BI

Inne spojrzenie na dane, czyli Power Map w Excel 2016

Luty 10, 2017 0
Podziel się:

Chcąc przygotować atrakcyjną prezentację oraz mając do dyspozycji dane zmieniające się w czasie i przestrzeni, warto pokusić się o…skorzystanie z dodatku Power Map w celu ich wizualizacji w przestrzeni trójwymiarowej. Dane tak z tabel, jak również dane pochodzące z modelu danych programu Excel w łatwy sposób można rozlokować na szczegółowych mapach Bing.

W celu rozpoczęcia pracy z Power Map należy upewnić się iż jest on dodany w obszarze dodatków:

PM1

Oraz czy aktywne są dodatki analizy danych:

PM2

Po upewnieniu się iż dodatek jest zainstalowany, a narzędzia danych są aktywne, przechodzimy do zgromadzonych danych i ze wstążki wybieramy przycisk Mapy 3D.

 

PM3

Dodatek otwierany jest w oddzielnym oknie. Znajdziemy tam opcje pozwalające na między innymi zarządzanie kolejnymi elementami prezentacji, opcje map, dodatkowe elementy (wykresy 2D, pola tekstowe, legendy) jak również opcje umożliwiające moderację czasu i widoku okna edycji.

PM4

Warto zwrócić uwagę na elementy edycji warstw danych po prawej stronie. Narzędzie umożliwia nam zaprezentowanie wielu warstw danych w kilku wersjach wizualizacji. Dodatkowo możemy skorzystać z kilku sposobów lokalizacji naszych danych na mapach: współrzędne geograficzne, nazwa miasta, regionu, stanu, kraju czy tez numer kodu pocztowego.

PM5

W wersji MS Excel 2016 dodatkowo warto wspomnieć o filtrowaniu danych z możliwością agregacji, którego zdecydowanie brakowało w poprzedniej wersji dodatku.

PM6

 

Po wprowadzeniu istotnych dla nas danych w kolejnych polach (lokalizacja, miara, kategoria, czas) mapa nabiera rumieńców.

PM7

W tym momencie warto przejrzeć opcje dotyczące mapy, np. dodać etykiety, zmienić wygląd, znaleźć konkretną lokalizację lub wskazać obszary niestandardowe.

PM8

Narzędzie pozwala również na zmianę motywu. Wybór nie jest zbyt bogaty, jednak zdecydowanie zmienia odbiór całości.

PM9

 

Istotnym elementem w prezentacji danych na mapie okazuje się również prezentacja ich na poziomie różnych warstw. Kolejne warstwy mogą odnosić się do czynników, na które mają wpływ dane umieszczone w pierwszej warstwie. W ten sposób łatwiej zauważyć korelację miedzy naszymi danymi w różnych aspektach.

 

PM10

 

Wspomnijmy również, że nie ogranicza nas tu na pewno konieczność prezentowania danych w jednym widoku. W zależności od naszych potrzeb, możemy przygotować ich dowolną liczbę. Wystarczy dodać kolejną scenę korzystając z odpowiedniej opcji na wstążce narzędzi.

PM11

Sceny możemy poddać kilku zmianom oferowanym przez narzędzie. Są to czas trwania sceny, efekty wyświetlania, zakres czasu, z którego dane chcemy zaprezentować oraz prędkość.

PM12

Oprócz prezentacji naszych danych z poziomu dodatku Power Map, narzędzie oferuje nam utworzenie pliku wideo. Mamy do wyboru trzy opcje zapisu w zależności od jakości nagrania:

  • Presentations & HD Displays (1080p),
  • Computers & Tablets (720p),
  • Quick Export & Mobile (360p).

 

PM13

 

O czym warto tu również wspomnieć to możliwość dodania ścieżki dźwiękowej.

Sam zapis trwa chwilę, w zależności od rodzaju nagrania i ilości scen.

 

 

PM14

 

Warto zapoznać się z narzędziem Power Map i być świadomym jego możliwości oraz efektów końcowych, które możemy za jego pomocą osiągnąć.

Oceń ten post
Kategorie: BI
Weronika Smolińska
Autor: Weronika Smolińska
Zawodowo, od kilku lat, developer Business Intelligence. W codziennej pracy wykorzystuje rozwiązania przygotowywane przez Microsoft (BI Center on Sharepoint, Excel Web App, SSRS, Power Pivot, Power Query). W Sii realizuje projekty wewnętrzne dotyczące nowych elementów platformy BI w różnych obszarach firmy.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zostaw komentarz