów z integracją i wykazują o 70% szybszy czas reakcji na zmieniające się potrzeby rynku. 

A przykłady firm takich jak Zalando, Shopify, Netflix i Amazon pokazują, że podejście API-First nie tylko przynosi wymierne korzyści operacyjne, ale również znacząco wpływa na wyniki finansowe i konkurencyjność na rynku.

Czy API-First to przyszłość e-commerce?

Wszystkie znaki wskazują, że tak.

API-First to nowoczesne podejście do projektowania systemów, które stawia API na pierwszym miejscu, zapewniając spójność, elastyczność i łatwość integracji. W systemach e-commerce szczególnie, właśnie podejście API-First przynosi wiele korzyści, wymienionych wcześniej, jak zwiększona skalowalność, niezawodność i bezpieczeństwo, a także możliwość szybkiego wprowadzania nowych funkcji i integracji z zewnętrznymi systemami.

Architektura MACH
, łącząca Mikroserwisy, API-First, Cloud native i Headless, oferuje obecnie nowoczesne i efektywne rozwiązania dla branży e-commerce, umożliwiając firmom szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku i zapewniając lepsze doświadczenia użytkowników.

Stosowanie testów kontraktowych i automatyczne generowanie testów na podstawie definicji API znacząco zwiększa jakość i niezawodność systemów, a możliwość równoległej pracy zespołów providera i konsumenta API zmniejsza koszty wytwarzania nowych funkcjonalności.

API-First to przyszłość projektowania systemów e-commerce, która pozwala firmom na tworzenie nowoczesnych, elastycznych i skalowalnych rozwiązań, zwiększając ich konkurencyjność i zdolność do wprowadzania innowacji.

Polecam.

***

Jeśli interesujesz się obszarem e-commerce, zajrzyj również koniecznie do innych artykułów naszych ekspertów 🙂


5/5 ( głosy: 4)
Ocena:
5/5 ( głosy: 4)
Autor
Avatar
Tomasz Sadza

Programista, konsultant i trener, zawodowo działający jako Software Engineer i Tech Leader dla Sii Polska. Od ponad 20 lat z zaangażowaniem oddaje się optymalizowaniu i wdrażaniu procesów biznesowych w aplikacjach webowych. Uczestniczył we wszystkich etapach tworzenia i rozwoju oprogramowania, od pomysłu do zamknięcia. Zwolennik czystego kodu oraz przejrzystej architektury

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?