top-image
WSTECZ

Rozwiązania Centrum Kompetencyjnego Embedded Systems znajdują zastosowanie w Internet of Things

O pracy i projektach realizowanych w Centrum Kompetencyjnym, a także o przyszłości rynku Embedded rozmawialiśmy z Michałem Szczypiorem, pełniącym rolę Senior Software Engineer w Centrum Kompetencyjnym Embedded Systems, które oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 kwietnia 2018. Centrum realizuje projekty dla prestiżowych klientów z rynku motoryzacyjnego, producentów półprzewodników i urządzeń elektronicznych oraz firm z branży transportowej. Wraz z wyodrębnieniem się nowego obszaru w ofercie Sii wzrosło zainteresowanie pozyskaniem ambitnych, odważnych i pełnych pasji inżynierów, którzy mogliby tworzyć zaawansowane systemy wbudowane dla klientów Centrum Kompetencyjnego Embedded Systems.

 

Barbara Kun, Marketing Specialist: Michale, jesteś w Sii już kilka lat. W tym czasie zmieniałeś zakres obowiązków i projekty. Opowiedz, gdzie teraz pracujesz i czym zajmujesz się na co dzień?
Michał Szczypior, Senior Software Engineer: Do moich głównych obowiązków należy oczywiście tworzenie oprogramowania do systemów wbudowanych. Dodatkowo, poza pisaniem kodu, zajmuję się także projektowaniem architektury. Jestem również zaangażowany w działania Pre-sales. Praca nad pozyskiwaniem klientów poprzez przygotowywanie technicznego wkładu do ofert czy wymyślanie propozycji dla potencjalnego klienta jest bardzo interesująca.

B.K.: Czy możesz zdradzić nam więcej szczegółów na temat projektów, które realizujesz?

M.S.: Ze względu na to, że pracuję w Embedded Systems, projekty które realizuję opierają się głównie na programowaniu niskopoziomowym bare-metal i tworzeniu oprogramowania dla OS’ów/RTOS. Nie jest to jednak pełny zakres mojej pracy. Jako przykład mogę podać projekt, w którym tworzyliśmy kompletny zestaw narzędzi programistycznych dla rozwiązania opartego o dwa chipy z ogólnodostępnych „klocków”, a następnie integrowaliśmy to z programem Eclipse jako plug-in. Miałem też okazję tworzyć oprogramowanie w modnej ostatnio technologii „Embedded Java”. Dodatkowo, w projekcie tym aplikacja sterująca systemem wbudowanym pisana była w języku Java Script.

Michal Szczypior_zdj pl

B.K.: W tak rozbudowanych projektach na pewno zdarzają się niespodziewane sytuacje. Z jakim wyzwaniem musiałeś się ostatnio zmierzyć w realizowanym projekcie?

M.S.: Największym wyzwaniem według mnie jest nie tyle sama praca developerska, co sposób tworzenia oprogramowania – metodologie, podział zadań, elastyczność. Na sam proces tworzenia projektu bardzo często ma wpływ klient, zadania zmieniają się, oczekiwania również. Naszą rolą jest wyprodukowanie takiego rozwiązania, które sprosta bardzo elastycznym i dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom kontrahenta, przy utrzymaniu najwyższej możliwej jakości. I to wszystko z zachowaniem stałych terminów. To jest właśnie wyzwanie!

B.K.: W tak wymagających projektach często dużym wsparciem są współpracownicy. Czy możesz powiedzieć kilka słów o zespole, w którym pracujesz? Co cenisz w nim najbardziej?

M.S.: Najbardziej w naszym zespole cenię sobie podejście do pracy. W całym chaosie, który powodują wymienione wcześniej nagłe zmiany zakresu projektu, nawet tuż przed ostatecznym terminem w zespole panuje dobra atmosfera i dopisuje humor.

B.K.: Co powiedziałbyś tym, którzy rozważają dołączenie do zespołu Embedded Systems? Jakie możliwości rozwoju ma inżynier rozpoczynający w nim pracę?

M.S.: Należy pamiętać, że Embedded Systems to nie tylko pisanie oprogramowania, które pozwoli nam uruchomić FW na mikrokontrolerze. Bardzo często klienci wymagają od Embedded Systems pełnych rozwiązań, zawierających główny produkt, stworzony w ramach systemów wbudowanych, ale też oprogramowania / aplikacji wysokopoziomowych, które nimi sterują. Dlatego inżynier, który rozpoczyna pracę w Embedded Systems może liczyć nie tylko na zaznajomienie się z zagadnieniami z sektora rdzennego Embedded, ale też na dużą dynamikę projektów i dokształcenie się w zakresie programowania w innych technologiach.

B.K.: Jaki jest, według Ciebie, najbardziej interesujący aspekt pracy w obszarze Embedded?

M.S.: Różnorodność. Jest to ściśle powiązane z moją poprzednią odpowiedzią. Poznawanie całego stosu technologicznego od assemblera po język Java czy nawet małe aplikacje webowe w ramach jednego projektu jest wyzwaniem, ale też przynosi dużo satysfakcji. Oczywiście sam fakt kontaktu ze sprzętem i możliwość obserwowania efektów pracy – jak standardowa migająca dioda, jest również dużym atutem.

B.K.: Na zakończenie spójrzmy w przyszłość. Jakie, Twoim zdaniem, są perspektywy dla rynku Embedded?

M.S.: Na produkty z obszaru Embedded jest duży popyt i myślę, że długo jeszcze tak pozostanie. Zdecydowanie wszystko co połączone z Internet of Things i motoryzacją staje się coraz bardziej popularne. Już w tej chwili widać bardzo szybko rosnące zainteresowanie technologiami powiązanymi z tym obszarem. Trudno wyobrazić sobie tworzenie takich produktów bez Embedded. Aktualnie IoT jest coraz częściej obecne w niemal każdej dziedzinie naszego życia od zegarków, przez szczoteczki do zębów, które łączą się za pomocą Bluetooth ze smartfonem, po rozwiązania smart home. W końcu nasz inteligentny czajnik musi jakoś współgrać z inteligentną zmywarką.

Artykuł przygotowała: Barbara Kun

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?