SharePoint

Aktualizacja SharePoint 2013

19 lutego, 2016 4
Podziel się:

Aktualizacja SharePoint 2013 to bolączka każdego administratora. Zagrożenia, jakie z tego płyną, są często powodem, przez który SharePoint nie jest nigdy aktualizowany. Warto zacząć od tego, że istnieją dwa podstawowe sposoby aktualizowania. Możemy ściągnąć paczkę z aktualizacją zbiorczą (cumulative updates) lub wykorzystać automatyczne aktualizacje Windows Update. Odradzam tą drugą metodę! Jest ona głównym powodem strachu administratorów. Niejeden z nich po pobraniu aktualizacji z Windows Update i ponownym uruchomieniu komputera nie mógł uruchomić serwisów SharePoint. Chociaż na środowisku deweloperskim nie stanowią one dużego problemu, to jeśli dokonamy automatycznej aktualizacji na farmie złożonej z kilku serwerów, różnice między wersjami mogą być przyczyną kłopotów.

Podobne zagrożenia płyną ze strony aktualizacji zbiorczych. SharePoint jest tak dużym produktem, że przetestowanie wszystkich przypadków jego użycia ze strony deweloperów graniczy z cudem. Wprowadzając poprawki łatwo można uszkodzić inną, wcześniej działającą funkcję, a to często kończy się brakiem dostępu do SharePointa.

Przewaga korzyści

Czy warto w ogóle aktualizować SharePointa? Oczywiście! Aktualizacje naprawiają wiele błędów i niosą ze sobą nowe zabezpieczenia. Aktualna wersja SharePointa jest również dużo bardziej wydajna. Wystarczy poświęcić chwilę na zapoznanie się z tematem, aby aktualizacja nie była już dla nas czymś strasznym. Jeśli będziemy postępować zgodnie z kilkoma prostymi zasadami, możemy w bezpieczny sposób stać się posiadaczami najnowszej wersji.

safety

Jak zacząć?

Po pierwsze, należy zainstalować Service Pack 1 dla produktu SharePoint. Jest to wymóg wszystkich aktualizacji od kwietnia 2014 roku. Sama instalacja Service Packa przebiega zazwyczaj bezproblemowo, jednak wymaga cierpliwości ze względu na długi czas jej instalacji. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż w tym czasie nasze serwisy pozostają wyłączone.

Service Pack 1

Jeśli nasz SharePoint posiada już zainstalowany Service Pack, możemy zainstalować też najnowsze paczki. Warto zastosować się przy tym do kilku zasad:

 • Nie pobieramy aktualizacji z Windows Update!
 • Po ukazaniu się nowej paczki aktualizacyjnej dajemy jej czas, by „dojrzała”.

Paczkę na pewno zainstaluje wielu użytkowników pakietu SharePoint. Jeżeli będą z nią problemy, na pewno znajdziemy o tym informacje w Internecie. Oczywiście, jeśli posiadamy środowisko testowe, sami możemy sprawdzić nowe aktualizacje i podzielić się spostrzeżeniami z innymi 🙂

 • Sprawdzamy wymagania wybranej paczki. W razie konieczności instalujemy inne wymagane paczki.
 • Nie instalujemy paczek, z którymi użytkownicy mieli lub mają problemy.
 • Po instalacji aktualizujemy konfigurację naszego SharePointa.

Informacje o paczce

Zapewne zastanawiasz się, gdzie można sprawdzić, czy warto instalować już danę aktualizację i czy nie wyrządzi ona szkód dla twojej farmy. Najprostszą metodą jest wpisanie identyfikatora paczki w wyszukiwarce i znalezienie opinii na ten temat. Wcześniej czy później trafisz na stronę Stefana Goßnera, który zajmuje się opisywaniem paczek i ich wymagań na swoim blogu. Zachęcam do śledzenia tego bloga, jeśli w najbliższym czasie planujesz aktualizację.

Aktualizacja konfiguracji

Aktualizację konfiguracji możemy przeprowadzić z wykorzystaniem jednego z dwóch narzędzi:

 • konsolowego PSCONFIG.exe,
 • graficznego PSCONFIGGUI.exe.

Z którego narzędzia skorzystać? Polecam w tym wypadku opcję PSCONFIGGUI.exe. Narzędzie to wykona za nas operacje aktualizacji schematów baz danych, ustawień bezpieczeństwa oraz kilka innych. Przy użyciu narzędzia konsolowego to administrator jest odpowiedzialny za wywołanie polecenia ze wszystkimi flagami koniecznymi do poprawnego działania. Jeśli z jakichś powodów jesteśmy zmuszeni do wykorzystania narzędzia konsolowego, zaleca się wykorzystanie następującego zestawu parametrów:

PSConfig.exe -cmd upgrade -inplace b2b -wait -cmd applicationcontent -install -cmd installfeatures -cmd secureresources

Co przyniesie przyszłość

W nadchodzącej coraz szybszymi krokami wersji SharePoint 2016 aktualizacje mają przebiegać w trybie online, czyli bez wstrzymywania działania serwera. To duża zaleta, w szczególności, że instalacje aktualizacji zbiorczych zajmują sporo czasu. Ma to też zachęcić administratorów do utrzymywania SharePointa zawsze aktualnego. Liczymy tym samym na szybkie i bezbolesne aktualizacje 🙂

Powiązane artykuły

Stefan Goßner – wpis o przewagach konsolowej wersji psconfig

Kategorie: SharePoint
Konrad Rugała
Autor: Konrad Rugała
Cześć! Mam na imię Konrad. Pracuję na stanowisku SharePoint Developer w Sii Polska. Od kilku lat mam kontakt z różnymi technologiami, z których każda ma coś ciekawego do zaoferowania. Wiedzą, którą zdobędę lubię się dzielić, szczególnie jeśli może się ona okazać pomocna dla innych. SharePoint daje mi pewną okazję, gdyż w polskojęzycznej części Internetu nie jest on popularny. Dlatego zapraszam Cię drogi czytelniku do śledzenia tego bloga.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  komentarze(4)

  avatar
  Artur Żarski
  19 lutego 2016 Odpowiedz

  Dodałbym jeszcze że warto "odpiąć" bazę content przed puszczeniem aktualizacji, potem ją przypiąć i podnieść - będzie zdecydowanie szybciej i bezpieczniej (dla niej samej) :)
  + weryfikacja w CentralAdmin czy wszystko poszło jak trzeba

   avatar
   Konrad Rugała
   1 marca 2016 Odpowiedz

   Witam i dziękuję za zainteresowanie moim postem :)
   W artykule tym chciałem się skupić na fakcie, że warto aktualizować SharePoint oraz na przeprowadzeniu aktualizacji w sposób bezpieczny - czyli aktualizacji przez CU, a nie przez Windows Update.
   Twoje uwagi są jak najbardziej słuszne. Osobiście do aktualizacji używam skryptu, który również wyłącza serwisy takie jak SP Timer czy Search Service. Potrafi to znacząco przyspieszyć aktualizację. Postaram się przedstawić to w kolejnym wpisie :)

  avatar
  Adam Macholl
  19 lutego 2016 Odpowiedz

  Dodałbym jeszcze, że aktualizacje SharePointa 2013 to także update'y do produktów powiązanych takich jak chociażby AppFabric i Workflow Manager.

   avatar
   Konrad Rugała
   1 marca 2016 Odpowiedz

   Witam,
   Równie ważne jest też aktualizowanie Office Web Apps. Aktualizacje te warto również przeprowadzić za pomocą aktualizacji zbiorczej.
   Tutaj pozwolę sobie wspomnieć, że Office Web Apps jest darmowy jeśli chcemy odczytywać pliki pakietu Office w przeglądarce, a firmy rzadko go instalują mimo, że znacząco ułatwia pracę.

  Zostaw komentarz