Office 365

Czym jest Modern Microsoft SharePoint i jakie są jego zalety?

21 września, 2018 0
Podziel się:

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym jest SharePoint Modern oraz czy warto (a jeśli tak, to dlaczego) go używać? W tym artykule przedstawię krótką charakterystykę Modern Microsoft SharePoint oraz nakreślę jego największe zalety.

Modern SharePoint, działający w SharePoint Online i Office 365 (a także już wkrótce w SharePoint Server 2019, jeżeli chodzi o niektóre funkcjonalności), powstał w odpowiedzi na problemy funkcjonalne swojego poprzednika – SharePointa Classic. Co więcej, był on projektowany z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych, co dało mu znaczną przewagę nad tradycyjną wersją interfejsu. Podstawowa koncepcja zakładająca istnienie witryn, stron, web partów, list oraz bibliotek pozostała niezmienna, jednakże wygląd i działanie uległy znacznej modernizacji.

Klasyczny interfejs SharePointa – SharePoint Classic – wprowadzony został w 2002 roku. Od tamtego czasu Microsoft dodawał nowe funkcjonalności, które jednak ograniczone były możliwościami klasycznego SharePointa. Klienci mieli sposobność dostosowania Intranetu do swoich indywidualnych potrzeb, jednakże było to bardzo kosztowne i zajmowało wiele czasu. W 2017 Microsoft wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i zaczął wprowadzać nowe strony SharePoint – SharePoint Modern – bazujące na najnowszych technologiach. Nie potrzebują one zaawansowanej kastomizacji i konfiguracji, a co więcej – automatycznie dostosowują się do widoku mobilnego.

Poniżej przedstawiam główne zalety SharePointa Modern, które w największym stopniu wpływają na jego użytkowość i efektywność:

 • Ładniejszy wygląd stron. Strony modern stworzone zostały w zgodzie z najnowszymi trendami i nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi do tworzenia stron webowych – podstawowy mechanizm bibliotek i wersjonowania pozostał bez mian. Ulepszony został natomiast edytor dodawania treści, który jest prostszy w użyciu i bogatszy o wiele nowych komponentów.
 • Stworzony dla urządzeń mobilnych. SharePoint Classic potrzebował wielu prac rozwojowych, a także wiedzy na temat infrastruktury SharePointa, aby być w pełni funkcjonalnym na urządzeniach mobilnych. SharePoint Modern oferuje pełną funkcjonalność na małych ekranach bez dodatkowego nakładu pracy.
 • Szybsze działanie. W SharePoint Modern większość stron tworzonych jest w przeglądarce. Wiele SharePointowych elementów, w tym na przykład SP Framework, przetrzymywanych jest poza zasięgiem serwerów SharePointa w Content Delivery Network. Elementy te z łatwością się buforują, a ich szybkość zbliżona jest do szybkości programów zainstalowanych lokalnie.
 • Płynna organizacja. Modern SharePoint wykorzystuje hub’y, które łączą i organizują strony według określonych atrybutów. Witryny podpięte pod dany hub dziedziczą jego nawigację oraz layout.
 • Łatwiejsza administracja. Administracja SharePointem Classic wymaga treningu i odpowiedniej wiedzy. Dla organizacji oznacza to zwiększenie kosztów oraz czasochłonności pracy. SharePoint Modern jest zdecydowanie łatwiejszy w administracji.
 • Usprawnienia na listach i bibliotekach. SharePoint Modern wyposażony został w takie funkcjonalności jak łatwe filtrowanie, czy formatowanie warunkowe, które w znacznej mierze usprawniają pracę użytkowników.
 • Nowe funkcjonalności i web party.  Poniżej kilka przykładów:
  • Image gallery, służący do udostępniania kolekcji zdjęć na stronie,
  • Bing maps, dzięki któremu można dodać mapę do strony,
  • Planner, umożliwiający tworzenie tablic z zadaniami oraz śledzenie ich progresu,
  • Office 365 Connectors, który kompletuje informacje z innych usług, np. Jiry, czy RSS,
  • Column Formatter, służący do kastomizacji pól w listach i bibliotekach SharePointowych,
  • Group Calendar, umożliwiający ulokowanie kalendarza Office 365 na stronie, tak aby był widoczny dla wszystkich użytkowników.
 • Łatwiejsza konfiguracja. Konfiguracja w Modern SharePoint nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
 • Usprawnienie funkcjonalności. Zmiana funkcjonalności SharePointa ze skomplikowanych na bardziej intuicyjne – SharePoint Classic wykorzystywał takie funkcjonalności jak Sandbox Solutions. SharePoint Designer, InfoPath, SharePoint Workflows, czy Custom Actions. SharePoint Modern z kolei został wyposażony o SharePoint Framework, SPFx, PowerApps i Microsoft Flow.

Podsumowanie

SharePoint Modern z pewnością można uznać za inwestycję Microsoftu oraz przyszłość SharePointa. Elastyczność, mobilność oraz intuicyjność stron modern zapewnia najlepsze ‚user experience’, które z kolei przekłada się na komfort i efektywność pracy użytkowników. Microsoft nieustannie wprowadza nowe funkcje, więc możemy spodziewać się wielu ciekawych rozwiązań w przyszłości. Nawet jeśli obecnie nie masz możliwości korzystać ze stron modern, warto się z nimi zapoznać, aby zobaczyć w jakim kierunku podąża Microsoft. Warto również wziąć pod uwagę, że mimo, iż Microsoft utrzymuje obecnie obie wersje, w przyszłości strony modern mogą zastąpić ich klasyczną wersję.

 

Źródła:

https://www.2plus2.com/News/Modern-Sharepoint-UI-vs-Classic-UI.aspx
https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-SharePoint-Blog/What-is-Modern-SharePoint-and-Why-Should-I-care/ba-p/161941
https://infocus.dellemc.com/mike_shea/modern-microsoft-sharepoint-design-overcoming-common-challenges-part-1/
https://www.2plus2.com/Resources/Topics/SharePoint-Deep-Dive-Topics/SharePoint-Modern-UI-Web-Parts.aspx
https://protipblog.pl/

Kategorie: Office 365
Karolia Dziewierz
Autor: Karolina Dziewierz
Technical writer - just starting my Office 365 adventure.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz