Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W tej części przyjrzymy się grupie narzędzi deweloperskich z różnych obszarów – UX/UI, aplikacji, baz danych, również w kontekście rozgraniczenia na systemy on premise, cloud i hybrid. Czy chmura wchłonie wszystko?

Spis treści:

1. Wstęp

2. Indeks skrótów

Część I

 1. SAP HANA Cloud Platform (HCP) vs. SAP Cloud Platform
 2. Środowiska i narzędzia deweloperskie (/administracyjne)
  1. Cloud czy on-premise
  2. SAP HANA Studio/Eclipse
  3. Rodzina narzędzi typu Web IDE
   1. SAP Web IDE
   2. SAP HANA Web-based Development Workbench
   3. SAP Web IDE for HANA
   4. SAP Web IDE Full-stack
  4. SAP Design Studio (oraz SAP Lumira, SAP Lumira Discovery, SAP Lumira Designer)
  5. Źródła

Część II

 1. HANA vs. HANA DB vs. HANA Platform
  1. Źródła
 2. XS vs. XSA/HDI
  1. Wstęp
  2. Extended Application Services Classic (XS lub XSC)
  3. Extended Application Services Advanced (XSA) + HDI
  4. HDI (HANA Deployment Infrastucture)
  5. Cloud Foundry
  6. Źródła
 3. S/4HANA, C/4HANA, BW/4HANA (x/4HANA)
 4. SAP BW
  1. Źródła
 5. BW on HANA, BW powered by HANA, BW/4HANA
  1. Źródła (i auto-źródła)
 6. Embedded BW
  1. Źródła
 7. S/4HANA Embedded Analytics

Część III

 1. Virtual Data Model (VDM)
 2. HANA Native Views (HANA Views, HANA Information Views)
  1. Attribute View
  2. Analytic View
  3. Calculation View
  4. SAP HANA Live
  5. SAP HANA Live Browser
  6. Źródła
 3. Core Data Services (CDS)
  1. Wstęp
  2. ABAP CDS vs. HANA CDS
  3. Źródła

3. SAP HANA Cloud Platform (HCP) vs. SAP Cloud Platform (CP)

W dużym skrócie, (H)CP to platforma (Platform-as-a-Service, PaaS) w chmurze, oferująca szerokie spektrum usług – aplikacyjnych, analitycznych, integracyjnych, bazodanowych. Definicji i możliwości platformy nie będę zgłębiał – jest tego dużo w Sieci. Przyglądając się poczynaniom SAP-a (migracja narzędzi do chmury, roadmap dla Lumira Discovery, etc.), Cloud Platform wydaje się być docelową platformą dla większości „końcowych” operacji na danych (raporty, analizy, predykcje, aplikacje, dashboardy i wiele innych). Co do nazw widocznych w nagłówku, bo tu rzeczy sedno – czy są to różne produkty? HCP było pierwotną nazwą, w związku z silnym powiązaniem z HANA Platform (zakres usług jak i siła samej marki HANA). W związku z ewolucją HCP i rozszerzaniem możliwości („beyond HANA”), w lutym 2017 nazwa została zmieniona na SAP Cloud Platform. Tak więc jest to ten sam produkt, na różnych etapach rozwoju.

SAP Cloud Platform
Ryc. 1 SAP Cloud Platform

Źródło: SAP Cloud Platform – New Name or New Product? https://blogs.sap.com/2017/02/27/sap-cloud-platform-new-name-or-new-product/

4. Środowiska i narzędzia deweloperskie (/administracyjne)

4.1. Cloud czy on-premise

Przy rozpatrywaniu narzędzi na początku pojawiają się 2 główne pytania:

 1. Nad czym mamy pracować?

Tutaj jest kilka „głównych” opcji:

 • Administracja/modelowanie BW
 • Administracja/modelowanie HANA (DB, natywny model danych)
 • Aplikacja na platformie HANA (frontend; backend; (JS) XS czy (JS, C++, JEE) XSA)
 • ABAP
 • Aplikacja UI5/Fiori
 • Aplikacja full-stack (UI, logika po stronie serwera, baza danych)
 • Inne (wiele)
 1. Jaki jest system, na którym ma być tworzone rozwiązanie?
 • Czy jest to system w chmurze (cloud) czy on-premise, a może opcja hybrydowa?
 • Czym właściwie jest ten system (CP, ERP, BW, HANA Platform, inny)?

Różne potrzeby, rożne środowiska, o tym niżej.

4.2. SAP HANA Studio/Eclipse

SAP HANA Studio oraz Eclipse (wraz z dodatkami rozszerzającymi, m.in. SAP HANA Tools), są tożsame pod względem funkcjonalności i wyglądają niemal jednakowo, jednak trzeba zwrócić uwagę, że nie jest to ten sam produkt, (czyli ==, ale nie ===).

Obydwa narzędzia bazują na platformie Eclipse. Logiem SAP HANA Studio jest HANA Studio Icon - Mały Glosariusz SAP (część I), a Eclipse’a: Eclipse Icon - Mały Glosariusz SAP (część I).

Eclipse + HANA Tools jest błędnie nazywane HANA Studio.

Różnica polega na metodzie instalacji środowiska. Zacytuję odpowiedź Thomasa Junga w tej kwestii w jednym z wątków na forum SAP, która bardzo dobrze opisuje tę kwestię:

The benefits of one over the other only has to do with the installation/update process.  Some developers already have Eclipse installed for other tooling, for instance Java development.  Therefore its nice for them to be able to add the HANA Studio tools into that existing Eclipse installation and not have a separate IDE. (…) On the other hand, some organizations like the HDBSetup type installation of the standard HANA Studio installer.  This way one complete installation can be pushed via a software download mechanism like Microsoft SMS.

Eclipse/HANA Studio oferuje szeroką gamę możliwości:

 • ABAP (ABAP Development Tools)
 • BW (Modeling Tools for SAP BW/4HANA and SAP BW powered by SAP HANA)
 • Cloud (SAP Cloud Platform Tools)
 • Cloud Integration (SAP Cloud Platform Integration Tools)
 • HANA (SAP HANA Tools; modelowanie i administracja)
 • IdM (SAP Identity Management Configuration Lifecycle Tools)
 • SAPUI5 (UI Development Toolkit for HTML5)

Obecnie, w większości przypadków jest to już narzędzie „przestarzałe” (deprecated), szczególnie w kontekście rozwiązań Cloud i UI oraz modelowania HANA. SAP zaleca korzystanie z najnowszych webowych wersji narzędzi (Web IDE, Web IDE for HANA, Web IDE Full-stack).

Eclipse jest natomiast głównym środowiskiem deweloperskim dla systemów BW powered by HANA oraz BW/4HANA.

4.3. Rodzina narzędzi typu Web IDE

Pierwszymi narzędziami webowymi do pracy z aplikacjami SAP i platformą HANA było SAP Web IDE (aplikacje SAP UI5/Fiori) oraz SAP HANA Web-based Development Workbench (natywne modele danych (widoki) i aplikacje (XS) na platformie HANA). Zamysł był prosty – dostęp do środowiska w łatwy sposób, z każdego miejsca, bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania; większa kontrola nad narzędziem (możliwe częstsze aktualizacje). Skoro platforma jest w chmurze, to narzędzie niech również będzie w chmurze. Następnie, w związku ze zmianą w platformie HANA, czyli przejściem z architektury XS na XSA, pojawiła się kolejna wersja drugiego z powyższych interfejsów, czyli SAP Web IDE for HANA. Obecnie (10.2018) strategią SAPa jest połączenie funkcjonalności wszystkich narzędzi webowych w jedno, o nazwie SAP Web IDE Full-Stack.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre z  narzędzi dostępne są tylko w ramach Cloud Platform (Web IDE, Web IDE Full Stack), a inne dostępne wraz z systemem on-premise (HANA => SAP Web IDE for HANA).

Poniżej kilka perspektyw:

 

4.3.1.   SAP Web IDE

Początkowo SAP Web IDE nazywane było River RDE (Rapid Development Environment), jednak nazwa ta nie utrzymała się długo. Jest to środowisko developerskie (web-based) do tworzenia aplikacji SAP Fiori oraz SAPUI5 na SAP Cloud Platform (niegdyś HCP).

4.3.2.   SAP HANA Web-based Development Workbench

Jest to środowisko developerskie (web-based) do tworzenia aplikacji w architekturze XS (XSC). Umożliwia edycję zarówno artefaktów bazodanowych, jak również obiektów aplikacyjnych frontend (html, css, js) i skryptów backend (JavaScript – XS Engine). Jest alternatywą dla HANA Studio do tworzenia aplikacji w architekturze SAP HANA XS.

4.3.3.   SAP Web IDE for HANA

Jest to następca SAP HANA Web-based Development Workbench. Umożliwia tworzenie aplikacji w architekturze XSA/HDI, czyli m.in. większą elastyczność i szersze spektrum możliwości dla aplikacji server-side (JavaScript – XS, Node.js, C++, JavaEE).

4.3.4.   SAP Web IDE Full-stack

Narzędzie w chmurze, łączące możliwości SAP Web IDE oraz SAP Web IDE for HANA. Jest to narzędzie docelowe, które SAP planuje rozwijać. Konsolidacja narzędzi ma zakończyć się pod koniec roku 2018 (link).

4.4. SAP Design Studio (oraz SAP Lumira, SAP Lumira Discovery, SAP Lumira Designer)

SAP Design Studio to narzędzie do pracy w innym świecie, niż powyższe – dotyczy bowiem świata BO (Business Objects) i BI Platform. Umieszczam tutaj opis narzędzia ze względu na to, że przeglądając wątki na forum SAPa, znalazłem kilka dotyczących porównania HANA Studio i Design Studio, które to narzędzia służą zupełnie innym celom.

SAP Design Studio umożliwia tworzenie efektownych dashboardów, aplikacji i wizualizacji, do prezentacji i analizy danych. Podobnie jak w przypadku HANA Studio/Eclipse, można zainstalować wersję standalone lub dodatek do Eclipse. Źródła danych mogą być zarówno offline (np. plik csv) lub online (widoki natywne HANA, BEx Queries, obiekty typu InfoProvider z systemu BW, BO Universe). SAP Design Studio umożliwia publikację raportów do platformy BI (BI Platform) i udostępnianie ich szerokiej grupie odbiorców, oraz tzw. interoperability z narzędziem Analysis for Office.

Wraz z Design Studio (do zastosowań bardziej zaawansowanych), współistnieje narzędzie SAP Lumira (1.x) – do tzw. self-service BI, czyli tworzenia prostszych aplikacji biznesowych, np. przez użytkowników kluczowych. Kolejną wersją obu produktów, integrującą je w jedną koncepcję, jest SAP Lumira 2.0. Zachodzi zależność:

 • SAP Design Studio => SAP Lumira Designer (2.x)
 • SAP Lumira (1.x) => SAP Lumira Discovery (2.x)

Od wersji 2.0, współpraca pomiędzy deweloperami (Designer) i użytkownikami biznesowymi (Discovery) może być zacieśniona, ze względu na to, że narzędzia te ze sobą „rozmawiają”, a konkretniej – potrafią wykorzystać tę samą strukturę bazową (pliki) do pracy. Ich funkcje są nieco inne, ale zamysł jest taki, żeby deweloper mógł wzbogacić to, co zostanie stworzone w Discovery.

Najnowsze informacje donoszą, iż SAP zmienił roadmapę dla SAP Lumira Discovery, wskazując SAP Cloud Analytics jako preferowane narzędzie dla Data Discovery.
Dla budowy aplikacji i dashboardów klasy enterprise, SAP Lumira Designer wciąż pozostaje na miejscu. Warto jednak zauważyć, że pojawiła się analogiczna opcja w chmurze (Application Design) i zapewne kiedyś przejmie ten obszar.

4.5. Źródła

Na dzień 10.01.2019.

5/5 ( głosy: 3)
Ocena:
5/5 ( głosy: 3)
Autor
Avatar
Bartosz Kurowski

Konsultant i deweloper SAP BW/HANA z nutą ABAPa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Cześć Bartosz, świetna robota. Właśnie potrzebuję przekrojowego porównania i wyjaśnienia poglądowego wszystkich opisanych w Twoim blogu elementów. Strzał w dziesiątkę!

  1. Cześć,
   Cieszę się, że materiał jest pomocny. Sam miałem sporo zagwozdek z wyjaśnianiem niektórych tematów, bo bywa to dość zawiłe.
   Zwróć uwagę na to, że informacje są z 2019.
   Sporo rzeczy mogło się pozmieniać.
   Warto spojrzeć np. na roadmapę SAPa.
   B

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?