Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Cechą charakterystyczną wymagań związanych z łańcuchem dostaw jest potrzeba maksymalnego automatyzowania procesów, aby nie wpływały negatywnie na sprawność pracy zespołów korzystających z systemu.

Dynamics 365 Supply Chain Management zapewnia w standardzie możliwość realizacji procesów wysyłkowych z uwzględnieniem zaawansowanych mechanizmów wchodzących w skład modułu zarządzania magazynem, takich jak dyrektywy lokalizacji, czy wykorzystanie aplikacji magazynowej.

Posiada również wiele pomocnych komponentów pozwalających na zamodelowanie w systemie znaczącej liczby przypadków związanych z procesami wysyłkowymi takich jak:

 • ustawienia przewoźników wraz z usługami,
 • mechanizmy wydruku etykiet ZPL,
 • pakowanie i konteneryzacja,
 • ustawienia ADR produktu wraz z liczeniem punktów masowych,
 • generowanie listów przewozowych i wiele więcej.

Wyzwania integracji

Aspekty komunikacyjne

Pomimo posiadania tych wszystkich elementów częstym wyzwaniem, realizowanym poprzez modyfikacje, jest umożliwienie zakończenia procesu wysyłkowego komunikacją z przewoźnikiem. Jest to spora trudność, ponieważ wymaga zbudowania w porozumieniu z drugą stroną kluczowej komunikacji, od której zależy możliwość realizacji wysyłek. Ponadto, informacje, które podczas tej komunikacji są wymagane, w tym wiele ustawień i usług dodatkowych związanych z charakterem wysyłki, nie są dostępne w standardzie Dynamics 365.

Integracja równoległa

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy rozwiązujemy scenariusz, w którym planujemy zapewnić integrację z wieloma przewoźnikami równolegle. Poza koniecznością obsługi integracji w potencjalnie różnych trybach lub stosowania usług pośrednich, istnieje jeszcze kwestia wyboru właściwego przewoźnika dla określonej wysyłki.

Informacje, które wpływają na tą decyzję są wprowadzane już na etapie tworzenia zamówień sprzedaży lub zamówienia przeniesienia. Mogą to być kwestie cenników przewoźników, adresów docelowych wysyłki, gabarytów wybranych pozycji do wysyłki, typów opakowań wysyłkowych wskazanych na etapie pakowania, a także kwestie takie jak ograniczenia związane z wysyłką towarów ADR.

Obsługa operacyjna scenariuszy

Sama integracja, poza poprawnie działającą komunikacją, wymaga umożliwienia obsługi operacyjnej jednego z dwóch najbardziej popularnych scenariuszy:

 1. Wysyłamy informacje o przesyłce przewoźnikowi. W odpowiedzi dostajemy etykiety kurierskie lub inne dokumenty, które powinniśmy umieścić na przesyłanych opakowaniach. Następnie drukujemy komplet dokumentów. W przypadku błędów powinniśmy móc oddrukować pobrane etykiety lub listy przewozowe.
 2. Przesyłamy informacje przewoźnikowi, ale nie otrzymujemy w odpowiedzi etykiet kurierskich. W takim scenariuszu drukujemy najczęściej predefiniowane etykiety lub listy przewozowe w uzgodnionym z przewoźnikiem projekcie etykiety wraz z zestawem niezbędnych informacji.

Potrzebny jest zatem mechanizm, który pozwoli na zintegrowanie informacji wprowadzanych na różnych etapach przetwarzania wysyłek, aby wspomagać podejmowanie decyzji i obsługę komunikacji w procesie wysyłkowym. Następnie, na bazie ustawień i wprowadzonych danych dla wysyłki, mechanizm we właściwy sposób pokieruje integracją, powodując wydruk pobranych od przewoźnika etykiet lub predefiniowanych wcześniej etykiet i listów przewozowych.

Integracja D365 Supply Chain Management z przewoźnikami

Podstawą rozwiązania jest uniwersalny framework komunikacyjny, umożliwiający budowanie na jego podstawie integracji zarówno plikowych jak i poprzez Web Service. Jest on dostosowany do obsługi najpopularniejszych scenariuszy integracyjnych związanych z komunikacją z systemem przewoźnika.

Kolektor danych

Bazą jego działania jest kolektor danych, który zbiera informacje związane z przetwarzaną wysyłką potrzebne do prawidłowej komunikacji z systemem przewoźnika, a także generowaniem kompletnych etykiet i listów przewozowych. Kolektor danych pobiera informacje z ładunków będących skutkiem zwolnienia zamówień do magazynu, a także z kontenerów, które wskazywane są w procesie pakowania. Każdy typ kontenera może mieć przypisane odpowiednie znaczniki, które pozwalają na jednoznaczne mapowanie typów opakowań wysyłanych w komunikatach przewoźnikowi.

Schemat działania kolektora danych
Ryc. 1 Schemat działania kolektora danych

Etykiety

Informacje zbierane poprzez kolektor danych pozwalają skonfigurować wydruki dla etykiet:

 • przewozowych dla całego ładunku,
 • opakowań dla każdego kontenera w danym ładunku,
 • towarowych dla każdej pozycji w danym ładunku.

Mechanizm wyzwalający komunikację powoduje, w zależności od konfiguracji przewoźnika, realizację jednego z dwóch scenariuszy:

 1. Pobrania informacji o etykietach z systemu przewoźnika w postaci pliku ZPL, pliku PDF lub graficznego i wysłaniu ich na odpowiednie drukarki.
 2. Wywołaniu wydruku odpowiednich etykiet i listów przewozowych na podstawie wbudowanej konfiguracji dla danego przewoźnika.
Schemat integracji w pierwszym scenariuszu
Ryc 2 Schemat integracji w pierwszym scenariuszu

Predefiniowane etykiety ZPL są konfigurowalne na bazie mechanizmów wydruku etykiet w procesach zarządzania magazynem, stosując kolektor danych jako źródło danych dla etykiety w procesie wysyłkowym.

Schemat integracji w drugim scenariuszu
Ryc. 3.Schemat integracji w drugim scenariuszu

Wybór przewoźnika

Rozwiązanie zawiera też możliwość zdefiniowania szeregu konfiguracji, na bazie których możliwe jest zastosowanie algorytmu wyboru odpowiedniego przewoźnika. Do popularnych zależności stosowanych podczas wyboru przewoźnika należą między innymi:

 1. Adres docelowy i trasa przejazdu.
 2. Termin dostawy i decyzja dot. stosowania usług przesyłek ekspresowych.
 3. Usługi dodatkowe obsługiwane przez przewoźnika.
 4. Typ przewożonych opakowań i ich limity gabarytów.
 5. Wykorzystanie danego przewoźnika do realizacji przesyłek ADR i limit sumy punktów masowych.

Rozwiązanie Dynamics 365 Supply Chain Management zawiera wbudowaną integrację z popularnymi firmami przewozowymi, takimi jak:

 • UPS,
 • Fedex,
 • Dascher,
 • SUUS,
 • DSV,
 • DPD,
 • CAT.

Pod kątem technicznym rozwiązanie składa się z części zasadniczej frameworka, który odpowiada za obsługę opisanych procesów, a także osobnych komponentów dla każdego obsłużonego przewoźnika, co pozwala stosować je w całości lub wykorzystywać fragmenty rozwiązania w zależności od realizowanego scenariusza.

Podsumowanie

We wdrożeniach Dynamics 365 Supply Chain Management istnieje duża liczba możliwych przypadków realizacji procesów wysyłkowych. Wszystkie jednak posiadają wiele wspólnych cech, których standaryzacja pozwoliła na przygotowanie rozszerzenia modułów zarządzania magazynem i zarządzania transportem o procesy pozwalające na realizację integracji z przewoźnikami.

Praktyka pokazuje, że dobra integracja z przewoźnikami to nie jest jedynie zapewnienie poprawnie działającego kanału komunikacyjnego, ale zintegrowanie decyzji podejmowanych przez użytkowników na różnych etapach realizacji wysyłek.

Rozwiązanie integracji z przewoźnikami oferuje:

 • Mechanizm komunikacyjny dokonujący właściwych walidacji danych i wysyłający zebrane informacje do przewoźnika, a także pobierający informacje zwrotne na temat etykiet i kierujący je na odpowiednie drukarki.
 • Framework integracyjny, bazujący na standardowych komponentach, który zbiera i wykorzystuje informacje zbierane na każdym etapie przetwarzania wysyłki.
 • Mechanizm drukowania skonfigurowanych etykiet i listów przewozowych dla przewoźników, którzy nie przesyłają etykiet poprzez web service.
 • Zbudowaną na bazie przygotowanego frameworka integrację z przewoźnikami takimi jak UPS, Fedex, Dascher, SUUS, DSV, DPD czy CAT.
 • Mechanizm zarządzania dokumentami przewozowymi i ponownego drukowania zarówno etykiet skonfigurowanych jak i pobranych od przewoźnika.

***

Jeśli interesują Cię inne aspekty wykorzystania Dynamics 365, nasi eksperci napisali m.in. o: Typowych problemach i wyzwaniach w trakcie wdrożenia polskiej lokalizacji w Dynamics 365 Finance & Operations. 

5/5 ( głosy: 16)
Ocena:
5/5 ( głosy: 16)
Autor
Avatar
Tomasz Prejzendanc

Architekt systemu Microsoft Dynamics 365 Finance / Supply Chain Management z wieloletnim doświadczeniem związanym z projektowaniem, budowaniem i wdrażaniem systemów klasy ERP. Posiada rozległą wiedzę zarówno techniczną jak i funkcjonalną specjalizując się w obszarze łańcucha dostaw.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?