Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Rekrutacje na stanowiska techniczne to nie tylko rozmowa o doświadczeniu zawodowym, preferencjach i planach odnośnie rozwoju kariery. To także sprawdzenie wiedzy kandydata przez eksperta z tej samej branży. Jak przebiegają takie spotkania w Sii? Z jakimi nietypowymi sytuacjami spotkali się sprawdzający? Dlaczego warto zostać jedną lub jednym z nich?

Rola sprawdzającego i rozmowy techniczne

Sprawdzenia, a właściwie rozmowy weryfikacyjne, składają się z pytań dotyczących teorii, jak i praktyki, które się ze sobą bardzo płynnie przeplatają. Poziom poruszanych zagadnień zależy od doświadczenia rozmówcy.

Słowo „rozmowa” jest kluczowe, aby wyjaśnić na czym polega ten proces. Rekrutacja dla wielu osób jest bardzo stresująca, a stres z kolei jest czynnikiem, który utrudnia zaprezentowanie w pełni swojej wiedzy przez kandydata, co w konsekwencji uniemożliwia rzetelną ocenę przez sprawdzającego. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie wprowadzać dodatkowych czynników stresogennych, charakterystycznych dla różnego rodzaju sprawdzianów czy egzaminów, znanych choćby z czasów studenckich. Podczas rozmowy na temat różnych zagadnień technicznych pojawia się pole do dyskusji, która odsłania doświadczenie kandydata.

Dopytuj, zachęcaj do dyskusji, inspiruj

Bardzo często zdarza się, że kandydat ma więcej doświadczenia, niż pokazuje na to jego staż lub ujawniają się rzeczy, których kandydat nie umieścił w CV. „Przeprowadzałeś UAT? Super! Opowiedz mi o tym!”, „Masz doświadczenie we wspieraniu BSA? Rewelacja! To może jeszcze potrafisz czytać/modelować diagramy w UML/BPMN?”. Są też oczywiście sytuacje odwrotne – kandydat z relatywnie dużym doświadczeniem nie posiada takich umiejętności, jakie sugerowałby staż w CV.

Waga zadania

Ocena sprawdzającego w formie pisemnej trafia do osób mniej lub bardziej technicznych, które na jej podstawie podejmują decyzję o zatrudnieniu danego kandydata i jego wynagrodzeniu. To trochę tak jak przekładanie języka technicznego na biznesowy. Sprawdzający musi być w tej kwestii bardzo precyzyjny, aby unikać niejasności i nie pozostawiać pola na własną interpretację.

Trudna sztuka dawania feedbacku

Sztuka dawania feedbacku to jedna z trudniejszych umiejętności, jakie musi posiąść osoba sprawdzająca. Wymaga ona doświadczenia i ekspozycji na wiele scenariuszy tak, aby feedback miał prawdziwe przełożenie. Przede wszystkim trzeba skupić się na faktach, opowiedzieć o mocnych i słabych stronach.

Gdy dostrzeżemy pewne braki, warto zachęcić kandydata do poszerzenia swoich kompetencji, poprzez wskazanie źródeł, które mogą okazać się pomocne w zrozumieniu danego tematu. Każdorazowo staram się inspirować kandydata materiałami, kursami, linkami tak, aby umożliwić aplikantom poszerzenie wiedzy czy nadrobienie braków. Nie raz zdarzyło mi się zaprosić osobę do aplikowania ponownie po przerobieniu materiałów.

Dobra rozmowa weryfikacyjna powinna przynieść korzyści dla obydwu stron! Sam również proszę kandydatów o złożenie feedbacku na temat mój oraz rozmowy, którą odbyliśmy. Jest to dla mnie bezcenna informacja, niezależnie od tego czy jest to opinia pozytywna, czy negatywna, gdyż stanowi to dla mnie punkt odniesienia do podnoszenia jakości rozmów, które mam okazję prowadzić.

Przechodzące koty i dentysta w tle

A czego może się spodziewać sprawdzający podczas rozmowy? Absolutnie wszystkiego!

Zdarzały się sytuacje, w której miałem tak dobrą rozmowę i kontakt z kandydatem, że mój rozmówca zapomniał wyprawić dziecko do szkoły 🙂 Niektórzy kandydaci używają też hermetycznego słownictwa, mają swoje metody nazewnictwa i urocze naleciałości np. lokalna gwara (jestem fanem regionalizmów). Trudno jest wtedy zachować profesjonalizm. Czasem telefon komórkowy kandydata jest znacznie istotniejszą częścią rozmowy od samego sprawdzenia. Przykład: rozmawianie z dentystą w trakcie trwającej rozmowy, wraz ze mną osłupiałym w kamerce na pierwszym planie.

Zdarzają się też zmyślne odpowiedzi typu: “a tego to ni wuja nie wiem”, przy czym to nie wujek pojawił się w tym zdaniu. Byłem również świadkiem gotowania obiadu przez partnera kandydatki podczas rozmowy, zanotowałem wówczas cały proces od siekania mięsa, poprzez obieranie warzyw, aż do etapu gotowania całości. Dzięki niefortunnym ustawieniu kamery przez kandydatkę, moja codzienna dieta jest teraz bogatsza. Przebiegające koty przed kamerą to już standard.

Szkiełko i oko a siła przeczucia

Jednym z trudniejszych doświadczeń w roli sprawdzającego jest aspekt emocjonalny. Nierzadko zdarza się, że oprócz sprawdzenia umiejętności technicznych trzeba jeszcze zweryfikować umiejętności interpersonalne, charakter i podejście do pracy. Miałem na swoich rozmowach technicznych osoby, u których czułem, że ich podejście mogłoby nie współgrać z naszymi projektami czy atmosferą panującą w Sii. Miewam także kandydatów, którzy przejawiają bardzo lekceważące podejście, nawet wobec mojej osoby.

Dlaczego warto być sprawdzającym?

Sprawdzenia techniczne to przede wszystkim ciągły rozwój! Każdy kandydat jest niepowtarzalnym rozmówcą z innym bagażem doświadczeń w projektach, technologiach, czy znajomością firm. To bardzo poszerza horyzonty, inspiruje, daje możliwość poznania ciekawych osób. Umożliwia również nieustanne śledzenie rynku i zmian, pozwala zostać w nieskazitelnej formie z narzędziami i technologiami, które są sprawdzane. Czasem to tylko nowa wtyczka do przeglądarki, czasem autorskie rozwiązanie danej firmy czy inny sposób rozwiązania tego samego problemu, innym razem może być ciekawy kurs, blog, książka. Każdego kandydata zachęcam do złapania kontaktu na Linkedin w celu budowania sieci oraz systemu poleceń.

Realny wpływ na rozwój firmy

Od rozmowy weryfikacyjnej zależy w dużej mierze to, czy będę miał okazję w przyszłości pracować z daną osobą. Bycie sprawdzającym to również większa świadomość i wsparcie swoich Centrów Kompetencyjnych, która zresztą jest bardzo wynagradzająca. Spotykamy i poznajemy osoby, które przeszły rozmowy techniczne i zostały zrekrutowane, mogą pojawić się w naszym życiu, pokoju, czy nawet wspólnym projekcie. Daje mi to niesamowitą siłę i poczucie sprawczości 🙂

Cały trud prowadzenia rozmów technicznych ma ogromną zaletę – nie ma wspanialszego uczucia niż świadomość wpływu na zmianę czyjegoś życia, odnalezienie wśród kandydatów prawdziwych talentów, które później można obserwować w ramach tej samej organizacji. I tego nam wszystkim życzę 🙂

Kto może zostać sprawdzającym?

Sprawdzającym technicznie może zostać każdy pracownik Sii, który ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności zawodowe. Zainteresował Cię ten temat, a nie pracujesz w Sii? Sprawdź oferty i aplikuj! Możesz rozwijać się nie tylko w projekcie i podczas szkoleń – chętnie zaangażujemy Cię również w sprawdzenia kandydatów 🙂

5/5 ( głosy: 17)
Ocena:
5/5 ( głosy: 17)
Autorzy
Avatar
Wojciech Jabłoński

Senior QA z ponad 10-letnim stażem. Doświadczenie zdobywał obejmując stanowiska: QA Leada, Test Managera, trenera, sprawdzającego technicznie kandydatów i mentora dla młodszych stażem testerów. Twórca Akademii Salesforce’a dla testerów – projektu, dzięki któremu pasjonaci IT mogą rozpocząć karierę w branży.

Avatar
Remigiusz Bednarczyk

W Sii pracuję jako Test Development Engineer. Jestem Test Leadem w dwóch projektach związanych z procesowaniem ETL. Na codzień pracuję z zespołami ulokowanymi w USA, Szwajcarii i w Polsce, co wiąże się z wyzwaniami zarówno w komunikacji, jak i ze zwiększonymi oczekiwaniami ze strony klienta. Testowanie oprogramowania jest jednocześnie moją pasją, którą staram się nieustannie rozwijać i dzielić z innymi jako trener techniczny, twórca szkoleń e-learningowych i rekruter. W wolnym czasie angażuję się w rozwój lubelskiej grupy biegaczy Sii, oraz zajmuję się treningiem metodą Hardstyle Kettlebell wg. metody Pavela Tsatsouline'a.

Avatar
Dariusz Buszman

.NET Developer, specjalizujący się w rozwiązaniach desktopowych i mobilnych. Fan technologii związanych z chmurą Microsoft Azure oraz rozwiązań Machine Learning.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?