Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W artykule skupimy się na ważnym aspekcie zarządzania projektami, jakim jest wybór odpowiedniego rodzaju projektu w Jira. Determinuje to, czy będziemy mieć potencjalne problemy z kierowaniem nim i decydowaniem o zmianach w przyszłości. Przy okazji warto od razu wspomnieć, że projekty typu team-managed są dostępne tylko w Atlassian Cloud.

Zanim Administrator utworzy projekt, należy zastanowić się, czy chcesz samemu (z zespołem) zarządzać projektem, czy też tylko Jira Administrator ma mieć możliwość wprowadzania zmian w projekcie. Warto również sprawdzić, czy w Twojej organizacji jest dostępna opcja kreowania projektów zarządzanych przez zespół. Z różnych względów może istnieć takie ograniczenie.

Aby dokonać przemyślanego wyboru, ważne jest poznanie różnic pomiędzy dostępnymi rodzajami projektów. Pamiętaj, że podstawowe funkcjonalności pozostają te same, jednak warto poznać powody, dla których te typy są stosowane.

Projekty zarządzane przez zespół czy przez organizację?
 Ryc. 1 Projekty zarządzane przez zespół czy przez organizację?

Czym są projekty team-managed i company-managed?

Najpierw wyjaśnijmy, co oznacza pojęcie team-managed projects. Funkcjonalność ta pojawiła się w 2018 roku jako Next-Generation Jira Projects w Atlassian Cloud (w skócie Next-Gen). W swoim zamierzeniu umożliwia zespołom szybkie rozpoczęcie pracy z pełną możliwością wprowadzania zmian bez konieczności posiadania uprawnień Jira Administratora. Sama nazwa typu projektu Next-Gen była dość myląca dla użytkowników, dlatego w 2021 została zmieniona na team-managed projects. Równocześnie company-managed projects zastąpił nazwę „classic projects”.

Cechy wspólne i różnice

Team-managed project jest dedykowanym zespołom, które chcą używać i administrować swoim projektem z pełną kontrolą konfiguracji, bez zaangażowania Jira Administratora. Należy zauważyć, że dostosowywanie projektu jest niezwykle proste i może być wygodne dla tych teamów, które dopiero rozpoczynają pracę z Jira lub zwinnymi metodykami (np. Scrum, Kanban).

Elementy konfiguracji, jak np. nowo utworzone zgłoszenia czy statusy, zapisywane są w ustawieniach projektu. Oznacza to również, że trudniej jest „zepsuć” konfigurację instancji. Natomiast w company-managed project do tego typu zadań potrzebny jest Jira Administrator. Wynika to z tego, że ustawienia mogą być współdzielone z innymi projektami.

Jednym z głównych zastosowań współdzielenia ustawień jest możliwość tworzenia wspólnych zestawów workflow, statusów i rodzaju zgłoszeń dla różnych projektów. Na przykład, jeśli organizacja ma kilka projektów związanych z rozwojem oprogramowania, może stworzyć wspólny zestaw schematów i procesów dotyczących testowania, które będą dostępne dla wszystkich projektów. W ten sposób, zespoły nie muszą tworzyć tych samych zadań dla każdego projektu, co pozwala na oszczędność czasu i zwiększenie efektywności. Innymi słowy – w klasycznym projekcie ustawienia mogą być globalne i zarazem utrzymywane przez Jira Administratorów.

Dodatkowo, sposób ustawienia uprawnień w projekcie team-managed jest w pewien sposób ograniczony. Domyślnie mamy dostępne 3 role:

  • Administrator,
  • Member,
  • Viewer.

Natomiast poziomy dostępu do projektu posiadają dość prosty schemat:

  • otwarty (open) – każdy może przeglądać, tworzyć zadania oraz je edytować,
  • ograniczony (limited) – możliwość przeglądania i komentowania bez możliwości edycji,
  • prywatny (private) – tylko Jira Administratorzy i użytkownicy dodani do projektu mają możliwość pracy nad zadaniami.
Poziomy dostępu do projektu w Jira
Ryc. 1 Poziomy dostępu do projektu w Jira

Warto nadmienić, że możliwe jest również tworzenie niestandardowych ról na podstawie listy uprawnień. W tym celu należy w ustawieniach projektu przejść do zakładki -> Access, a następnie wybrać -> Manage Roles i kliknąć -> Create role.

W przeciwieństwo do klasycznego projektu, w którym nie ma takich ograniczeń, można dowolnie tworzyć poziomy uprawnień w zależności od istniejącej polityki czy procedur dostępu obowiązujących w organizacji.

Należy zwrócić uwagę, że JIRA jest narzędziem o bardzo rozbudowanej funkcjonalności, które pozwala na zarządzanie projektami na wielu poziomach. Jeśli zespół zacznie poznawać pełnię funkcjonalności tego narzędzia i rozwijać się, to bardzo szybko zobaczy ograniczenia wynikające z posiadania team-management projektu.

Czy można zmienić rodzaj projektu z team-managed do company-managed?

Niestety Atlassian nie ułatwia nam zadania, aby zmienić typ z team-managed do company-managed. W większości projektów jest tak, że jeśli utkniesz w jednym typie – zostajesz w nim. Sam producent oprogramowania nie dostarcza narzędzia automatycznej konwersji. 

Do wykonania tej operacji potrzebna jest rola Jira Administratora, która ma globalne uprawnienia do administracji. Samo bycie Administratorem Projektu jest w tym wypadku niewystarczające.

Przy zmianie z team-managed do company-managed musisz pamiętać m.in. o tym, że konieczne będzie utworzenie nowego projektu typu company-managed oraz przeniesienie zgłoszenia, które wybierzesz z poprzedniego projektu. Zwróć uwagę, że będziesz musiał m.in. utworzyć ponownie Custom Fields czy też niestandardowe zgłoszenia.

Kiedy rozważasz zmianę rodzaju projektu, istotne jest dokładne przemyślenie tej decyzji i przygotowanie się na ewentualne trudności, które mogą pojawić się w związku z ograniczeniami dostępności danych i ustawień.

Podsumowanie

Company-managed jest najczęściej wybieranych standardowym rodzajem projektu, który sprawdza się przy wielu zadaniach i środowisku pracy nastawionym na współpracę. Pozwala również na wszystkie zawansowane działania, jakie wynikają z używania ekosystemu Jira. Każda rozwinięta i dojrzała organizacja wybiera właśnie ten typ projektu.

Jednakże wybranie team-managed stwarza okazję do szybkiego rozpoczęcia pracy oraz daje duże możliwości pracy małemu autonomicznemu zespołowi, który nie musi współpracować z innymi teamami.

Warto zwrócić uwagę, że zmiana rodzaju projektu będzie wymagała zaangażowania doświadczonego Jira Administratora, a także, zależnie od złożoności istniejącego zadania, może być czasochłonna.

***

Jeśli interesuje Cię tematyka narzędzi Atlassian i zarządzania projektami, zachęcamy do zapoznania z innymi artykułami naszych ekspertów m.in.:

5/5 ( głosy: 9)
Ocena:
5/5 ( głosy: 9)
Autor
Avatar
Piotr Sturzbecher

Absolwent Informatyki Stosowanej na Wydziale Fizyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, związany z Sii od ponad 7 lat. Aktualnie jest Administratorem rozwiązań Atlassian w Centrum Kompetencyjnym Agile&Atlassian pracującym dla klientów z branży medycznej. Posiada doświadczenie w implementacji i utrzymaniu systemów Atlassian. W wolnym czasie jeździ na rowerze oraz uprawia crossfit.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?