EN
angle-down

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

Join us Contact us

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

This offer base language is English. Translate into Polish.
This translation is generic. Show original text

Technologies & tools

We are seeking a dedicated Manual Tester to join our team, focusing on backend systems for innovative projects within the retail and fuel industries. If you are a detail-oriented tester who enjoys ensuring product stability through thorough testing, this opportunity is for you!

Your tasks

  • Plan and execute integration and contract testing to ensure backend system reliability
  • Collaborate with developers to understand critical paths and ensure product stability
  • Analyze and evaluate test results, providing detailed feedback and reporting defects
  • Contribute to test planning for backend and integration systems
  • Coordinate with cross-functional teams, enhancing communication between development and QA teams
  • Use API testing tools to validate API endpoints and backend processes
  • Work with test management tools to document, track, and report on testing progress
  • Support Agile testing processes, participating in sprint planning and review sessions

Requirements

  • Over 2 years of experience in software testing, with a primary focus on backend systems
  • Skilled in planning, analyzing, executing, and evaluating various test processes
  • Well-versed in common test design techniques
  • Strong understanding of both mobile and web-based applications
  • Good grasp of the software development lifecycle
  • Hands-on experience with defect management tools, such as Jira or YouTrack
  • Proficient in using test management tools like TestRail or Xray
  • Experience in working with API testing tools, including Postman and Swagger
  • Deep knowledge of SQL databases for backend testing and validation
  • Familiar with Agile Testing environments
  • Excellent communication skills in both Polish and English
  • Some experience in automating tests for mobile and web applications
  • ISTQB Foundation Level or ISTQB Advanced Level Test Analyst certification

Job no. 240917-K5FGT

Technologie i narzędzia

Poszukujemy zaangażowanego testera manualnego, który dołączy do naszego zespołu, koncentrując się na systemach backendowych dla innowacyjnych projektów w branży detalicznej i paliwowej. Jeśli jesteś zorientowanym na szczegóły testerem, który lubi zapewniać stabilność produktu poprzez dokładne testowanie, ta okazja jest dla Ciebie!

Twoje zadania

  • Planowanie i przeprowadzanie testów integracyjnych i kontraktowych w celu zapewnienia niezawodności systemu backendowego
  • Współpraca z programistami w celu zrozumienia krytycznych ścieżek i zapewnienia stabilności produktu
  • Analizowanie i ocenianie wyników testów, dostarczanie szczegółowych informacji zwrotnych i zgłaszanie usterek
  • Udział w planowaniu testów dla systemów zaplecza i integracji
  • Współpraca z zespołami wielofunkcyjnymi, usprawnianie komunikacji między zespołami programistów i QA
  • Używanie narzędzi do testowania API w celu walidacji punktów końcowych API i procesów backendowych
  • Praca z narzędziami do zarządzania testami w celu dokumentowania, śledzenia i raportowania postępów testowania
  • Wspieranie zwinnych procesów testowania, uczestniczenie w sesjach planowania i przeglądu sprintów

Wymagania

  • Ponad 2 lata doświadczenia w testowaniu oprogramowania, z głównym naciskiem na systemy backendowe
  • Umiejętność planowania, analizowania, wykonywania i oceniania różnych procesów testowych
  • Znajomość popularnych technik projektowania testów
  • Dobre zrozumienie aplikacji mobilnych i internetowych
  • Dobra znajomość cyklu życia oprogramowania
  • Praktyczne doświadczenie z narzędziami do zarządzania defektami, takimi jak Jira lub YouTrack
  • Biegła znajomość narzędzi do zarządzania testami, takich jak TestRail lub Xray
  • Doświadczenie w pracy z narzędziami do testowania API, w tym Postman i Swagger
  • Dogłębna znajomość baz danych SQL do testowania i walidacji backendu
  • Znajomość zwinnych środowisk testowych
  • Doskonałe umiejętności komunikacyjne w języku polskim i angielskim
  • Doświadczenie w automatyzacji testów aplikacji mobilnych i webowych
  • Certyfikat ISTQB Foundation Level lub ISTQB Advanced Level Test Analyst

Nr oferty 240917-K5FGT

Quick apply

Manual Tester

angle-down
  • Poland
angle-down

Option was not selected

Attach CV*

Uploaded file:
  • file_icon Created with Sketch.

Acceptable files: doc, docx, pdf. (max 5MB)
Please submit your file in DOC, DOCX or PDF format
The upload size is limited to 5 MB
File is empty
File was not uploaded

At any time, you may withdraw your consent to the processing of personal data, but such withdrawal shall not affect the legal compliance of any processing of such data, which had occurred before you withdrew your consent. Detailed information on the processing of your personal data is specified in the Privacy Policy.

Sii Poland follows the Procedure for reporting law violations.

success

Your application has been submitted

We will contact you as soon as we review your CV

Processing...

Sorry, something went wrong and your message was not delivered

Refresh the page and try again. Contact us, if problem occurs again

Benefits for you

Änderungen im Gange

Wir aktualisieren unsere deutsche Website. Wenn Sie die Sprache wechseln, wird Ihnen die vorherige Version angezeigt.

Ta treść jest dostępna tylko w jednej wersji językowej.
Nastąpi przekierowanie do strony głównej.

Czy chcesz opuścić tę stronę?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?