top-image
  WSTECZ

  Samochody przyszłości – zabawki, które stają się rzeczywistością w projekcie Embedded Systems

  Green Hills Software to firma tworząca narzędzia i systemy operacyjne używane w sektorze Embedded. Jej technologie i usługi zyskały uznanie na międzynarodowym rynku, a do grona klientów należą takie firmy, jak: Toyota, Lockheed Martin, Otis Elevator Company, Hewlett Packard czy Nintendo. Sii podjęło współpracę w ramach innowacyjnego projektu R&D z branży Automotive skupiającego się na analizie bezpieczeństwa i niezawodności komunikacji między pojazdami i infrastrukturą.

  W ramach współpracy inżynierowie Sii stworzyli demo ilustrujące możliwości komunikacji w czasie rzeczywistym Vehicle-to-Vehicle i Vehicle-to-Infrastructure, a także koncepcję functional safety, realizowaną przez system operacyjny INTEGRITY. Za miniaturowy świat posłużył tor samochodowy z pędzącymi pojazdami-zabawkami. Poruszające się po nim samochody reagują na pojawiające się przeszkody oraz zmieniającą się sygnalizację świetlną.

  Od strony technicznej oparliśmy nasz projekt na rozwiązaniach Green Hills Software – Integrity RTOS i Multi IDE, językach C, C++, Framework QT i mikrokontrolerach i.MX6. W niektórych momentach nad projektem pracowało nawet piętnaście osób, a zespół musiał szybko przyswajać nową wiedzę i szukać nieszablonowych rozwiązań – opowiada Monika Jaworowska, Service Delivery Manager w Sii.

  Jednym z najważniejszych kroków było odpowiednie dostosowanie samochodów poruszających się po torze. Auta zostały wyposażone w czujniki odległości i aktywny system hamowania. Stworzono dedykowaną architekturę i projekty PCB. Zaprojektowana wizualizacja wyświetla aktualną prędkość pojazdów oraz parametry systemu. Komunikacja pomiędzy samochodami (V2V) a infrastrukturą (V2I) opiera się na technologii Power Line Communication.

  Dzięki zaangażowaniu zespołu ekspertów i ich wszechstronnej wiedzy powstało demo, które Green Hills Software zaprezentowało na prestiżowej konferencji AESIN w Wielkiej Brytanii. System spotkał się dużym zainteresowaniem i pochlebnymi opiniami uczestników wydarzenia.

  Umiejętność wdrażania rozwiązań oferowanych przez Green Hills Software jest bardzo rzadka i cenna na rynku. Sii, posiadając takie doświadczenie, ma szansę stać się rozpoznawalnym integratorem owych narzędzi – mówi Sebastian Łuczak, Business Developer w Sii. W chwili obecnej mamy wiele planów co do przyszłości współpracy z Green Hills Software. Pierwszym wspólnym i komercyjnym projektem jest wyprodukowanie drugiego demo-zestawu i przekazanie go do oddziału Green Hills Software w Detroit.

  Współpraca z amerykańską firmą jest dla inżynierów z Sii kolejnym wartościowym doświadczeniem. Używanie i wdrażanie rozwiązań wykorzystywanych zarówno przy produkcji niewielkich urządzeń elektronicznych, jak i samolotów jest doskonałą szansą dla Sii wejścia na nowe rynki. Dzięki znajomości technologii Green Hills Software Sii może poszerzyć swoją ofertę usług o opcję długoterminowego wsparcia nawet największych graczy na rynku hi-tech.

  Artykuł przygotowała: Barbara Kun

  Może Cię również zainteresować

  Pokaż więcej newsów

  Bądź na bieżąco

  Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

  ZATWIERDŹ

  Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
  Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

  Möchten Sie fortsetzen?