top-image
WSTECZ

Hipoterapia w programie Sii Power Volunteers – o pasji, która niesie pomoc

Sii Power Volunteers to program grantowy dla pracowników Sii Polska, którzy zgłaszają inicjatywy społeczne na rzecz różnych organizacji charytatywnych. Wielu z nich systematycznie udziela się jako wolontariusze, zdarza się także, że sami zakładają fundację. Michał Drzewiecki jest specjalistą ds. BHP w poznańskim oddziale Sii i jednocześnie od kilku lat prowadzi Fundację Pomóc Inaczej, zajmującą się przede wszystkim hipoterapią dla dzieci niepełnosprawnych. Opowiedział, jak prowadzi się organizację NGO i jaki projekt zrealizował dzięki Sii Power Volunteers.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z końmi i z hipoterapią? 

Michał Drzewiecki, Specjalista ds. BHP: Na początku 2016 r. kupiłem córce konia do nauki jazdy. Persi jako zwierzę do pracy z dziećmi posiada odpowiednie do takiej pracy cechy charakteru: jest posłuszna, ufna wobec ludzi, cierpliwa, ale także aktywna i szybko się uczy nowych rzeczy.  

Zakup konia wzbudził spore zainteresowanie wśród rodziców rówieśników córki, sąsiadów oraz znajomych mieszkamy w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają. Przez portale społecznościowe zacząłem otrzymywać coraz więcej pytań o zajęcia dla dzieci, głównie dla tych z niepełnosprawnościami. Liczba tych wiadomości sprawiła, że zainteresowałem się tematem hipoterapii przede wszystkim pod kątem wymagań, które trzeba spełnić, by przeprowadzić takie zajęcia: co do uprawnień, sprzętów, udogodnień dla odbiorców zajęć etc., oraz sprawdziłem organizacje w regionie świadczące tę usługę. 

22 marca 2016 roku założyłem Fundację Pomóc Inaczej. Zaczęliśmy od modernizacji terenu oraz obiektów w Starym Bojanowie, gdzie prowadzimy zajęcia. W połowie 2018 roku moja żona uzyskała potrzebną certyfikację i została hipoterapeutką. 

Skąd pomysł akurat na fundację?  

M.D.: Pomysł założenia fundacji zaproponowali znajomi. Na początku spotkało się to z moim zaciekawieniem, ale też i dystansem wynikającym z zawiłości prawnych. Nie wiedziałem, co robić i jak rozpocząć działania w tej kwestii, ale tu z pomocą przyszło Stowarzyszenie PISOP, zajmujące się działaniami na rzecz organizacji pozarządowych. Dzięki otrzymanemu wsparciu merytorycznemu, prawnemu i finansowemu nasza fundacja  ruszyła z pomocą 

Na początku zakres działalności skupiał się na zajęciach z hipoterapii oraz sposobie na zarobkowanie, czyli gastronomii. Kupiłem food trucka: „Bajkowe Naleśniki” serwują naleśniki wytrawne i na słodko, pyszne gofry ze świeżymi dodatkami oraz napoje. W kolejnych latach na terenie fundacji zbudowaliśmy salę o powierzchni 144 m2, dzięki czemu kolejną świadczoną przez Pomóc Inaczej usługą są imprezy okolicznościowe dla lokalnej społeczności: dla osób prywatnych, ale też np. szkół.  

Główną atrakcją szybko stało się mini Zoo ze sporą liczbą papug i ozdobnego drobiu, z pawiem, 2 owcami i aktualnie już 3 końmi. Dodatkowo prowadzimy kursy z zakresu pierwszej pomocy dla szkół podstawowych, ucząc najmłodszych prawidłowych reakcji w działaniach medycznych.  

Podstawową kadrę Fundacji Pomóc Inaczej obecnie tworzy 5 osób: 2 hipoterapeutki: moja żona Renata i pani Małgorzata, pan Marian pomagający utrzymać obiekt w nieskazitelnym ładzie i czystości, pan Mateusz jako ratownik medyczny oraz ja jako pracownik od działań wszelakich, czyli administracyjnych, kreatywnych, konserwatorskich, marketingowych i wielu innych. 😊 

Na czym polega hipoterapia 

M.D.: Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Hipoterapia ma bardzo duży wpływ na równowagę oraz orientację w przestrzeni naszych pacjentów. Poprawia funkcje ruchowe i oddechowe, oprócz tego powoduje wzrost ogólnej kondycji, zręczności oraz poprawia procesy poznawcze. W przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym wpływa na rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni. Duże znaczenie ma kontakt dziecka z koniem. Zwierzę jest dla niego źródłem wielu przeżyć, dostarcza pacjentowi licznych bodźców.  

Głównymi odbiorcami usług Fundacji są rodziny z naszej gminy Śmigiel oraz gmin ościennych: Lipno, Krzywiń, Przemęt. Obecnie z naszych zajęć regularnie korzysta około 20 dzieci. 

Fundacja prowadzi działalność, która pozwala na jej finansowanie. Czy oprócz tego dostajecie jakieś wsparcie?  

M.D.: Współpracujemy z gminą Śmigiel oraz powiatem Kościańskim od samego początku. Dzięki temu  Fundacja może liczyć na wsparcie finansowe merytoryczne i procesowe pod kątem zgłoszeń i wymaganych pozwoleń.  

Pierwszą inicjatywą, którą zrealizowaliśmy z gminą były Mikołajki z konkursami dla dzieci oraz koncertem Bożonarodzeniowym. W kolejnym roku zorganizowaliśmy dla mieszkańców gminy rajd rowerowy i Dzień Dziecka. Cieszę się, bo współpraca i wielowymiarowa działalność pozwala nam być prężną organizacją działającą na rzecz lokalnej społeczności, pobudzającą do aktywności i rozwoju.  

Najważniejszym projektem prowadzonym z gminą są regularne 2 akcje: „Pierwsza Pomoc z Fundacją”program dofinansowania karnetów na zajęcia dla rodzin z dziećmi wymagającymi wsparcia terapeutycznego, oraz „Pierwsza Pomoc w Fundacji”, czyli inicjatywa polegająca na prowadzeniu szkoleń w szkołach podstawowych z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci w wieku 6 – 10 lat. 

Zgłosiłeś projekt hipoterapii do Programu Sii Power Volunteers. Opowiedz proszę, co zrobiliście w ramach tej akcji.  

M.D.: W projekcie udział wzięło 15 wolontariuszy, którzy podczas wizyt w Fundacji pomagali w budowie siodlarni, malowaniu ogrodzenia i w zajęciach hipoterapii, w tym także pracy ze zwierzętami. Zajęcia odbywały się w terminach od 29.08.2020 do 17.10.2020, co pozwoliło na 6 bardzo owocnych i efektywnych spotkań.  

Sii Polska wsparła Fundację także finansowo – dzięki temu mogliśmy opłacić karnety hipoterapii dla dzieci z przedszkola terapeutycznego „Niebieska ciuchcia”. Ta wiadomość spotkała się z olbrzymią sympatią placówki oraz rodziców, którzy starali się pomagać lub wpierać dobrym słowem naszych wolontariuszy podczas ich pracy. Myślę, że dla samych wolontariuszy to był także dobry czas: pozwolił popatrzeć na zajęcia z końmi inaczej, zobaczyć, jak wygląda nasza codzienna praca, a także zakosztować trochę tych bodźców, które otrzymują dzieciaki w czasie zajęć. 

Jakie masz dalsze plany na rozwój Fundacji? 

M.D.: Ciągły rozwój to mój cel. Mam już zaplanowane działania i od wiosny 2021 ruszamy z realizacją! Pierwszy projekt to rewitalizacja terenów zielonych w Fundacji, czyli ogrodu oraz trawnika przy sali eventowej wraz z budową miejsca na grilla. Kolejnym poważnym projektem będzie modernizacja budynku Fundacji nad stajnią. Po remoncie i wymianie dachu na piętrze budynku planuję aranżację 4 pokoi dla gości, dzięki czemu będziemy mogli organizować półkolonie i stacjonarne turnusy dla dzieci.

W ramach Programu Sii Power Volunteers firma przeprowadziła w 2020 roku prawie 30 projektów dobroczynnych przekazując na rzecz potrzebujących i lokalnych społeczności blisko 160 000 zł – dowiedz się więcej. 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?