Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym jest SharePoint Modern oraz czy warto (a jeśli tak, to dlaczego) go używać? W tym artykule przedstawię krótką charakterystykę Modern Microsoft SharePoint oraz nakreślę jego największe zalety.

Modern SharePoint, działający w SharePoint Online i Office 365 (a także już wkrótce w SharePoint Server 2019, jeżeli chodzi o niektóre funkcjonalności), powstał w odpowiedzi na problemy funkcjonalne swojego poprzednika – SharePointa Classic. Co więcej, był on projektowany z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych, co dało mu znaczną przewagę nad tradycyjną wersją interfejsu. Podstawowa koncepcja zakładająca istnienie witryn, stron, web partów, list oraz bibliotek pozostała niezmienna, jednakże wygląd i działanie uległy znacznej modernizacji.

Klasyczny interfejs SharePointa – SharePoint Classic – wprowadzony został w 2002 roku. Od tamtego czasu Microsoft dodawał nowe funkcjonalności, które jednak ograniczone były możliwościami klasycznego SharePointa. Klienci mieli sposobność dostosowania Intranetu do swoich indywidualnych potrzeb, jednakże było to bardzo kosztowne i zajmowało wiele czasu. W 2017 Microsoft wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i zaczął wprowadzać nowe strony SharePoint – SharePoint Modern – bazujące na najnowszych technologiach. Nie potrzebują one zaawansowanej kastomizacji i konfiguracji, a co więcej – automatycznie dostosowują się do widoku mobilnego.

Poniżej przedstawiam główne zalety SharePointa Modern, które w największym stopniu wpływają na jego użytkowość i efektywność:

 • Ładniejszy wygląd stron. Strony modern stworzone zostały w zgodzie z najnowszymi trendami i nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi do tworzenia stron webowych – podstawowy mechanizm bibliotek i wersjonowania pozostał bez mian. Ulepszony został natomiast edytor dodawania treści, który jest prostszy w użyciu i bogatszy o wiele nowych komponentów.
 • Stworzony dla urządzeń mobilnych. SharePoint Classic potrzebował wielu prac rozwojowych, a także wiedzy na temat infrastruktury SharePointa, aby być w pełni funkcjonalnym na urządzeniach mobilnych. SharePoint Modern oferuje pełną funkcjonalność na małych ekranach bez dodatkowego nakładu pracy.
 • Szybsze działanie. W SharePoint Modern większość stron tworzonych jest w przeglądarce. Wiele SharePointowych elementów, w tym na przykład SP Framework, przetrzymywanych jest poza zasięgiem serwerów SharePointa w Content Delivery Network. Elementy te z łatwością się buforują, a ich szybkość zbliżona jest do szybkości programów zainstalowanych lokalnie.
 • Płynna organizacja. Modern SharePoint wykorzystuje hub’y, które łączą i organizują strony według określonych atrybutów. Witryny podpięte pod dany hub dziedziczą jego nawigację oraz layout.
 • Łatwiejsza administracja. Administracja SharePointem Classic wymaga treningu i odpowiedniej wiedzy. Dla organizacji oznacza to zwiększenie kosztów oraz czasochłonności pracy. SharePoint Modern jest zdecydowanie łatwiejszy w administracji.
 • Usprawnienia na listach i bibliotekach. SharePoint Modern wyposażony został w takie funkcjonalności jak łatwe filtrowanie, czy formatowanie warunkowe, które w znacznej mierze usprawniają pracę użytkowników.
 • Nowe funkcjonalności i web party.  Poniżej kilka przykładów:
  • Image gallery, służący do udostępniania kolekcji zdjęć na stronie,
  • Bing maps, dzięki któremu można dodać mapę do strony,
  • Planner, umożliwiający tworzenie tablic z zadaniami oraz śledzenie ich progresu,
  • Office 365 Connectors, który kompletuje informacje z innych usług, np. Jiry, czy RSS,
  • Column Formatter, służący do kastomizacji pól w listach i bibliotekach SharePointowych,
  • Group Calendar, umożliwiający ulokowanie kalendarza Office 365 na stronie, tak aby był widoczny dla wszystkich użytkowników.
 • Łatwiejsza konfiguracja. Konfiguracja w Modern SharePoint nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
 • Usprawnienie funkcjonalności. Zmiana funkcjonalności SharePointa ze skomplikowanych na bardziej intuicyjne – SharePoint Classic wykorzystywał takie funkcjonalności jak Sandbox Solutions. SharePoint Designer, InfoPath, SharePoint Workflows, czy Custom Actions. SharePoint Modern z kolei został wyposażony o SharePoint Framework, SPFx, PowerApps i Microsoft Flow.

Podsumowanie

SharePoint Modern z pewnością można uznać za inwestycję Microsoftu oraz przyszłość SharePointa. Elastyczność, mobilność oraz intuicyjność stron modern zapewnia najlepsze 'user experience’, które z kolei przekłada się na komfort i efektywność pracy użytkowników. Microsoft nieustannie wprowadza nowe funkcje, więc możemy spodziewać się wielu ciekawych rozwiązań w przyszłości. Nawet jeśli obecnie nie masz możliwości korzystać ze stron modern, warto się z nimi zapoznać, aby zobaczyć w jakim kierunku podąża Microsoft. Warto również wziąć pod uwagę, że mimo, iż Microsoft utrzymuje obecnie obie wersje, w przyszłości strony modern mogą zastąpić ich klasyczną wersję.

Źródła:

https://www.2plus2.com/News/Modern-Sharepoint-UI-vs-Classic-UI.aspx
https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-SharePoint-Blog/What-is-Modern-SharePoint-and-Why-Should-I-care/ba-p/161941
https://infocus.dellemc.com/mike_shea/modern-microsoft-sharepoint-design-overcoming-common-challenges-part-1/
https://www.2plus2.com/Resources/Topics/SharePoint-Deep-Dive-Topics/SharePoint-Modern-UI-Web-Parts.aspx
https://protipblog.pl/

5/5 ( głosy: 5)
Ocena:
5/5 ( głosy: 5)
Autor
Avatar
Karolia Dziewierz

Technical writer - just starting my Office 365 adventure.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?