Dynamics 365

Jak stworzyć przyjazny dla użytkownika widok główny w MS Dynamics AX 2012? – część 1

Styczeń 14, 2016 0
Podziel się:

W MS Dynamics AX 2012 każdy użytkownik zarówno z poziomu systemu jak również z poziomu przeglądarki ma dostęp do spersonalizowanego widoku głównego. Dzięki temu pracownik w jednym miejscu  ma dostęp do najpotrzebniejszych: funkcji, skrótów, wykresów, raportów i wielu innych! Wykorzystanie widoku głównego nie tylko usprawnia pracę i pozwala na uporządkowanie dostępnych informacji, lecz także sprawia, że system AX staje się bardziej przyjazny dla użytkownika.

W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak znaleźć w systemie widok główny i jakie możliwości daje jego personalizacja. Podstawowe zagadnienia związane z edycją znajdą się w kolejnym wpisie 🙂 !

Jak go znaleźć?

Po zalogowaniu do systemu, użytkownik może przejść do swojego widoku, wybierając z menu: Strona główna > Widok główny użytkownika.

Widok główny użytkownika Dynamics AX 2012

Jeśli użytkownik loguje się z poziomu przeglądarki, to po wybraniu pierwszej zakładki po lewej stronie zostanie przekierowany na Stronę główną.

Widok użytkownika po zalogowaniu się z poziomu przeglądarki Dynamics AX 2012

Możliwości – przykładowe funkcje

Możliwości personalizacji widoku głównego użytkownika są ogromne, wszystko zależy od naszych potrzeb… i wyobraźni :). Można utworzyć osobny widok dla każdego użytkownika, ale równie dobrze wszystkie osoby, z przypisanym odpowiednim profilem w systemie, mogą korzystać z takich samych ustawień, np. wszyscy pracownicy działu sprzedaży.

Ustawienia decydujące o domyślnym widoku głównym użytkownika można edytować w module Administrowania systemem z poziomu kartoteki użytkownika.

Ustawienia domyślnego widoku użytkownika w module Administracji Systemem Dynamics AX 2012

Poniżej kilka przykładowych funkcji, które możemy wykorzystać przy personalizacji widoku głównego:

Działania

Działania umożliwiają nam dodanie do widoku wcześniej zapisanych wskaźników, np. liczba zamówień sprzedaży, suma faktur od odbiorców.

Widok główny użytkownika modułu sprzedaży Dynamics AX 2012 - Działania

Co więcej, możemy ustawić alert, który będzie informował użytkownika, np. jeśli liczba otwartych zamówień sprzedaży przekroczy zdefiniowany limit.

Działania - alert o przekroczeniu limitu otwartych zamówień sprzedaży w Dynamics AX 2012

Łącza

Każdy użytkownik regularnie korzysta z określonych modułów/adresów stron internetowych lub innych linków. Dzięki funkcjonalności Moje łącza,wszystkie najczęściej używane adresy są dostępne za jednym kliknięciem myszki.

Widok główny użytkownika modułu sprzedaży Dynamics AX 2012 - Moje Łącza

Przegląd działalności biznesowej

Ta sekcja pozwala na wybranie wskaźników i wyświetlenie zestawień wartości (liczby lub sumy) z wykorzystaniem filtrów, np. liczba zamówień sprzedaży w obecnym kwartale w porównaniu z poprzednim – zmiana wartości może być wyrażona w procentach.

Widok główny użytkownika modułu sprzedaży Dynamics AX 2012 - Przegląd działalności biznesowej

Lista prac

W tym miejscu zebrane są powiadomienia zgodnie z alertami wyświetlanymi dla użytkownika – zdefiniowane wcześniej w systemie, np. informacja o dokonaniu zmian w kartotece produktu lub upływającym terminie wysłanej oferty sprzedaży.

Widok główny użytkownika modułu sprzedaży Dynamics AX 2012 - Lista prac

Zestawienia graficzne – wykresy, raporty

Możliwe jest dodanie wykresów, raportów na podstawie danych zebranych w systemie AX, a także zdjęć i innych plików.

Widok główny użytkownika modułu sprzedaży Dynamics AX 2012 - Dodawanie plików

Już niedługo…

…więcej szczegółów dotyczących edycji widoku głównego! Serdecznie zapraszam do śledzenia naszego bloga 🙂

Oceń ten post
Kategorie: Dynamics 365
Katarzyna Kargul
Autor: Katarzyna Kargul
Jestem konsultantem MS Dynamics AX. Wcześniej pełniłam w Sii funkcję Technical Writera, dostarczając pracownikom opasłe tomy instrukcji. W wolnych chwilach robię zdjęcia, pochłaniam książki w dużych ilościach, a ostatnio wciągnęła mnie gra w planszówki ze znajomymi:)

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zostaw komentarz