DevOps – co to takiego?
Spotkałaś/eś się z ogłoszeniami rekrutacyjnymi skierowanymi do specjalistów DevOps i zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda taka praca? DevOps to kultura organizacyjna, której nazwa powstała z zespolenia słów Dev (oprogramowanie) i Ops (zarządzanie systemami informatycznymi).
U jej podstaw leżą następujące założenia:
Innymi słowy, ruch DevOps to infrastruktura, która dostarcza narzędzia i rozwiązania mające wpływ na skrócenie cyklu wytwarzania oprogramowania. Odgrywa bardzo dużą rolę w automatyzacji tworzenia, testowania i wdrażania oprogramowania, tym samym minimalizując zaangażowanie człowieka we wszystkie te procesy. DevOps skupia zarówno programistów, UX-owców, jak i testerów czy product ownerów. Rozwój tej metodyki bezpośrednio przełożył się na wzrost zapotrzebowania na specjalistów rozumiejących jej kluczowe założenia. Na polskim rynku pracy nie brakuje ofert o nazwie „DevOps Engineer”. Czym zajmuje się osoba zatrudniona na takim stanowisku? Na jakie wynagrodzenie może liczyć doświadczony inżynier? Analizujemy oferty pracy DevOps pochodzące z największych ośrodków programistycznychw Polsce.
W DevOps zarobki są bardzo wysokie, uzależnione od doświadczenia pracownika, wielkości firmy, a także jej lokalizacji. Atrakcyjne wynagrodzenie na stanowisku specjalisty DevOps idzie w parze z wysokimi wymaganiami i szerokim zakresem obowiązków – warto mieć to na uwadze, szukając pracy jako DevOps Engineer.
Jak wygląda idealny profil kandydata na takie stanowisko? To osoba, która doskonale rozumie założenia tej kultury organizacyjnej, a także potrafi instalować i konfigurować narzędzia oraz skrypty wspierające proces wytwarzania oprogramowania. Choć pracownik taki nie musi znać się na tworzeniu kodu źródłowego, to mile widziana jest u niego przynajmniej podstawowa wiedza dotycząca praktyk programistycznych, które mogą pomóc w szybszej i łatwiejszej implementacji metodyk DevOps.
Od doświadczonego DevOps Engineera oczekuje się znajomości odpowiednich technologii, frameworków i bibliotek. Najważniejsze wymagania, pojawiające się z ofertach pracy DevOps, dotyczą wiedzy na temat Linuksa, Dockera czy technologii .NET, a także wybranych skryptów (Python, Perl, Bash, Go lub Ruby). Najwyższy rangą inżynier środowisk IT powinien oczywiście biegle posługiwać się narzędziami do automatyzacji (Puppet, Jenkins, Ansible, Hudson) i mieć doświadczenie z pracą w chmurze obliczeniowej (Amazon Web Services, Azure).
Zakres wymagań i obowiązków na stanowisku DevOps Engineer jest spory, nie mniej jednak specjalista, którego staż pracy wynosi ponad 5 lat, może liczyć na nawet dwukrotnie wyższą pensję w porównaniu do początkującego specjalisty na poziomie juniorskim.
Szukasz zatrudnienia w DevOps? Praca w tym sektorzedaje duże możliwości rozwoju i awansu, a w związku z tym, że liczba pracowników nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku, w Polsce nie brakuje ofert pracy DevOps, które kuszą atrakcyjnymi stawkami. Na najlepsze warunki zatrudnienia mogą liczyć inżynierowie zatrudnieni w największych ośrodkach programistycznych w Polsce, na podstawie umowy B2B.
Wśród ogłoszeń dominują te zamieszczane przez firmy zlokalizowane w takich miastach jak Warszawa, Trójmiasto czy Kraków. Co więcej, wielu pracodawców oferuje możliwość pracy zdalnej, co gwarantuje potencjalnym kandydatom dużą elastyczność i swobodę działania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy dla specjalistów DevOps.
Czytaj mniej Zobacz więcejAre you sure you want to leave this page?