Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W dzisiejszym, cyfrowym świecie informacje odgrywają kluczową rolę. Zarówno osoby prywatne jak i firmy potrzebują niezawodnych źródeł informacji o innych ludziach i organizacjach. Tu właśnie wkracza OSINT – Open Source Intelligence, czyli technika pozyskiwania informacji z dostępnych publicznie źródeł.

W artykule przyjrzymy się bliżej narzędziom, które można wykorzystać do efektywnego gromadzenia informacji dzięki OSINT.

Czym jest OSINT?

Open Source Intelligence to proces zbierania, analizy i wykorzystywania informacji, które są publicznie dostępne. Może obejmować wszelkie dane, które da się znaleźć w Internecie. Należą do nich:

  • dane społecznościowe,
  • artykuły prasowe,
  • raporty,
  • blogi,
  • fora dyskusyjne,
  • a nawet publiczne rekordy.

OSINT do realizacji zadań wykorzystuje powszechnie znane i popularne strony, których zapewne używacie na co dzień. Wskazuje to na ich dużą dostępność i niski próg wejścia. Liczba narzędzi jest naprawdę ogromna. Możecie ją podejrzeć na stronie OSINT. W celu łatwiejszej nawigacji są podzielone na przejrzyste kategorie i podkategorie.

Wybrane narzędzia OSINT

Tak jak wcześniej wspomniałem, dostępnych narzędzi jest naprawdę wiele. Tu przestawię te najbardziej powszechne.

Wyszukiwarki internetowe

Popularne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing czy DuckDuckGo, są podstawowym narzędziem OSINT. Mogą być wykorzystywane do znalezienia informacji o osobach, firmach, produktach czy wydarzeniach. Google oferuje również zaawansowaną wyszukiwarkę, która jest mało znana i może dostarczać dodatkowe wyniki wyszukiwania.

Wyszukiwanie zaawansowane w narzędziu Google’a
Ryc. 1 Wyszukiwanie zaawansowane w narzędziu Google’a

Media społecznościowe

Platformy, takie jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram, to bogate źródło informacji o osobach i firmach. Przeszukiwanie publicznych profili, postów czy komentarzy może dostarczyć cennych danych. Osoba chcąca je pozyskać może np. dołączyć do tych samych grup dyskusyjnych, a następnie sprawdzić dodane przez nas komentarze, przynoszące wiele informacji, na które być może sami nie zwracamy uwagi. Dodatkowo, portale społecznościowe zawierają również nasze zdjęcia, z których można wyciągnąć wiele informacji.

Metadane

Zdjęcia udostępniane na Instagramie mogą zawierać metadane, takie jak:

  • informacje o aparacie i ustawieniach,
  • datę i godzinę utworzenia zdjęcia,
  • a także dane geograficzne, jeśli lokalizacja była włączona podczas robienia zdjęcia.
Screen z programu Exiftool – to tylko niewielka część pozyskanych danych
Ryc. 2 Screen z programu Exiftool – to tylko niewielka część pozyskanych danych

Wyszukiwanie po obrazie

Wyszukiwarki pozwalają na wyszukiwanie za pomocą obrazu. Różne narzędzia potrafią dać różne wyniki wyszukiwania, co zaś pozwala na zebranie wielu informacji. Takie wyszukiwanie oferuje Google Images, TinEye, Yandex czy Bing Visual Search.

Bardziej zaawansowane wyszukiwanie oferuje PimEyes. To narzędzie, które przeszukuje Internet w celu znalezienia zdjęć zawierających konkretne twarze. PimEyes działa na zasadzie odwrotnego wyszukiwania obrazów przy użyciu technologii rozpoznawania twarzy. Tu wystarczy wrzucić 2-3 zdjęcia twarzy, aby odnaleźć inne zdjęcia w Internecie.

Warto podkreślić, że pimeyes.com jest płatnym narzędziem, jednak dostępny jest miesięczny plan, który kosztuje około 150 zł, co czyni go stosunkowo dostępnym dla użytkowników.

PimEyes – wyszukiwanie konkretnych twarzy
Ryc. 3 PimEyes – wyszukiwanie konkretnych twarzy

Narzędzia monitorowania mediów społecznościowych

Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają monitorowanie mediów społecznościowych w celu śledzenia określonych słów kluczowych, tagów czy nazwisk. Dzięki nim można na bieżąco przeszukiwać informacje związane z danymi osobami lub firmami. Do takich rozwiązań należą: Socialbakers, Brand24, HootSuite, Tweet Binder, Union Metrics i wiele innych.

Narzędzia do analizy sieci społecznościowych

Te narzędzia pozwalają na analizę sieci społecznościowych, takich jak Twitter czy LinkedIn, w celu odkrycia powiązań między osobami, firmami czy grupami. Znając je, dużo łatwiej wyciągnąć wnioski o konkretnych osobach.

Publiczne bazy danych

Istnieje wiele publicznych baz danych, takich jak rejestry handlowe, bazy adresowe czy bazy danych publicznych. Korzystając z tych źródeł, można znaleźć informacje o firmach m.in.: dane rejestracyjne, dane kontaktowe czy informacje finansowe.

Narzędzia do monitorowania ruchu sieciowego

Niektóre narzędzia pozwalają na monitorowanie ruchu sieciowego w celu śledzenia aktywności danego adresu IP lub domeny. Mogą być przydatne w identyfikowaniu źródeł informacji i w analizie działalności online.

Wnioski

OSINT, czyli Open Source Intelligence, jest niezwykle przydatnym narzędziem do pozyskiwania informacji o osobach i firmach. Dzięki wykorzystaniu dostępnych publicznie źródeł, takich jak wyszukiwarki internetowe, media społecznościowe czy publiczne bazy danych, można gromadzić cenne informacje, które mogą mieć znaczenie w różnych kontekstach – od analizy rynku do badania kandydatów podczas procesu rekrutacyjnego.

Warto jednak pamiętać, że OSINT powinien być stosowany zgodnie z prawem i etyką. Niezależnie od celu, zawsze należy zachować ostrożność i przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących ochrony prywatności oraz gromadzenia danych.

Ostatecznie, umiejętność korzystania z narzędzi OSINT może okazać się nieoceniona w dzisiejszym, skupionym na informacji świecie, umożliwiając nam lepsze zrozumienie rzeczywistości, w której żyjemy oraz podejmowanie bardziej świadomych decyzji.

5/5 ( głosy: 4)
Ocena:
5/5 ( głosy: 4)
Autor
Avatar
Kacper Kosiński

Swoją przygodę ze wsparciem użytkowników w branży IT rozpoczął ponad 2 lata temu w Sii. Aktualnie rozwija się w obszarze administrowania infrastrukturą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?