Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Hipoterapia w programie Sii Power Volunteers – o pasji, która niesie pomoc

Sii Power Volunteers to program grantowy dla pracowników Sii Polska, którzy zgłaszają inicjatywy społeczne na rzecz różnych organizacji charytatywnych. Wielu z nich systematycznie udziela się jako wolontariusze, zdarza się także, że sami zakładają fundację. Michał Drzewiecki jest specjalistą ds. BHP w poznańskim oddziale Sii i jednocześnie od kilku lat prowadzi Fundację Pomóc Inaczej, zajmującą się przede wszystkim hipoterapią dla dzieci niepełnosprawnych. Opowiedział, jak prowadzi się organizację NGO i jaki projekt zrealizował dzięki Sii Power Volunteers.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z końmi i z hipoterapią? 

Michał Drzewiecki, Specjalista ds. BHP: Na początku 2016 r. kupiłem córce konia do nauki jazdy. Persi jako zwierzę do pracy z dziećmi posiada odpowiednie do takiej pracy cechy charakteru: jest posłuszna, ufna wobec ludzi, cierpliwa, ale także aktywna i szybko się uczy nowych rzeczy.  

Zakup konia wzbudził spore zainteresowanie wśród rodziców rówieśników córki, sąsiadów oraz znajomych mieszkamy w małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają. Przez portale społecznościowe zacząłem otrzymywać coraz więcej pytań o zajęcia dla dzieci, głównie dla tych z niepełnosprawnościami. Liczba tych wiadomości sprawiła, że zainteresowałem się tematem hipoterapii przede wszystkim pod kątem wymagań, które trzeba spełnić, by przeprowadzić takie zajęcia: co do uprawnień, sprzętów, udogodnień dla odbiorców zajęć etc., oraz sprawdziłem organizacje w regionie świadczące tę usługę. 

22 marca 2016 roku założyłem Fundację Pomóc Inaczej. Zaczęliśmy od modernizacji terenu oraz obiektów w Starym Bojanowie, gdzie prowadzimy zajęcia. W połowie 2018 roku moja żona uzyskała potrzebną certyfikację i została hipoterapeutką. 

Skąd pomysł akurat na fundację?  

M.D.: Pomysł założenia fundacji zaproponowali znajomi. Na początku spotkało się to z moim zaciekawieniem, ale też i dystansem wynikającym z zawiłości prawnych. Nie wiedziałem, co robić i jak rozpocząć działania w tej kwestii, ale tu z pomocą przyszło Stowarzyszenie PISOP, zajmujące się działaniami na rzecz organizacji pozarządowych. Dzięki otrzymanemu wsparciu merytorycznemu, prawnemu i finansowemu nasza fundacja  ruszyła z pomocą 

Na początku zakres działalności skupiał się na zajęciach z hipoterapii oraz sposobie na zarobkowanie, czyli gastronomii. Kupiłem food trucka: „Bajkowe Naleśniki” serwują naleśniki wytrawne i na słodko, pyszne gofry ze świeżymi dodatkami oraz napoje. W kolejnych latach na terenie fundacji zbudowaliśmy salę o powierzchni 144 m2, dzięki czemu kolejną świadczoną przez Pomóc Inaczej usługą są imprezy okolicznościowe dla lokalnej społeczności: dla osób prywatnych, ale też np. szkół.  

Główną atrakcją szybko stało się mini Zoo ze sporą liczbą papug i ozdobnego drobiu, z pawiem, 2 owcami i aktualnie już 3 końmi. Dodatkowo prowadzimy kursy z zakresu pierwszej pomocy dla szkół podstawowych, ucząc najmłodszych prawidłowych reakcji w działaniach medycznych.  

Podstawową kadrę Fundacji Pomóc Inaczej obecnie tworzy 5 osób: 2 hipoterapeutki: moja żona Renata i pani Małgorzata, pan Marian pomagający utrzymać obiekt w nieskazitelnym ładzie i czystości, pan Mateusz jako ratownik medyczny oraz ja jako pracownik od działań wszelakich, czyli administracyjnych, kreatywnych, konserwatorskich, marketingowych i wielu innych. ? 

Na czym polega hipoterapia 

M.D.: Hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Hipoterapia ma bardzo duży wpływ na równowagę oraz orientację w przestrzeni naszych pacjentów. Poprawia funkcje ruchowe i oddechowe, oprócz tego powoduje wzrost ogólnej kondycji, zręczności oraz poprawia procesy poznawcze. W przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym wpływa na rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni. Duże znaczenie ma kontakt dziecka z koniem. Zwierzę jest dla niego źródłem wielu przeżyć, dostarcza pacjentowi licznych bodźców.  

Głównymi odbiorcami usług Fundacji są rodziny z naszej gminy Śmigiel oraz gmin ościennych: Lipno, Krzywiń, Przemęt. Obecnie z naszych zajęć regularnie korzysta około 20 dzieci. 

Fundacja prowadzi działalność, która pozwala na jej finansowanie. Czy oprócz tego dostajecie jakieś wsparcie?  

M.D.: Współpracujemy z gminą Śmigiel oraz powiatem Kościańskim od samego początku. Dzięki temu  Fundacja może liczyć na wsparcie finansowe merytoryczne i procesowe pod kątem zgłoszeń i wymaganych pozwoleń.  

Pierwszą inicjatywą, którą zrealizowaliśmy z gminą były Mikołajki z konkursami dla dzieci oraz koncertem Bożonarodzeniowym. W kolejnym roku zorganizowaliśmy dla mieszkańców gminy rajd rowerowy i Dzień Dziecka. Cieszę się, bo współpraca i wielowymiarowa działalność pozwala nam być prężną organizacją działającą na rzecz lokalnej społeczności, pobudzającą do aktywności i rozwoju.  

Najważniejszym projektem prowadzonym z gminą są regularne 2 akcje: „Pierwsza Pomoc z Fundacją”program dofinansowania karnetów na zajęcia dla rodzin z dziećmi wymagającymi wsparcia terapeutycznego, oraz „Pierwsza Pomoc w Fundacji”, czyli inicjatywa polegająca na prowadzeniu szkoleń w szkołach podstawowych z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci w wieku 6 – 10 lat. 

Zgłosiłeś projekt hipoterapii do Programu Sii Power Volunteers. Opowiedz proszę, co zrobiliście w ramach tej akcji.  

M.D.: W projekcie udział wzięło 15 wolontariuszy, którzy podczas wizyt w Fundacji pomagali w budowie siodlarni, malowaniu ogrodzenia i w zajęciach hipoterapii, w tym także pracy ze zwierzętami. Zajęcia odbywały się w terminach od 29.08.2020 do 17.10.2020, co pozwoliło na 6 bardzo owocnych i efektywnych spotkań.  

Sii Polska wsparła Fundację także finansowo – dzięki temu mogliśmy opłacić karnety hipoterapii dla dzieci z przedszkola terapeutycznego „Niebieska ciuchcia”. Ta wiadomość spotkała się z olbrzymią sympatią placówki oraz rodziców, którzy starali się pomagać lub wpierać dobrym słowem naszych wolontariuszy podczas ich pracy. Myślę, że dla samych wolontariuszy to był także dobry czas: pozwolił popatrzeć na zajęcia z końmi inaczej, zobaczyć, jak wygląda nasza codzienna praca, a także zakosztować trochę tych bodźców, które otrzymują dzieciaki w czasie zajęć. 

Jakie masz dalsze plany na rozwój Fundacji? 

M.D.: Ciągły rozwój to mój cel. Mam już zaplanowane działania i od wiosny 2021 ruszamy z realizacją! Pierwszy projekt to rewitalizacja terenów zielonych w Fundacji, czyli ogrodu oraz trawnika przy sali eventowej wraz z budową miejsca na grilla. Kolejnym poważnym projektem będzie modernizacja budynku Fundacji nad stajnią. Po remoncie i wymianie dachu na piętrze budynku planuję aranżację 4 pokoi dla gości, dzięki czemu będziemy mogli organizować półkolonie i stacjonarne turnusy dla dzieci.

W ramach Programu Sii Power Volunteers firma przeprowadziła w 2020 roku prawie 30 projektów dobroczynnych przekazując na rzecz potrzebujących i lokalnych społeczności blisko 160 000 zł – dowiedz się więcej. 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?