Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Coraz więcej osób decyduje się zdobyć certyfikat ISTQB poziomu podstawowego. Potwierdza on posiadanie wiedzy i umiejętności koniecznych do wykonywania codziennej pracy związanej z testowaniem. Warto pamiętać, że ISTQB umożliwia też dalsze poszerzanie wiedzy, udostępniając specjalistyczne ścieżki rozwoju kariery testera, pozwalające skoncentrować się na określonych aspektach testowania.

Tak więc zależnie od tego, jakie obszary testowania interesują Cię najbardziej i jak zamierzasz pokierować swoją dalszą karierą, ISTQB może Cię w tym wspomóc, oferując odpowiednie szkolenia oraz certyfikacje poszerzające wiedzę z poziomu ISTQB Foundation.

ISTQB – Analityk Testów

Ta specjalizacja skupia się na pogłębianiu wiedzy z zakresu analizy wymagań, specyfikowania i planowania testów oraz tworzenia przypadków testowych.

Jeśli postanowisz zostać Analitykiem Testów, Twoja praca polegać będzie przede wszystkim na analizowaniu dostępnych specyfikacji, takich jak wymagania biznesowe bądź user stories. Na tej podstawie będziesz następnie tworzyć i dokumentować przypadki testowe. Dodatkowo, będziesz wspierać menadżera testów w wyborze technik testowania oraz przy monitorowaniu postępów testów. Praca analityka testów nie skupia się natomiast na samym wykonywaniu testów i zazwyczaj nie wymaga znajomości żadnego języka programowania.

Analityk testów to ścieżka odpowiednia dla kogoś, kto jest najbardziej zainteresowany biznesowymi aspektami projektu i chciałby pracować w dużym zespole wraz z innymi testerami.

ISTQB – Techniczny Analityk Testów

Podobnie jak Analityk Testów, Techniczny Analityk Testów to specjalizacja skupiająca się na analizowaniu wymagań oraz tworzeniu przypadków testowych.

Podstawowa różnica polega na tym, że Techniczny Analityk Testów tworzy również przypadki testowe wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności, takie jak testy bezpieczeństwa bądź testy oparte na strukturze. Z tego powodu Techniczny Analityk Testów musi znać język programowania stosowany w projekcie- przynajmniej w zakresie umożliwiającym czytanie i analizowanie kodu. Tester ten musi również rozumieć architekturę testowanego systemu oraz umieć dobrać i stosować odpowiednie narzędzia do automatyzacji.

Techniczny Analityk Testów będzie dla Ciebie interesującą specjalizacją jeśli nie planujesz skupiać się na testowaniu front-endu, a za to chcesz zdobyć wiedzę z zakresu programowania i nauczyć się analizować architekturę oraz bazy danych złożonych systemów.

ISTQB – Inżynier Automatyzacji Testów

Tester tej specjalizacji zajmuje się pisaniem skryptów testów automatycznych, a więc tym, co najpowszechniej rozumie się pod pojęciem testowania automatycznego.

Żeby zostać Inżynierem Automatyzacji Testów musisz oczywiście znać odpowiedni język programowania w stopniu umożliwiającym pisanie skryptów. Dodatkowo, należy również rozumieć dobre praktyki, wymagania i ryzyka związane z tworzeniem kodu testów automatycznych oraz umieć zaplanować cały proces wdrażania skryptów automatycznych w projekcie.

Inżynier Automatyzacji Testów to właściwa specjalizacja dla Ciebie jeśli interesujesz się programowaniem i wolisz skupiać się na technicznej stronie testowania bardziej niż na analizie wymagań biznesowych. Inżynier Automatyzacji Testów jest też bodajże najczęściej poszukiwanym testerem- specjalistą, ponieważ niezależnie od wielkości projektu oraz pracującego przy nim zespołu, jeśli dany produkt ma być utrzymywany na produkcji, najprawdopodobniej będzie potrzebować zestawu testów automatycznych.

ISTQB – Kierownik Testów

Ta specjalizacja skupia się na zarządzaniu procesem testowym, nadzorowaniu czynności związanych z testowaniem i wspieraniu zespołu testerskiego we wszystkich  wykonywanych przez niego czynnościach.

Jeśli wyspecjalizujesz się w kierowaniu testami, będziesz nadzorować, monitorować i dokumentować działania pozostałych testerów w zespole bądź organizacji. Dodatkowo, będziesz brać udział w definiowaniu polityki i strategii testów dla całej firmy oraz tworzyć plany testów na potrzeby poszczególnych projektów. Do Twoich obowiązków należeć będzie też podejmowanie decyzji związanych z budżetem testerskim, co obejmuje między innymi zakup narzędzi, zatrudnianie nowych członków zespołu czy obliczanie stopy zwrotu z inwestycji w testowanie na potrzeby projektu.

Kierownik Testów to rola odpowiednia dla Ciebie, jeśli masz zdolności interpersonalne i mniej interesujesz się techniczną stroną testowania, a bardziej- organizacją  oraz planowaniem. Dokładny zakres obowiązków Kierownika Testów zależeć będzie od poziomu sformalizowania procesów testowych w danej organizacji- oraz od jej wielkości.

ISTQB – Tester Zwinny (Agile Tester)

Projekty IT coraz częściej rozwijane są w metodologiach zwinnych, a tester zwinny posiada specjalistyczną wiedzę o pracy w takim projekcie. Jest to istotne, ponieważ testowanie w projektach agile znacząco różni się od testowania w tradycyjnie zarządzanych projektach.

Jeśli zdecydujesz się na tę specjalizację, pogłębisz swoją znajomość procesów zwinnych i nauczysz się przeprowadzać testy w stale zmieniającym się środowisku. Jako tester zwinny będziesz skupiać się na ciągłym monitorowaniu zmieniających się wymagań i ryzyk produktowych oraz będziesz dobierać techniki i scenariusze testowe właściwe dla danej iteracji. Niezależnie od tego, czy w projekcie wprowadzana będzie automatyzacja, wykonywanie testów pozostanie w dużej mierze manualne, a szczególnie istotne będą testy eksploracyjne. Ponieważ w zespołach zwinnych podział ról nie jest tak ścisły jak w zespołach pracujących w tradycyjnych metodologiach, jako tester będziesz również blisko współpracować z programistami i analitykami i wspierać ich w wykonywaniu ich obowiązków.

Tester agile będzie dla Ciebie odpowiednią ścieżką rozwoju jeśli masz zdolności komunikacyjne, a Twoje zainteresowania są szersze niż wyłącznie testowanie i chcesz występować w różnych rolach w projekcie.

Czy warto więc zdobyć certyfikację ISTQB poziomu zaawansowanego?

Zdecydowanie warto zdobyć certyfikację zgodną ze swoimi zainteresowaniami oraz planowaną dalszą ścieżką rozwoju. Po paru latach pracy w zawodzie testera, najprawdopodobniej zechcesz poszerzyć swoje umiejętności, a może nawet zmienić rodzaj wykonywanych obowiązków. Odpowiednie szkolenie ISTQB umożliwi zdobycie koniecznej do tego wiedzy, a uzyskanie certyfikacji będzie stanowiło ogromne ułatwienie jeśli zdecydujesz się zmienić stanowisko. Powodzenia!

Sprawdź ofertę szkoleń z obszaru ISTQB, organizowanych przez Praktykę Szkoleniową Sii.

Ocena:
Autor
Avatar
Dobrochna Żuk

Akredytowany Trener ISTQB w Praktyce Szkoleniowej Sii

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?