Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Już od kilku miesięcy wiadomo, że coraz większymi krokami zbliża się premiera nowej wersji Microsoft SharePoint. Pierwsze informacje na jej temat zostały przedstawione już w maju tego roku i od tamtej pory całkiem sporo udało się nam dowiedzieć.
Co więcej, od końca sierpnia tego roku każdy użytkownik ma możliwość testowania nowych funkcjonalności, a to wszystko dzięki dostępnej publicznie wersji Preview. Czego możemy więc spodziewać się po wersji oznaczonej 2016?

W jakie obszary celuje nowa wersja?

 

sharepoint_server_2016

Zacznijmy od tego, na jakich obszarach skupili się twórcy, aby nowa wersja Microsoft SharePoint jak najlepiej odpowiadała potrzebom rynku. Po pierwsze, możemy mówić o produkcie jeszcze bardziej nastawionym na użytkownika niż miało to miejsce do tej pory. Przykładem na to może być chociażby zastosowanie interfejsów odpowiednich dla urządzeń mobilnych, które zagwarantują jeszcze łatwiejszy i szybszy dostęp do stron czy dokumentów. Idąc dalej, cały czas mamy do czynienia z trwającym globalnie trendem chmury, co widać w rozwoju samego SharePointa, jak i usług Office 365. Nowa wersja rozmazuje granice pomiędzy tymi produktami, dzięki czemu użytkownikowi coraz trudniej będzie zauważyć moment przejścia pomiędzy rozwiązaniem on-premise a tym znajdującym się w chmurze. Ostatni obszar, na którym skupili się inżynierowie z Redmond dotyczy sposobu zarządzania i monitorowania wszystkiego, na czym pracujemy korzystając z SharePointa. Pojawiły się ciekawe narzędzia ochrony i analizy danych, a także sposoby definiowania własnych polityk dotyczących chociażby dokumentów.

Przejdźmy zatem do konkretów.

Coraz bardziej w chmurach

Jak już wspomniano wcześniej, nowa wersja rozmazuje granicę pomiędzy rozwiązaniami on-premise a chmurą. Zmiany zaczynają się już w samym interfejsie użytkownika. Jest on niemal identyczny jak ten znany z Office 365, a to za sprawą pojawienia się takich elementów, jak na przykład App Launcher. Nie ma również znaczenia, w którym rozwiązaniu znajdują się strony, które obserwujemy, gdyż ostatecznie i tak pojawią się w jednym miejscu. Zmianie uległo też przekierowanie OneDrive, dzięki czemu kliknięcie przeniesie nas teraz do Office’a 365, zamiast tradycyjnie do witryny rozwiązania on-premise. Największa zmiana dotycząca rozmycia wspomnianej granicy dotyczy przeszukiwania naszego SharePointa. Dzięki Hybrid Cloud Search będziemy w stanie za pomocą jednego zapytania z poziomu Office 365 dostać odpowiedź zarówno z chmury, jak i rozwiązania on-premise.

Infrastruktura i wydajność

Bardzo ciekawych zmian możemy spodziewać się w kwestii infrastruktury i wydajności. Pierwszą z nich jest wprowadzenie specjalnych ról dla serwerów w farmie. Konfigurując każdy z nich jesteśmy w stanie już na początku wybrać, czy będzie odpowiadał za front-end, aplikacje, cache, czy za wyszukiwanie. Oczywiście nadal istnieje możliwość indywidualnego wyboru serwisów, które chcemy uruchomić w ramach danego serwera. W nowej wersji SharePointa ilość paczek potrzebnych do aktualizacji została znacznie ograniczona. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie potrzeby wysyłania dużych ilości danych, a co więcej, ani na chwilę nie wyłączymy z użytku serwera, co w przypadku SharePointa jest bardzo ważne. Poprawiono również niektóre limity związane chociażby z dokumentami i w nowej wersji będzie można zamieścić na naszej witrynie plik o maksymalnej wielkości 10 GB. Ostatnią z istotnych zmian dotyczących wydajności jest znaczne przyspieszenie procesu tworzenia stron. Dzięki wykorzystaniu szablonów na poziomie bazy danych, zbudowanie nowej zajmuje dosłownie sekundę! Dla porównania, w SharePoint 2013 ta sama operacja trwała do 40 sekund.

Pozostałe nowości

2W nowej wersji znajdziemy również kilka ciekawych narzędzi, które ułatwią nam codzienną pracę. Przykładem takiego rozwiązania jest funkcjonalność Durable Link. Dzięki niej zmiana nazwy pliku czy nawet jego przeniesienie w inne miejsce nie wpłynie na dostęp z wygenerowanych wcześniej łącz. Będzie to korzystne w wielu codziennych sytuacjach, kiedy na przykład już wysłaliśmy klientowi link, a po jakimś czasie uznaliśmy, że dokument powinien być w innym miejscu. Jak już wspomniano wcześniej, zmian doczekał się również interfejs użytkownika. Poza ujednoliceniem go z tym znanym z Office 365, wprowadzono również skalowalne elementy dedykowane dla urządzeń mobilnych. Jest to bez wątpienia odpowiedź na zapotrzebowania użytkowników, którzy nawet w drodze na spotkanie będą mogli szybko odnaleźć się na swojej witrynie SharePoint z poziomu tabletu czy smartfona. Ciekawą nowością w nowej wersji jest również Compliance Center. W dużym skrócie: jest to jedno miejsce, z poziomu którego możemy tworzyć polityki zawartości naszej witryny i stosować je dla całego środowiska.

Podsumowanie

Spoglądając w kierunku kolejnych informacji pojawiających się na temat nowej wersji SharePointa, nie sposób zarzucić Microsoftowi brak odpowiedzi na zapotrzebowania użytkowników. Nie mamy z pewnością do czynienia z radykalnymi zmianami w podejściu do tego produktu, a raczej z ulepszeniami, które pozytywnie wpłyną na naszą codzienną pracę. Dzięki takiej polityce na pewno duża część użytkowników rozważy migrację do najnowszej wersji, a okazja do tego powinna pojawić się już w pierwszej połowie 2016 roku, na kiedy to planowana jest premiera SharePoint 2016.

Gdzie warto zajrzeć

• http://en.share-gate.com/blog/whats-new-in-sharepoint-2016
• https://blogs.office.com/2015/08/24/announcing-availability-of-sharepoint-server-2016-it-preview-and-cloud-hybrid-search/
• https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt346121%28v=office.16%29.aspx

Ocena:
Autor
Avatar
Jakub Hossa

SharePoint developer w Sii. Były uczestnik programu Microsoft Student Partners i ex-lider Rzeszowskiej Grupy .NET. Kilkukrotny finalista Microsoft Imagine Cup. Entuzjasta nowych technologii, startupów i programowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?