SAP

Środowisko użytkownika SAP Fiori

24 kwietnia, 2018 0
Podziel się:

SAP Fiori to najnowsza wersja interfejsu użytkownika od SAP zapewniająca jednolite doświadczenia użytkownika podczas korzystania z rozwiązań lokalnych i chmurowych.
Po ponad 20 latach od premiery pierwszej graficznej wersji SAP GUI dla Windows 3.1, SAP dostosował się do współczesnych standardów i w całości przeprojektował nie tylko interfejs użytkownika, ale również zmienił sposób, w jaki użytkownik z niego korzysta.

Podstawy

Filozofia, która przyświecała tworzeniu nowego wrażenia dla użytkownika to Design Thinking – projektowanie aplikacji mając na celu przede wszystkim jakość i komfort użytkowania aplikacji, patrząc z perspektywy użytkownika biznesowego. Ta zmiana w podejściu do procesu tworzenia rozwiązań powoduje, że użytkownik otrzymuje spójne, responsywne i intuicyjne środowisko do wykonywania codziennych zadań. Poprzez przejście na interfejs wyświetlany w przeglądarce i zastosowanie adaptacyjnego interfejsu użytkownika otrzymujemy swobodny dostęp do danych bez względu na zastosowane urządzenie.
Podstawowe filary projektowania, na których opiera się nowa filozofia interfejsu użytkownika (UI) to:

 • Oparty na rolach (Role-based) – w zależności od kontekstu użytkownika i jego obowiązków, każdy użytkownik otrzymuje spersonalizowane środowisko dostosowane do jego potrzeb.
  Przykładowy widok dla handlowca:
  Fiori widok handlowiec e1524213881565 - Środowisko użytkownika SAP Fiori
  Zawiera najważniejsze informacje z jego perspektywy i jest zupełnie odmienny niż na przykład ekran analityka finansowego:
  Fiori widok analityka finansowego e1524213873355 - Środowisko użytkownika SAP Fiori
 • Wspaniałe, czarujące (delightful) – ponieważ to UI tak naprawdę jest odpowiedzialny za interakcję z użytkownikiem, to być jak najbardziej przyjemny i komfortowy w czasie pracy.
 • Spójne (coherent) – niezależnie od roli i wykonywanych zadań, mamy do czynienia z jednym „językiem designu”. To co wydaje się teraz oczywiste, w przypadku wcześniejszego GUI nie do końca miało miejsce.
 • Proste (simple) – z punktu widzenia osoby pracującej z systemem, tutaj widać jedną z największych zmian. Koniec z dziesiątkami zakładek, setkami pól i chaosem na ekranie. Koncentrujemy się na tym, co najważniejsze.
 • Responsywne (adaptive)– niezależnie od urządzenia i miejsca, umożliwia pracę z podobnym, spójnym środowiskiem.

Technicznie nowy interfejs opiera się na bibliotece SAPUI5. Umożliwia ona budowanie produkcyjnych aplikacji internetowych przy użyciu HTML5. Biblioteka wspiera łączenie danych z wieloma modelami (JSON, XML i OData). Równolegle SAP rozwija otwartą wersję OpenUI5 dostępną do darmowego użytku.

W związku z faktem, że Fiori jest nowym domyślnym interfejsem użytkownika dla systemu S/4 HANA nie każdy wie, że może zostać uruchomiony również w starszych wersjach tego systemu, zaczynając od wersji SAP NetWeaver 7.31 SPS 5.

Konfiguracja

Ze względu na drobne różnice w konfiguracji w zależności od systemu, postaram skupić się na głównych krokach prowadzących do udanego uruchomienia Fiori Launchpada (FLP).

 1. Wybór architektury systemowej (Frontend server deployment options).
  Fiori architektura e1524213854636 - Środowisko użytkownika SAP Fiori
  Scenariuszem zalecanym do zastosowań produkcyjnych przez SAP jest wdrożenie Fiori w modelu Central Hub. Scenariusz ten obejmuje uruchomienie SAP Gateway na osobnej maszynie. Oprócz zwiększonej elastyczności i skalowalności, rozwiązanie ma również wadę polegającą na konieczności utrzymywania dodatkowego systemu. Do celów testowych i niektórych produkcyjnych można używać scenariusza Embedded, w którym to Gateway jest uruchomiony na jednej maszynie z SAP Business Suite.
 2. Instalacja komponentów.Fiori wymagania e1524213889148 - Środowisko użytkownika SAP Fiori
  W przypadku kiedy dysponujemy systemem SAP NetWeaver w wersji 7.40 lub wyższej, NW Gateway jest jego integralną częścią. W niższych wersjach w celu uruchomienia Fiori i Gatewaya należy zainstalować następujące składniki: GW_CORE, IW_BEP, IW_FND.
 3. Konfiguracja Fiori przy użyciu Listy zadań:
  W celu ułatwienia konfiguracji SAP opracował listy zadań administracyjnych potrzebnych do uruchomienia. Lista może różnić się w zależności od wybranej architektury systemowej, jak również wersji systemu.
 4. Uruchomienie Fiori Launchpad.
  Pomyślne zrealizowanie powyższych zadań powinno skutkować działającym FLP. W zależności od systemu SAP możemy uruchomić Fiori Launchpad korzystając z transakcji /UI2/FLP lub uruchamiając w przeglądarce następujący URL:
  http://<host>.<domena>:<port>/sap/bc/ui5_ui5/ui2/ushell/shells/abap/Fiorilaunchpad.html?sap-client=<client>&sap-language=EN
 5. Pierwsze rozczarowanie.
  Osoby spodziewające się cieszących oko kafelków muszę w tym momencie rozczarować. Domyślnie skonfigurowany Launchpad wygląda tak:
  Fiori poczatkowy e1524213864841 - Środowisko użytkownika SAP Fiori
  Jak dodać pierwsze kafelki, co to są Fiori Waves i gdzie możemy znaleźć nowe aplikacje wyjaśnimy w kolejnym wpisie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie Sii w obszarze oprogramowania SAP dla przedsiębiorstw? Skontaktuj się z nami i poznaj korzyści płynące z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań dla biznesu w Twojej firmie.

Kategorie: SAP
Jakub Pielak
Autor: Jakub Pielak
Architekt rozwiązań i developer SAP z kilkunastoletnim doświadczeniem. Pasjonat nowych technologii, nie tylko z obszaru SAP.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz