Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Programowanie to skomplikowany proces, który wymaga od programistów dużej wiedzy i wielu umiejętności. Często zdarza się, że deweloperzy napotykają na trudności i borykają się z problemami, które mogą spowolnić ich pracę. Właśnie dlatego istnieje potrzeba wykorzystania narzędzi, które wesprą oraz usprawnią ich pracę.

GitHub Copilot to innowacyjne narzędzie dla programistów, które znacząco wzmacnia ich pozycję i przyspiesza przepływ pracy. Jest to inteligentny asystent programowania opracowany przez OpenAI, korzystający z zaawansowanego modelu językowego o nazwie Codex.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak działa GitHub Copilot,
  • co jest jego zaletą,
  • jakie ma zastosowanie w praktyce,
  • czy ma potencjalne ograniczenia.

Przekonasz się również, dlaczego GitHub Copilot wyróżnia się spośród innych narzędzi wspierających programowanie. 

Zrzut ekranu dot. Github Copilot
Ryc. 1 Zrzut ekranu dot. Github Copilot

Czym jest OpenAI Codex? 

GitHub Copilot opiera się na zaawansowanym modelu językowym o nazwie Codex. Jest to generatywny model językowy, który został wytrenowany na ogromnym zbiorze danych programistycznych. Dzięki temu, model jest w stanie generować kod na podstawie podanych promptów. 

GitHub Copilot działa jako wtyczka dla popularnych środowisk programistycznych, takich jak Visual Studio Code. Po zainstalowaniu wtyczki, programista może rozpocząć korzystanie z GitHub Copilot podczas pisania kodu. Narzędzie będzie analizować podany kod oraz kontekst, aby generować odpowiednie sugestie.

GitHub Copilot features
Ryc. 2 GitHub Copilot features

Rola DevOpsa w kontekście GitHub Copilot 

Współpraca między zespołami programistycznymi a DevOpsami jest kluczowa dla skutecznego wdrażania narzędzi takich jak GitHub Copilot. DevOpsowie odgrywają istotną rolę w integracji nowych narzędzi do procesu tworzenia oprogramowania, zapewniając płynny przepływ pracy – od pisania kodu po wdrożenie i utrzymanie. Ich umiejętności w obszarze automatyzacji, ciągłego dostarczania i monitorowania są niezastąpione, aby wykorzystać pełen potencjał GitHub Copilot. 

GitHub Copilot wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując inteligentną asystę w trakcie programowania. Dzięki temu narzędziu programiści czy DevOpsowie mają dostęp do zaawansowanego modelu językowego, który może generować kod na podstawie podanych promptów. To umożliwia szybkie tworzenie kodu i rozwiązywanie problemów, zwiększając tym samym ich produktywność. 

DevOpsowie integrują GitHub Copilot z procesem wdrażania. Wdrażając narzędzia, takie jak Copilot, muszą dostosować infrastrukturę, zarządzać zależnościami i zapewnić, że narzędzie działa sprawnie na wszystkich etapach cyklu życia oprogramowania. Ich zadaniem jest także monitorowanie wydajności narzędzia i dostosowywanie konfiguracji w razie potrzeby. 

Korzyści wynikające z korzystania z GitHub Copilot 

Korzystanie z GitHub Copilot może przynieść istotne korzyści programistom. Przede wszystkim narzędzie to zwiększa produktywność, ponieważ generuje kod na podstawie podanych promptów. Dzięki temu, deweloperzy nie muszą pisać całego kodu od zera, co przyspiesza proces tworzenia oprogramowania. 

Powszechne nieporozumienia, ograniczenia i wyzwania dotyczące GitHub Copilot 

Pomimo licznych korzyści, jakie niesie ze sobą GitHub Copilot, istnieją również pewne powszechne nieporozumienia dotyczące tego narzędzia. Warto je omówić, aby lepiej zrozumieć, jak korzystać z GitHub Copilot w odpowiedni sposób. 

Jednym z najczęstszych nieporozumień jest myślenie, że GitHub Copilot może zastąpić programistów. To narzędzie jest zaprojektowane jako asystent, który wspomaga programistów podczas tworzenia kodu, ale nie zastępuje ich w pełni. Programiści nadal muszą mieć wiedzę i umiejętności programistyczne, aby skutecznie korzystać z GitHub Copilot. 

Innym nieporozumieniem jest przekonanie, że GitHub Copilot jest w stanie generować idealny kod. Choć narzędzie to potrafi generować przydatne sugestie, nie zawsze będzie w stanie dostarczyć idealne rozwiązanie. Programiści muszą nadal analizować i oceniać generowany kod, aby upewnić się, że spełnia on ich oczekiwania i wymagania. 

Podobnie jak każde narzędzie, GitHub Copilot ma również swoje potencjalne ograniczenia i wyzwania. Warto być świadomym tych czynników, aby odpowiednio je wykorzystać. 

Jednym z głównych wyzwań jest fakt, że GitHub Copilot korzysta z generatywnego modelu językowego, który wymaga dużej ilości danych do treningu. Oznacza to, że jeśli nie ma wystarczającej ilości danych treningowych, narzędzie może nie wygenerować kodu oczekiwanej jakości. Programiści muszą być świadomi tego i podejść krytycznie do uzyskanych wyników.

Innym potencjalnym ograniczeniem jest niezrozumienie kontekstu. GitHub Copilot może generować kod na podstawie analizy kontekstu, ale nie zawsze będzie w pełni rozumiał intencje programisty. Deweloperzy muszą być gotowi na analizę i ocenę generowanego kodu. 

Przyszły rozwój i aktualizacje 

GitHub Copilot stale się rozwija i aktualizuje. OpenAI i GitHub ciągle pracują nad doskonaleniem narzędzia, aby jeszcze bardziej usprawnić pracę programistów. Oczekuje się, że w przyszłości GitHub Copilot będzie oferować jeszcze bardziej precyzyjne sugestie i generować bardziej zaawansowany kod. 

Ważne jest, aby korzystać z najnowszych wersji narzędzia. Dzięki temu programiści będą mieli dostęp do najnowszych funkcji i usprawnień, które mogą znacząco poprawić ich pracę. 

Przykłady działania GitHub Copilot 

Jednym z najlepszych sposobów, aby zrozumieć, jak działa GitHub Copilot, jest przyjrzenie się rzeczywistym efektom jego pracy. Poniżej przedstawię kilka scenariuszy, w których narzędzie to może być szczególnie pomocne. 

Tworzenie prostych funkcji

Jeśli programista chce napisać prostą funkcję, GitHub Copilot może wygenerować odpowiednią strukturę kodu na podstawie podanych promptów. Przykładowo: jeśli programista chce napisać funkcję obliczającą średnią wartość z listy liczb, Copilot może zaproponować odpowiednie rozwiązanie. 

GitHub Copilot – funkcja obliczająca średnią wartość z listy liczb
Ryc. 3 GitHub Copilot – funkcja obliczająca średnią wartość z listy liczb

Rozwiązywanie problemów

GitHub Copilot może również okazać się nieocenionym narzędziem przy tworzeniu skomplikowanych wzorców projektowych. Załóżmy, że programista pracuje nad projektem, który wymaga zastosowania wzorca projektowego „Singleton”, a nie jest pewny, jak go poprawnie zaimplementować.

W takim przypadku GitHub Copilot może pomóc poprzez zaproponowanie przykładu implementacji wzorca Singleton. 

GitHub Copilot – zastosowanie wzorca projektowego „Singleton”
Ryc. 4 GitHub Copilot – zastosowanie wzorca projektowego „Singleton”

Tworzenie testów jednostkowych

Testy jednostkowe są nieodłączną częścią procesu programowania. GitHub Copilot może pomóc w tworzeniu tych testów, generując kod na podstawie podanych promptów. Na przykład: jeśli programista chce napisać test jednostkowy dla konkretnej funkcji, Copilot może zaproponować odpowiednią strukturę testu. 

GitHub Copilot – test jednostkowy dla konkretnej funkcji
Ryc. 5 GitHub Copilot – test jednostkowy dla konkretnej funkcji

Podsumowanie 

GitHub Copilot to innowacyjne narzędzie, które znacząco wspiera programistów w procesie tworzenia kodu. Dzięki zaawansowanemu modelowi językowemu Codex, narzędzie to potrafi generować kod na podstawie podanych promptów, zwiększając tym samym produktywność programistów i DevOpsów.

Choć GitHub Copilot ma pewne potencjalne ograniczenia, to wciąż jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi dostępnych na rynku wspierających programowanie. W przyszłości można się spodziewać jego dalszego rozwoju i udoskonalania.

***

Jeśli interesuje Cię temat GitHub Copilot, zajrzyj koniecznie również do innego artykułu naszego eksperta.

5/5 ( głosy: 3)
Ocena:
5/5 ( głosy: 3)
Autor
Avatar
Artur Molendowski

Microsoft Azure MVP, MCT. W Sii pracuje na stanowisku devops/cloud engineer. Na co dzień wykorzystuje usługi Microsoft Azure. Prywatnie uwielbia aktywność fizyczną: biega, jeździ rowerem i trenuje na siłowni. W wolnych chwilach prowadzi podcast „Chwila dla Admina” (chwiladlaadmina.pl) skupiający się szeroko na obszarach IT i nowych technologii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?