Testing

Podstawy Tosca Commander

29 kwietnia, 2019 0
Podziel się:

Testowanie zawsze jest wyzwaniem – nie tylko gdy pojawia się nowe oprogramowanie do poznania, nowe kontrolki czy logika, ale także przechodzi się sprawdzian z projektowania rozwiązań pasujących do danego softu. Idealne rozwiązanie nie powinno zawierać jedynie skryptów sprawdzających podstawowe funkcjonalności, ale powinno także wspierać prezentowanie schematu danych wejściowych, uruchamianie testów, czy zawierać niezbędne wymagania i ryzyka. Testowanie weryfikuje poprawność działania oprogramowania i dostarcza informacji na jego temat, dlatego wybrane przez nas narzędzie powinno jak najlepiej wspierać nasze działania. Powinno być nie tylko intuicyjne, ale także pomóc nam łatwo rozwijać i modyfikować utworzone przez nas testy. Jednym z takich narzędzi jest Tosca, narzędzie firmy Tricentis. Tricentis Tosca łączy wiele aspektów testowania oprogramowania (projektowanie przypadków testowych, automatyzację testów, projektowanie i generowanie danych testowych oraz analizy) w celu testowania GUI i API z perspektywy biznesowej. Dwie najczęściej używane technologie stosowane w Tosca, są związane z testowaniem opartym na modelach i testowaniem opartym na ryzyku. Tosca w porównaniu z innymi narzędziami jest dość łatwa do zrozumienia i obsłużenia. Widać to m.in. w graficznym interfejsie użytkownika, który jest przyjazny i przejrzysty, dość łatwo się po nim nawiguje.
W tym artykule zapoznamy się pokrótce z Tosca oraz z jej możliwościami.

Krótko o Tosca

Tosca jest głównym produktem firmy Tricentis założonej w 2007 roku w Wiedniu. Sama Tosca jest kompleksowym narzędziem obsługującym m.in. testy GUI, API, testowanie aplikacji mobilnych, nagrywanie i symulowanie serwisów, identyfikowanie i zarządzanie danymi testowymi, wykonywanie testów obciążających czy zapewnianie wysokiej jakości danych podczas testowania hurtowni danych.

Model-based Test Automation

Model-based Test Automation

Oparta na modelach automatyzacja testów, ma na celu umożliwienie każdemu, od programistów po ekspertów biznesowych, przyczynienie się do rozwoju tychże testów, a także wyeliminowanie obciążeń konserwacyjnych. Skanowanie aplikacji pomaga tworzyć czytelne dla biznesu modele zawierające techniczne informacje, dzięki którym można szybko tworzyć przypadki testowe. Te modele przypominają klocki, z których buduje się bloki, które mogą być używane w wielu testach, a każdy test może je odpowiednio zmodyfikować tak, aby dane wprowadzane były adekwatne do testowanej funkcjonalności. Tosca rozpoznaje technologię, w jakiej stworzone jest dane rozwiązanie, a ponieważ obsługuje ich ponad 150 – automatyzacja jest możliwa dla niemalże każdego napotkanego produktu – od stron internetowych, przez smartfony, po bazy danych czy API. Niezależnie od napotkanych technologii zasada działania z Tosca jest taka sama. A ponieważ opieramy się na modelach, które są łatwe w utrzymaniu i w modyfikowaniu, to eliminacja błędów czy dostosowanie modelu do zaprojektowanego rozwiązania jest banalnie proste.

Tosca pomaga także m.in. w zarządzaniu danymi testowymi, czy w symulowaniu środowiska, kiedy nie jest ono dostępne. Analizowanie ryzyka związanego z testami, zarządzanie nimi, raportowanie czy integracja np. z JIRA czy JENKINSEM także jest dostępne w Tosca Commander. Symulowanie zachowania zależnych systemów czy środowisk, które są ciężkie do skonfigurowania czy testowania, także należy do zalet Tosca. Ten aspekt usuwa największą barierę w testach integracji, co udowadnia, że jest to pełnowartościowa platforma do tworzenia rozwiązań testowych / biznesowych.

Tosca Commander jest inspirowana Windows Explorerem, gdzie każdy obiekt jest ukazany w hierarchii drzewa. Tosca posiada przyjazny i czytelny układ obszaru roboczego. Jak pokazuje grafika poniżej, każdy element czy widok jest zaprojektowany w nowoczesny i prosty sposób, dzięki czemu praca z Tosca staje się przyjemnością.

 

Tosca Commander Window

Okno Tosca Commander

Title bar wskazuje na obecnie używany obszar roboczy. Zawiera także dostęp do szybkiego paska narzędzi, gdzie znajdziemy opcje do zapisania zmian czy ich cofnięcia. Menu – zaprojektowane w formie wstążek składa się z kilku zakładek, które umożliwiają dostęp do odpowiednich funkcji. Zależnie od kontekstu z którym aktualnie pracujemy, niektóre z nich są włączone lub wyłączone.

Status bar – pokazuje aktualną akcję, którą wykonuje Tosca. Przejrzysty układ zakładek pozwala na łatwe nawigowanie po niezbędnych w czasie pracy obszarach, zaś widok detali na szybką weryfikację poprawności naszych działań.

Praca z Tosca opiera się na 6 głównych sekcjach: TestCaseDesign, Modules, TestCases, ExecutionList, Reports i Requirements. Są one ze sobą połączone, zatem dokonanie zmiany w jednym miejscu powoduje zmiany wszędzie tam, gdzie występuje dana funkcjonalność czy kontrolka. Modules zawiera moduły – a więc modele, które są techniczną reprezentacją naszej testowanej aplikacji. TestCaseDesign prezentuje macierz danych, które będą używane w testach. TestCases zawiera omawiane testy, szablony, biblioteki. ExecutionLists jest listą testów, które mają być wykonywane w odpowiednim czasie, odpowiednią liczbę razy etc. Reports prezentuje wyniki egzekucji testów. Requirements zawiera wymagania a także pokazuje ryzyko związane z odpowiednimi testami zależnie od ich wartości, ważności. Każda z sekcji zostanie omówiona szczegółowo w kolejnych wpisach.

Main modules

Główne moduły w podstawowej pracy z Tosca

Każda z sekcji zostanie omówiona szczegółowo w kolejnych wpisach.
Mam nadzieję, że tym krótkim słowem wstępu udało mi się Ciebie zachęcić do skorzystania z Tosca w swoich planach testowych. Ten krótki opis pokazuje jej potencjał oraz  zapewnia o wysokojakościowych rozwiązaniach dla danych oprogramowań. Kolejne wpisy szczegółowo omówią każdą sekcję z osobna oraz pokrótce pokażą jak stworzyć i zaprojektować pełen plan działania dla przykładowego produktu, jakim będzie strona internetowa.

 


Chcesz lepiej zrozumieć aplikacje i systemy, które testujesz? Dołącz do ModernTester, poznaj najpotrzebniejsze narzędzia, frameworki oraz języki programowania i ćwicz na specjalnie przygotowanych środowiskach testowych: Platforma e-learningowa ModernTester

 

Kategorie: Testing
Paulina Łojszczyk
Autor: Paulina Łojszczyk
W Sii pracuję od niemalże 5 lat, moją specjalizacją są testy aplikacji mobilnych. Ponadto zajmuję się także poznawaniem i rozwijaniem testów w narzędziu Tosca. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą rocznej Hani.

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości

    Zostaw komentarz